AND2, czyli dawna Andersia Silver będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu. Zobacz zdjęcia z budowy. Kiedy finisz?

2024-02-14 15:48

Biurowiec AND2 (dawniej znany jako Andersia Silver lub Silver Tower Poznań), choć dopiero powstaje, już jest najwyższym budynkiem w Poznaniu i całym województwie wielkopolskim. Zobacz wizualizacje nowego wieżowca Von der Heyden Group i zdjęcia z przebiegu prac. Kiedy otwarcie nowego wysokościowca?

Spis treści

  1. AND2 (dawniej Andersia Silver), czyli najwyższy budynek w Poznaniu. Kiedy koniec budowy?
  2. AND2, czyli Andersia Silver – budowa osiągnęła kluczowy etap
  3. AND2, czyli Andersia Silver – wysokość. Ile pięter ma nowy wieżowiec?
  4. AND2, czyli Andersia Silver – wizualizacje. Jak będzie się prezentował biurowiec?

AND2 (dawniej Andersia Silver), czyli najwyższy budynek w Poznaniu. Kiedy koniec budowy?

AND2, znany przedtem jako Andersia Silver, to nowy 116-metrowy wieżowiec powstający obecnie przy pl. Andersa w Poznaniu. Właścicielem 25-piętrowego budynku jest Von der Heyden Group (realizująca inwestycję wspólnie z Miastem Poznań), zaś zaprojektowała go Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Prace budowlane prowadzi firma PORR S.A., zaś koniec budowy ma nastąpić w 2025 r.

Łączna wartość inwestycji to ponad 1 mld zł. Obiekt zaoferuje najemcom 40 tys. m2 powierzchni biurowej do wykorzystania, co będzie stanowić aż 5% całkowitej powierzchni biur w Poznaniu. Andersia Silver będzie podzielona na 3 strefy: Platinum, Gold oraz Silver. Plusem dla najemców obiektu miasta będą dwa tarasy widokowe – na 12. i 19. piętrze. Niestety nie będą one ogólnodostępne. Budynek będzie wykorzystywał fotowoltaikę, a do dyspozycji użytkowników będzie m.in. rowerownia oraz stacja ładowania hulajnóg elektrycznych.

Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu? POGAD@NE. ZBUDOWANE #35
Andersia Silver w Poznaniu
Autor: Von der Heyden Group Wizualizacja biurowca Andersia Silver w Poznaniu

AND2, czyli Andersia Silver – budowa osiągnęła kluczowy etap

Budowa wieżowca AND2 (wtedy jeszcze pod nazwą Andersia Silver) wystartowała w sierpniu 2020 r. Pod koniec września 2023 r. budynek osiągnął swoją docelową wysokość 116 m. 22 września na szczycie budynku zawisła wiecha symbolizująca zakończenie prac nad konstrukcją obiektu. Następne w kolejności jest zatem dokończenie montażu elewacji oraz prace w środku wieżowca.

To dla nas moment pełen dumy. Niespełna rok temu wmurowaliśmy kamień węgielny, a dziś konstrukcja budynku o 25 naziemnych kondygnacjach jest już gotowa. Zawdzięczamy to niebywałej umiejętności i zaangażowaniu generalnego wykonawcy – firmie PORR S.A. i jej pracowników – mówił podczas zawieszania wiechy Adam Trybusz, Prezes Zarządu Andersia Property Sp. z o.o.

Energooszczędna fasada montowana jest już w fabryce i przywożona na plac budowy w celu instalacji systemem segmentowym, bez użycia rusztowań. To pierwsze wykorzystanie tej technologii w historii Poznania. Przyszłych pracowników biur ucieszy informacja, że okna w budynku będzie można uchylić w celu przewietrzenia pomieszczeń, co we współczesnych klimatyzowanych wieżowcach wcale nie jest takie częste.

AND2, czyli Andersia Silver – wysokość. Ile pięter ma nowy wieżowiec?

Wysokość biurowca AND2 to 116 m. Obiekt ma 25 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemne. Takie rozmiary czynią go najwyższym budynkiem w Poznaniu. Do obsługi budynku będzie służyć 15 wind.

Zawieszanie wiechy na Andersia Silver w Poznaniu, wrzesień 2023
Autor: PORR S.A. Zawieszanie wiechy na Andersia Silver w Poznaniu.

Andersia Silver zmieniła panoramę Poznania, stając się najwyższym budynkiem nie tylko miasta, ale Wielkopolski. Drogę na szczyt – od poziomu zero do docelowej wysokości 25. kondygnacji – pokonaliśmy w rekordowym tempie – mówi Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR S.A.

AND2, czyli Andersia Silver – wizualizacje. Jak będzie się prezentował biurowiec?

Szklana wieża AND2 będzie górować nad Poznaniem. Fasada budynku jest już częściowo zamontowana, co pozwala ocenić, jak będzie się prezentował gotowy obiekt. Wewnątrz budynku przestrzenie mają być nowoczesne, przestronne i jasne, z dużą ilością drewna i zielenią w donicach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej