Biurowiec Dominikański we Wrocławiu

2016-05-19 15:18
Biurowiec Dominikański, nowy biurowiec we Wrocławiu, Medusa group
Autor: brak danych Biurowiec Dominikański we Wrocławiu, projekt: Medusa group, inwestor: Skanska

Obiekt powstał w centrum Wrocławia przy placu Dominikańskim. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia medusa group. Inwestorem i generalnym wykonawcą była Skanska. Budowa zakończyła się latem 2015.

Gmach wielkości transatlantyku
Ogromny 6-piętrowy biurowiec z czarną elewacją zajmuje prawie hektar działki między ulicami Piotra Skargi, Oławską i Wierzbową. Kompleks składa się z trzech części budynków A, B oraz C. Łączna powierzchnia najmu wynosi 40 000 m². W budynku powstał dwupoziomowy parking dla ponad 370 samochodów i 200 rowerów. Wewnątrz zaprojektowano przejścia wzdłuż i w poprzek, które łączą się z trzema dziedzińcami. Atria te (dwa przykryte szklanym dachem, w tym jedno centralne – otwarte, publiczne) rozdzielają bryłę i doświetlają wnętrze. Ważnym elementem projektu są szerokie arkady z dużymi przeszkleniami na parterze budynku, w których znalazły się powierzchnie usługowe usytuowane wzdłuż placu.

Majestatyczny budynek
Mimo gabarytów budynek charakteryzuje spokojna i jednorodna architektura. Obiekt harmonijnie uzupełnia tkankę miasta, a jednocześnie wyróżnia się na tle architektury Wrocławia. Poziome pasy okien wysuniete ku przodowi  nadają lekkości całej bryle. Dodatkowo budynek ma zmienną wysokość co pozwala na zachowanie proporcji pomiedzy biurowcem i sąsiadujacymi obiektami.

Biurowiec z zabytkowym Pałacem Oppersdorfow
Przy okazji budowy biurowca Dominikańskiego firma Skanska odrestaurowała XVIII-wieczny Pałac Oppersdorfow znajdujacy się w otoczeniu budowy. Projekt przebudowy budynku został przygotowany wspólnie z konserwatorami zabytków, archeologami oraz władzami miejskimi. Wykonano inwentaryzację obiektu, po czym przystąpiono do renowacji zabytku. Wyremontowano i przywrócono frontową elewację wraz ze zdobieniami i dwukondygnacyjnym naczółkiem, elementy kamienne wykonano z piaskowca, zaś we wnętrzach odzyskano wiele elementów ozdobnych. Odświeżone zostało również lobby oraz części wspólne budynku. Na powierzchniach przeznaczonych pod wynajem, doprowadzone zostały instalacje i zamontowane nowoczesne systemy biurowe. Projektanci z pracowni medusa group stworzyli projekt, który przewidywał wpasowanie zabytkowego obiektu w nowoczesną biurową biurowca Dominikańskiego. Finalnie biała elewacja pałacu została wtopiona w czarną fasadę biurowca. Całość tworzy niezwykle oryginalne połączenie architektury zabytkowej z nowoczesną.

Ekologiczne trendy
Biurowiec jest przyjazny środowisku i oszczędny energetycznie. Otzrymał certyfikat w systemie LEED na poziomie Gold. Został zaprojektowany w taki sposób, aby zachęcić pracowników do korzystania z ekologicznych środków transportu. W budynku znajdują sie stacje dla rowerów oraz szatnie i prysznice dla cyklistów, a także punkty do ładowania aut elektrycznych.

Nazwa inwestycji: Biurowiec Dominikański
Lokalizacja: plac Dominikański, Wrocław
Inwestor: Skanska
Generalny wykonawca: Skanska
Projekt: medusa group – Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Dawid Beil, Sabina Mrowińska, Agnieszka Szewera, Wojciech Wiatr, Maciej Spiess, Tomasz Majewski, Piotr Gnacek, Michał Frączek, Konrad Basan, Michał Sokołowski
Powierzchnia najmu: 40 000 m²
Zakończenie budowy: sierpień 2015

Firmy zaangażowane w realizację inwestycji:
Motiveglass – prodcent fasad
Opeus – elewacja aluminiowo-szklana

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej