Stadion w Białymstoku ma kolejnego wykonawcę

2012-05-24 17:49
Stadion miejski w Białymstoku
Autor: MOSiR Białystok Stadion miejski w Białymstoku - makieta

Konsorcjum firm Hydrobudowa Polska, PBG i hiszpańskiej Obrascon Huarte Lain (OHL) podpisało kontrakt na budowę stadionu w Białymstoku. Inwestycja miała pierwotnie zostać oddana do użytku w połowie 2012 roku, tymczasem nastąpi to dopiero za dwa lata.

Realizacja stadionu w Białymstoku rozpoczęła się w 2008 roku. Wówczas inwestor, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), podpisał umowę na budowę z polsko-francuskim konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex oraz Eiffage Construction. Budowa jednak nie przebiegała sprawnie, miała duże opóźnienia i w końcu MOSiR zdecydował się w czerwcu 2011 roku na odstąpienie od umowy. Ogłoszono drugi przetarg na wykonawcę, który wygrało konsorcjum z firmą UNIBEP jako liderem. Jednak nie dane mu było wejść na plac budowy. Po, jak się okazało zasadnych, protestach złożonych w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO) przez firmy, oferty zostały ponownie rozpatrzone, ale wtedy wygrało już inne konsorcjum - Hydrobudowa Polska, wspierana przez PBG i OHL.

Zgodnie z podpisaną z MOSiR umową, wykonawca ma na budowę 21 miesięcy. Wartość kontraktu wynosi 206,5 mln zł.
– Grupa PBG, a szczególnie Hydrobudowa Polska, ma unikalne na polskim rynku doświadczenie w budowie stadionów. Dotychczas braliśmy udział między innymi przy budowie trzech aren na EURO 2012: w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Kontrakt w Białymstoku jest dowodem na to, że polski rynek budowlany, w tym również budowa obiektów sportowych, nie kończy się na pracach związanych z EURO 2012. Liczymy na dużą liczbę mniejszych kontraktów – skomentował świeżo podpisaną umowę Jerzy Ciechanowski, prezes Hydrobudowy Polska.

Pierwszy etap prac polegający na dokończeniu budowy zachodniej części stadionu zaczętej przez poprzedniego wykonawcę potrwa 9 miesięcy. Cały obiekt ma być gotowy w kwietniu 2014 roku. Projekt białostockiego stadionu piłkarskiego powstał w pracowni APA Kuryłowicz & Associates. Na widowni będzie mogło zasiąść 22,5 tysiąca kibiców. Widownia będzie w całości zadaszona. Łączna powierzchni użytkowa obiektu wyniesie 25 tys. m2. Przy stadionie powstanie boisko treningowe i parking na 1000 samochodów.

Obecny portfel zamówień Grupy Hydrobudowy Polska ma wartość ponad 1,8 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej