W co inwestować w czasach kryzysu?

2009-01-30 13:39
Więcej terenów pod inwestycje w SSE
Autor: Metropolis Nieruchomości Komercyjne Więcej terenów pod inwestycje w SSE

Ceny obniżone nawet o 20 procent, coraz więcej terenów przeznaczonych pod inwestycje oraz kompleksowa obsługa projektu, to tylko niektóre z korzyści, jakie czekają na firmy planujące zakup gruntów w 2009 roku. Trwające na rynku nieruchomości spowolnienie to według Metropolis SA, najlepszy czas na inwestowanie w działki przeznaczone pod budowę obiektów. 

- Obserwując sytuację na rynku nieruchomości nie sposób pominąć spadku cen, zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu mieszkań, jak i gruntów przeznaczonych pod inwestycje. Obecny kryzys paradoksalnie stwarza ogromne możliwości, szczególnie dla firm, które mają w planach zakup terenów pod planowane inwestycje. Dodatkowym profitem w roku 2009 będzie także przyjęta ustawa dotycząca odrolnienia gruntów m.in. w miastach, gdzie ceny powinny być w tym roku jeszcze niższe – mówi Marek Wollnik, wiceprezes zarządu Metropolis SA.

W ostatnich miesięcach ceny gruntów inwestycyjnych we wszystkich województwach spadły o ok. 20 proc., co z pewnością w najbliższym czasie ożywi ruch na rynku. Jednak tańsze grunty nie gwarantują wysokiej jakości realizacji projektu. Wciąż problemem pozostaje kwestia ich doboru, na co wpływ mają między innymi takie cechy, jak kompleksowa obsługa projektu (łącząca jego opracowanie pod kątem biznesowym, prawnym, planistycznym oraz technicznym) czy też atrakcyjność komunikacyjna.

Takie cechy ma np. projekt Synergy Park, z położony w jednym z najlepiej skomunikowanych miejsc w Europie. Węzeł Sośnica pod Gliwicami, pod względem atrakcyjności lokalizacji porównywany m.in. z obszarem euroregionu Moza – Ren, może podnieść rangę Aglomeracji Górnośląskiej do jednego z najważniejszych regionów Unii Europejskiej. Zachowuje on zarazem szansę na powtórzenie sukcesu tzw. Trójkąta Moza - Ren, w rejonie którego pojawiło się już ponad 250 tysięcy firm, na czele z takimi gigantami, jak Mercedes-Benz, Ericsson czy Vodafone.

- Zakup tanich działek inwestycyjnych to dopiero połowa sukcesu. Istotne jest także przygotowanie projektu na miarę konkretnego inwestora, co daje gwarancję rozpoczęcia realizacji projektu zaraz po jego zakupie, ukończenia go w założonym przez inwestora czasie i, co najistotniejsze, nie generowanie dodatkowych kosztów - dodaje Marek Wollnik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej