Wnioski o dofinansowanie przyjmują tylko do końca kwietnia. Można dostać od 15 do 40 tys. zł

2024-03-26 8:27
Ruszył nowy nabór wniosków o dofinansowanie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Od marca ruszył nowy nabór wniosków o dofinansowanie do instalacji OZE. Potrwa tylko do końca kwietnia

Tylko do końca kwietnia 2024 można złożyć wniosek o dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Chodzi o dodatkowe dotacje na fotowoltaikę, pompę ciepła, kolektory słoneczne czy turbinę wiatrową. Wysokość dofinansowania to nawet 40 tys. zł. Dla kogo wsparcie? Gdzie złożyć wniosek?

Spis treści

  1. Dla kogo dotacje na OZE?
  2. Jaki warunek jest do spełnienia?
  3. Na co można dostać dofinansowanie?
  4. Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
  5. Jakie jeszcze eko-dotacje w Warszawie?

Dla kogo dotacje na OZE?

Z naborem wniosków o dofinansowanie do OZE ruszyła Warszawa. Wnioski można składać od 1 marca do 30 kwietnia. W budżecie dla mieszkańców Warszawy jest do rozdania jeszcze 9 mln zł.

O miejskie wsparcie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy fundacje.

Jaki warunek jest do spełnienia?

Aby dostać dofinansowanie od miasta, nieruchomość nie może być ogrzewana źródłem ciepła na paliwo stałe ani olej opałowy. Trzeba też pamiętać, że rozpoczęcie realizacji inwestycji nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.

Na co można dostać dofinansowanie?

Dotacja może zostać przyznana na montaż pompy ciepła, kolektorów słonecznych, fotowoltaiki lub turbiny wiatrowej. Wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i zależy od wyboru konkretnej instalacji:

  • paneli fotowoltaicznych,
  • pompy ciepła – powietrznej i gruntowej,
  • kolektorów słonecznych,
  • turbiny wiatrowej.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

Aby uzyskać dofinansowanie, wypełniony wniosek należy złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców dowolnego Urzędu Dzielnicy lub przesłać pocztą do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa). Dokumenty można składać od 1 marca do 30 kwietnia. Za datę złożenia uznaje się datę wpływu wniosku do Urzędu m.st. Warszawy.

Jakie jeszcze eko-dotacje w Warszawie?

Przypomnijmy, że trwa również nabór wniosków o dofinansowanie do likwidacji azbestu, podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz na tzw. małą retencję. Dla tych inwestycji termin składania dokumentów mija z końcem marca br.

Przez cały rok za to przyjmowane są wnioski o dofinansowanie do likwidacji źródeł ogrzewania na paliwo stałe albo olej opałowy. Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet do 70 proc. inwestycji.

Warto wiedzieć, że spośród dotacji przyznanych w latach 2019-2023, najwięcej – ponad 3,5 tys. – dotyczyło dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych. W dalszej kolejności były pompy ciepła i kolektory słoneczne. W 2022 i 2023 roku wpłynęło także kilka wniosków o dopłaty do turbin wiatrowych.

Źródło: UM Warszawa

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej