Biura w warszawskiej kamienicy

2016-06-07 16:10
Kamienica Raczyńskich
Autor: materiał prasowy Projekt został przygotowany przez pracownię KANA Architekci

Kamienica Raczyńskich mieści się w Warszawie przy placu Małachowskiego. Właśnie zakończył się gruntowny remont zabytkowego obiektu, dobudowano do niego również nową część. W obiekcie powstały nowoczesne powierzchnie biurowe. Projekt został przygotowany przez pracownię KANA Architekci. Generalnym wykonawcą była firma Warbud.

Kamienica powstała w 1910 roku według projektu polskiego architekta Jana Heuricha. Jej boczna elewacja przylegała do budynku Pałacu Kronenberga. Przed laty obiekt pełnił funkcję „apartamentowca" z piękną przejezdną bramą, klatkami schodowymi i ekskluzywnymi handlowymi lokalami z wielkimi witrynami na dolnych kondygnacjach. W czasie wojny zarówno kamienica, jak i pałac uległy spaleniu. Obecnie obiekt wpisany jest do Rejestru Zabytków

W 2014 roku rozpoczął się gruntowny remont i przebudowa kamienicy, który trwał aż do czerwca 2016. W odrestaurowanym budynku zachowano zabytkowy charakter elewacji i wnętrz. Od strony pałacu Czapskich dobudowano sześciokondygnacyjne skrzydło, nowoczesne, a jednocześnie detalami nawiązujące do historycznej architektury.

Zabytkowy obiekt należy do firmy Kulczyk Silverstein Properties. Po remoncie pełni funkcję biurowca klasy A, z lokalami usługowo-handlowymi na parterze. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 22 500 m². W wyremontowanej kamienicy jest 5020 m² powierzchni biurowej, natomiast w części dobudowanej – 8113 m². W nowym budynku znajduje się również 1550 m² pod lokale handlowe i magazynowe.

Budynek uzyskał certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie Very Good. 

Kamienica Raczyńskich
Autor: materiał prasowy Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Warbud

Nazwa inwestycji: Kamienica Raczyńskich
Lokalizacja: Warszawa, pl. Stanisława Małachowskiego 2
Funkcja: biurowo-usługowa
Inwestor: Kulczyk Silverstein Properties
Generalny wykonawca: Warbud
Projektant: KANA Architekci (Autorska Pracownia Architektury Andrzej i Barbara Kaliszewscy Bohdan Napieralski, architekci, sp. z o.o.)
Powierzchnia całkowita: 22 500 m²
Powierzchnia biurowa: 5020 m² (kamienica), 8113 m² (dobudowana część)
Powierzchnia handlowa i magazynowa: 1550 m²
Rozpoczęcie budowy: 2014
Zakończenie budowy: czerwiec 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej