Stadion PGE Arena: Hydrobudowa zapłaci karę za opóźnienie

2012-01-16 10:46
Stadion PGE Arena: Hydrobudowa zapłaci karę za późniejsze oddanie stadionu do użytku
Autor: UM Gdańsk

Konsorcjum firm Hydrobudowa Polska i spółka Alpine Bau zapłaci Miastu Gdańsk ponad 4 mln złotych za opóźnienie w oddaniu do użytku stadionu PGE Arena. Wysokość kar i przyczyny opóźnień wyjaśniła specjalna komisja rozjemcza powołana przez inwestora i wykonawcę.

Generalny wykonawca - konsorcjum Hydrobudowa Polska i Alpine Bau - który wybudował stadion PGE Arena w Gdańsku zapłaci karę za późniejsze oddanie obiektu do użytku.

Przeczytaj również: PGE Arena: stadion na EURO 2012

Wysokość kar za późniejsze oddanie do użytku stadionu PGE Arena wyjaśniała 13 stycznia specjalnie powołana przez inwestora i wykonawcę komisja rozjemcza. Przypomnijmy, że komisja rozpoczęła narady w tej sprawie 20 października ubiegłego roku.

- Wypracowaliśmy kompromis, bo umieliśmy się porozumieć. Gdybyśmy poszli do sądu, sprawa mogłaby ciągnąć się latami, a tak wszystko załatwiła komisja rozjemcza - wyjaśnił Ryszard Trykosko, prezes spółki Bieg (inwestor zastępczy stadionu PGE Arena).

- Dokumenty, które przyszło nam analizować to nie tomy, czy teczki, ale kartony – Udało nam się jednak znaleźć konsensus, który wszyscy zaakceptowali - podsumował Franciszek Rogowski, przewodniczący składu komisji rozjemczej.

Jaką karę poniesie Hydrobudowa?

Hydrobudowa Polska wykonała roboty budowlane na kwotę 432 mln złotych netto. Kwota ta zostanie pomniejszona o wysokość kar, które wykonawca zapłaci za opóźnienia w oddaniu stadionu do użytku. Natomiast Gmina miasta Gdańsk zapłaci konsorcjum Hydrobudowa Polska milion złotych za wykonanie dodatkowych robót.

- Wszyscy mamy świadomość, że opóźnieniom winna była bardzo długa zima, z którą mieliśmy do czynienia rok temu. Dlatego my z naszej strony w samych superlatywach możemy mówić o współpracy z Hydrobudową. To była chyba jedna z najbardziej bezpiecznych tak ogromnych budów, na której nie wydarzył się wypadek z tragicznymi skutkami - podsumowuje Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.

Stadion PGE Arena na EURO 2012

Stadion PGE Arena Gdańsk to pierwszy nowo budowany stadion oddany do użytku w Polsce, który jest areną UEFA EURO 2012.

Budowa stadionu rozpoczęła się 15 grudnia 2008 i mimo niesprzyjającej pogody i bagnistego terenu, trwała zaledwie 26 miesięcy, a opóźnienie wyniosło 18 dni.
Przypomnijmy, stadion PGE Arena został oddany do użytku 18 lipca 2011, a pierwszy mecz na EURO 2012 zostanie na nim rozegrany 10 czerwca. Podczas EURO 2012 na PGE Arena zostaną rozegrane trzy spotkania grupowe oraz jeden ćwierćfinał.

PGE ARENA Gdansk
Autor: JSK Architekci sp. z o.o. Stadion PGE Arena w Gdańsku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej