Biurowiec Dominikański we Wrocławiu

2016-05-19 15:18
Biurowiec Dominikański, nowy biurowiec we Wrocławiu, Medusa group
Autor: brak danych Biurowiec Dominikański we Wrocławiu, projekt: Medusa group, inwestor: Skanska

Obiekt powstał w centrum Wrocławia przy placu Dominikańskim. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia medusa group. Inwestorem i generalnym wykonawcą była Skanska. Budowa zakończyła się latem 2015.

Gmach wielkości transatlantyku
Ogromny 6-piętrowy biurowiec z czarną elewacją zajmuje prawie hektar działki między ulicami Piotra Skargi, Oławską i Wierzbową. Kompleks składa się z trzech części budynków A, B oraz C. Łączna powierzchnia najmu wynosi 40 000 m². W budynku powstał dwupoziomowy parking dla ponad 370 samochodów i 200 rowerów. Wewnątrz zaprojektowano przejścia wzdłuż i w poprzek, które łączą się z trzema dziedzińcami. Atria te (dwa przykryte szklanym dachem, w tym jedno centralne – otwarte, publiczne) rozdzielają bryłę i doświetlają wnętrze. Ważnym elementem projektu są szerokie arkady z dużymi przeszkleniami na parterze budynku, w których znalazły się powierzchnie usługowe usytuowane wzdłuż placu.

Majestatyczny budynek
Mimo gabarytów budynek charakteryzuje spokojna i jednorodna architektura. Obiekt harmonijnie uzupełnia tkankę miasta, a jednocześnie wyróżnia się na tle architektury Wrocławia. Poziome pasy okien wysuniete ku przodowi  nadają lekkości całej bryle. Dodatkowo budynek ma zmienną wysokość co pozwala na zachowanie proporcji pomiedzy biurowcem i sąsiadujacymi obiektami.

Biurowiec z zabytkowym Pałacem Oppersdorfow
Przy okazji budowy biurowca Dominikańskiego firma Skanska odrestaurowała XVIII-wieczny Pałac Oppersdorfow znajdujacy się w otoczeniu budowy. Projekt przebudowy budynku został przygotowany wspólnie z konserwatorami zabytków, archeologami oraz władzami miejskimi. Wykonano inwentaryzację obiektu, po czym przystąpiono do renowacji zabytku. Wyremontowano i przywrócono frontową elewację wraz ze zdobieniami i dwukondygnacyjnym naczółkiem, elementy kamienne wykonano z piaskowca, zaś we wnętrzach odzyskano wiele elementów ozdobnych. Odświeżone zostało również lobby oraz części wspólne budynku. Na powierzchniach przeznaczonych pod wynajem, doprowadzone zostały instalacje i zamontowane nowoczesne systemy biurowe. Projektanci z pracowni medusa group stworzyli projekt, który przewidywał wpasowanie zabytkowego obiektu w nowoczesną biurową biurowca Dominikańskiego. Finalnie biała elewacja pałacu została wtopiona w czarną fasadę biurowca. Całość tworzy niezwykle oryginalne połączenie architektury zabytkowej z nowoczesną.

Ekologiczne trendy
Biurowiec jest przyjazny środowisku i oszczędny energetycznie. Otzrymał certyfikat w systemie LEED na poziomie Gold. Został zaprojektowany w taki sposób, aby zachęcić pracowników do korzystania z ekologicznych środków transportu. W budynku znajdują sie stacje dla rowerów oraz szatnie i prysznice dla cyklistów, a także punkty do ładowania aut elektrycznych.

Nazwa inwestycji: Biurowiec Dominikański
Lokalizacja: plac Dominikański, Wrocław
Inwestor: Skanska
Generalny wykonawca: Skanska
Projekt: medusa group – Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Dawid Beil, Sabina Mrowińska, Agnieszka Szewera, Wojciech Wiatr, Maciej Spiess, Tomasz Majewski, Piotr Gnacek, Michał Frączek, Konrad Basan, Michał Sokołowski
Powierzchnia najmu: 40 000 m²
Zakończenie budowy: sierpień 2015

Firmy zaangażowane w realizację inwestycji:
Motiveglass – prodcent fasad
Opeus – elewacja aluminiowo-szklana

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej