Agent dla galerii handlowej w Katowicach

2009-09-14 12:43
Dworzec Katowice - galeria handlowa
Autor: Neinver sp. z o.o.

Firma Cushman & Wakefield, doradca w dziedzinie nieruchomości, została wyłącznym agentem przy komercjalizacji galerii handlowej Dworca Katowice.

Dworzec zlokalizowany jest przy placu Wilhelma Szewczyka w centrum Katowic i sąsiaduje z dworcem autobusowym.
Planowana modernizacja dworca będzie związana z budową kompleksu, w skład którego wejdą dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, centrum handlowo-usługowe oraz ośrodek biznesowy i kulturalny.
Z budynkiem dworca zostanie połączony obiekt handlowo-usługowy. Galeria handlowa obejmie cały plac Szewczyka. Całkowita powierzchnia galerii wyniesie 53 000 m2 i będzie położona na 5 kondygnacjach.
Dodatkowo zostaną wybudowane dwa poziomy parkingów podziemnych na 1200 samochodów. W zachodnim skrzydle powstanie 7-kondygnacyjna część biurowa.

Nowy budynek dworca i obiekt handlowo-biurowy połączy aleja dla pieszych tzw. Aleja Mody.
Projekt obiektu ma nawiązywać do planu katowickiego centrum z okresu przedwojennego. Dzięki trzem alejom o trójkątnym układzie odtworzona zostanie pierzeja, jaką w przeszłości tworzyły kamienice. Elementem nawiązującym do historii miasta ma też być narożne wejście do galerii, od strony ul. Stawowej. W związku z rewitalizacją zostanie opracowany plan modernizacji układu komunikacyjnego, ulice wokół Placu Szewczyka zostaną przebudowane. W części podziemnej powstanie nowa ulica Dworcowa, przystanki komunikacji miejskiej oraz nowy dworzec autobusowy. Natomiast plac, który dotychczas zajmował dworzec autobusowy zamieni się w deptak z ławkami i fontannami.
Inwestycja będzie realizowana etapami, z których pierwszy zakończy się powstaniem nowego budynku dworca.
Centrum wielofunkcyjne zostanie sfinalizowane w dwóch etapach. Planowane otwarcie centrum przewidziane jest na 2012 rok. Oddanie do użytku wolno stojącego budynku biurowego przewidziane jest na 4 kwartał 2013 r.
Inwestorem i deweloperem galerii jest hiszpańska spółka Neinver sp. z o.o., będąca parterem PKP SA przy realizacji tego projektu. Projekt dworca powstał przy współpracy pracowni architektonicznej SUD Architectes.

- Przebudowa i rozbudowa Dworca Katowice to wielka szansa dla rewitalizacji centrum Katowic, będzie to jedna z największych inwestycji tego typu w Europie Środkowej w ciągu najbliższych lat - powiedział Marek Noetzel z Cushman & Wakefield.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej