Wykonawca porzucił plac budowy autostrady A4

2011-04-26 15:09
A4
Autor: brak danych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wykonawca budowy autostrady A4 Brzesko - Wierzchosławice, konsorcjum NDI SA - SB Granit, porzucił plac budowy, nie wywiązując się z warunków kontraktu podpisanego z GDDKiA. Zawiadomienie w tej sprawie trafi do małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wszystkimi kosztami poniesionymi na zabezpieczenie budowy zostanie obciążony wykonawca.

Przejęcie placu budowy na autostradzie A4 przez GDDKiA może mieć miejsce dopiero po zakończeniu prac Komisji Inwentaryzacyjnej, która sprawdza zakres prac zrealizowanych przez wykonawcę na placu budowy. Zakończenie prac Komisji jest planowane na 30 kwietnia. Dopiero po tym terminie może mieć miejsce formalne przejęcie placu. Aby jednak to nastąpiło, wykonawca musi dodatkowo przeprowadzić szereg niezbędnych czynności na placu budowy, które, mimo obowiązku, nie zostały przez konsorcjum wykonane. Na tej podstawie w tej chwili niemożliwe jest przejęcie placu budowy przez GDDKiA.

Czynności, o których mowa to m.in.:
- usunięcie z placu budowy śmieci, karpin i zrębków,
- zabezpieczenie niebezpiecznych wykopów wzdłuż dróg serwisowych,
- przekazanie kopii projektu budowlanego z naniesionymi zmianami oraz wszelką dokumentację dodatkową,
- przekazanie recept i ustaleń technologicznych,
- przekazanie pomiarów kontrolnych oraz badań i oznaczeń laboratoryjnych,
- przekazanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej robót i sieci uzbrojenia terenu,
- przekazanie przez kierownika budowy oświadczenia, że wszystkie zastosowane materiały spełniają wymagania dotyczące certyfikacji i znakowania,
- przekazanie oświadczeń osób trzecich o załatwieniu ich roszczeń zgłoszonych w czasie realizacji kontraktu.
Żadna z tych czynności nie została wykonana przez wykonawcę, mimo obowiązku spoczywającego na nim. Tym samym przekazanie placu budowy nie mogło mieć miejsca, o czym wykonawca wie. GDDKiA traktuje zachowanie wykonawcy jako porzucenie placu budowy, o czym powiadomiony zostanie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Umowa na budowę tego odcinka autostrady A4 została rozwiązana przez GDDKiA z winy wykonawcy, m.in. ze względu na liczne opóźnienia, nie dające szans zakończenia budowy na czas.
GDDKiA informuje, że wszystkie pieniądze należne wykonawcy za zrealizowane prace zostały mu wypłacone.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej