Pompa ciepła - ceny w 2022 coraz wyższe! Polacy masowo wykupują pompy ciepła

2022-07-15 14:37
Pompa ciepła ceny 2022
Autor: Getty Images Pompa ciepła - ceny w 2022 rosną z miesiąca na miesiąc, urządzenia są towarem deficytowem

Pompa ciepła - ceny rosną z miesiąca na miesiąc, mimo to urządzenia błyskawicznie znikają z rynku. Polacy rzucili się na pompy, bo drożeje gaz i węgiel, a UE straszy obowiązkową wymianą kopciuchów. Producenci nie nadążają z realizacją zamówień, natomiast zainteresowani montażem pompy muszą ustawić się w długiej kolejce, uzbroić w cierpliwość i słono płacić. Zapytaliśmy fachowca z firmy instalacyjnej zajmującej się montażem pomp ciepła, jak sytuacja wygląda z jego punktu widzenia.

Spis treści

  1. Pompa ciepła - ceny w 2022 nie odstraszają. Dlaczego urządzenia cieszą się taką popularnością?
  2. Ceny pomp ciepła w 2022 roku - jest coraz drożej
  3. Pompa ciepła - ceny coraz wyższe, braki na rynku w całej Europie
  4. Ile trzeba czekać na pompę ciepła w 2022?
  5. Dofinansowanie do pomp ciepła - programy 2022
  6. Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Pompa ciepła - ceny w 2022 nie odstraszają. Dlaczego urządzenia cieszą się taką popularnością?

Boom na pompy ciepła w 2022 roku to wynik przede wszystkim rekordowych cen gazu i węgla, a także zakazów, które wprowadza UE, aby przyspieszyć transformację energetyczną. Przypomnijmy, że UE wyznaczyła redukcję emisji gazów cieplarnianych do poziomu co najmniej 55% do 2030 roku. W efekcie z miesiąca na miesiąc postępuje wzrost liczby zamówień w stosunku do planów, a więc mamy do czynienia ze zbyt dużym popytem w stosunku do podaży.

Wielu Polaków dotychczas stawiało na ogrzewanie domów gazem. Jednak ostatnie informacje o tym, że stosowanie kotłów gazowych może być niedługo zabronione, wywołały panikę. Zakaz ten to część unijnego projektu Fit for 55 zakładającego redukcję emisji CO2 do 55% do 2030 roku, którego częścią jest z kolei plan REPowerEU. Wg zapowiedzi, zakaz stosowania kotów gazowych miałby obowiązywać od 2027 (najpóźniej od 2029) dla nowych budynków, a od 2030 dla modernizowanych. Inwestorzy, którzy się teraz budują, coraz częściej mówią o kłopotach z uzyskaniem nowych przyłączy gazu. Poza tym, skoro UE zapowiada zakaz używania kotłów gazowych coraz częściej decydują się na pompę ciepła.

Popularność pomp ciepła rośnie również wśród tych, którzy dotychczas ogrzewali domy węglem, a trzeba wiedzieć, że to ok. 3 mln Polaków. Ceny węgla w 2022 są rekordowe, wzrosły z 800 zł do 2-3 tys. zł za tonę. U producentów węgiel jest tańszy, ale nie do zdobycia. Ponadto trzeba wiedzieć, że Komisja Europejska chce przyspieszyć wymianę kopciuchów i innych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Chodzi m.in. o piece węglowe i olejowe.

W efekcie musimy czymś zastąpić węgiel, olej i gaz. Do wyboru mamy właściwie tylko pompy ciepła, stąd prawdziwy boom na rynku tych urządzeń.

W przypadku mojej firmy zainteresowanie pompami ciepła w 2022 roku w porównaniu z 2021 wzrosło o około 300%. Aktualne zamówienia są poza moimi mocami przerobowymi - mówi Jarosław Sobiepanek, właściciel firmy Eko-Instal zajmującej się sprzedażą, montażem, uruchamianiem i serwisowaniem pomp ciepła.

Ceny pomp ciepła w 2022 roku - jest coraz drożej

Ceny pomp ciepła rosną co kilka miesięcy. W marcu 2022 odnotowano podwyżkę o około 8%, a w czerwcu o kolejne 9%. Producenci zapowiadają, że ceny będą rosły coraz szybciej, ponieważ urządzeń wyraźnie brakuje na rynku, a popyt jest coraz większy. Bardzo prawdopodobne, że w 2023 roku pompy ciepła będą dużo droższe.

Ceny samych pomp ciepła w 2022 roku w stosunku do ubiegłego wzrosły o około 20%, a nawet trochę więcej w przypadku niektórych znanych marek. Trzeba jednak pamiętać, że do pompy ciepła potrzebny jest też zasobnik na wodę użytkową oraz części do montażu, tj. zawory, miedź chłodnicza. Ceny tych komponentów wzrosły o około 50% - mówi Jarosław Sobiepanek.

Pompa ciepła - ceny coraz wyższe, braki na rynku w całej Europie

Popyt na pompy ciepła jest bardzo duży nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Zapotrzebowanie na urządzenia przewyższa już możliwości produkcyjne wszystkich światowych firm produkujących pompy. Nie pomaga również brak polskich producentów pomp ciepła. Dlaczego? Jesteśmy po prostu zależni od zagranicznych producentów. Bardzo prawdopodobne, że np. Niemcy w pierwszej kolejności będą sprzedawać pompy ciepła na swoim rynku, gdyż zwyczajnie bardziej im się to opłaca.

Ile trzeba czekać na pompę ciepła w 2022?

Aktualnie u największych producentów pomp ciepła czas oczekiwania na zamówione urządzenie to min. 6 miesięcy z zastrzeżeniem, że ten czas może się wydłużyć. Tymczasem sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku już trzykrotnie przekroczyła prognozy, które producenci założyli w 2021 roku, aby określić zapotrzebowanie na produkcję urządzeń w kolejnym roku. Redakcja Muratorplus dotarła do informacji, że lista klientów, którzy złożyli zamówienie na pompę ciepła sięga 2024 roku.

Problem z dostawami pomp ciepła jest bardzo duży. Jeśli chodzi o znane marki, to wszędzie są zapisy, a i tak nie ma gwarancji, że zamówiony model pompy ciepła przyjdzie nawet w ciągu pół roku. Jedynie marki mało znane są bardziej dostępne - mówi Jarosław Sobiepanek z Eko-Instal. Jeśli instalator ma pompę u siebie w magazynie to na montaż trzeba poczekać około 2 miesięcy. Jeśli ją zamawia, to nawet okres 6 miesięcy od podpisania umowy do montażu dla instalatora nie jest bezpieczny. Dlatego w takim przypadku należy spodziewać się realizacji zamówienia już w 2023 roku - dodaje.

Dofinansowanie do pomp ciepła - programy 2022

W tej chwili w Polsce obowiązuje kilka programów finansowego wsparcie dla inwestycji w pompy ciepła. I tak jak w innych krajach UE np. w Niemczech dotacje na zakup i montaż pomp ciepła wynoszą 100%, a we Włoszech nawet 110%, w Polsce jest to tylko pewien procentowy udziału w kosztach kwalifikowanych inwestycji. Zazwyczaj też najpierw to inwestor musi pokryć z własnej kieszeni koszty zakupu pompy ciepła, a następnie ubiegać się o zwrot jakiejś części tej inwestycji.

Programy dopłat do pomp ciepła obowiązujące w 2022 roku:

Czyste Powietrze - program dopłat dla budynków jednorodzinnych wymagających termomodernizacji. Maksymalne dofinansowanie inwestycji w pompę ciepła wraz z fotowoltaiką wynosi 30 tys. zł. 

Czytaj więcej:

Moje Ciepło - program dopłat na zakup i montaż pompy ciepła w nowych domach, o podwyższonej klasie energetycznej. Dotacje na pompy ciepła mogą pokryć do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%. Dopłaty mieszczą się w przedziale od 7 (dla powietrznej pompy ciepła) do 21 tys. zł (dla gruntowej).

Program prowadzony przez PGNiG dla właścicieli domów jednorodzinnyh - wysokość wsparcia wynosi 4000 zł.

Ciepłe Mieszkanie (pogram ma ruszyć pod koniec czerwca 2022) - beneficjentami programu mają być gminy, ale odbiorcami końcowymi - osoby fizyczne - właściciele czy współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Wysokość dopłaty na termomodernizację mieszkania ma zależeć od poziomu dochodów. Przewiduje się trzy poziomy dofinansowania w programie:

  • podstawowe dofinansowanie ma wynieść do 30% kosztów inwestycji (ale nie więcej niż 15 tys. zł),
  • dla osób o niższych dochodach – do 60% (do 25 tys. zł)
  • dla najuboższych – do 90% (do 37,5 tys. zł).

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Reasumując, stale rosnące ceny paliw kopalnych, gazu ziemnego i prądu sprawiają, że coraz więcej osób chce choć w pewnym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii. Aby inwestycja była naprawdę opłacalna, należy zadbać o odpowiedni system ogrzewania domu. Wykorzystanie w tym celu pomp ciepła i fotowoltaiki znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na pobór energii ze źródeł konwencjonalnych. Takie połączenie daje możliwość ograniczenia kosztów ponoszonych na energię niezbędną do wygenerowania, a następnie utrzymania zadanej temperatury wody oraz w pomieszczeniach.

Pompy ciepła współpracujące z panelami fotowoltaicznymi to opłacalna inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Obecnie można skorzystać z dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz dodatkowe urządzenia służące do magazynowania energii elektrycznej lub ciepła i systemy zarządzania energią, których zakup i montaż nie został zakończony przed dniem 01.02.2020. Wnioski w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd na lata 2021-2023 można składać do 22.12.2022.

Źródło: redakcja Muratorplus, Eko-Instal, Euros Energy 

Drożeją nie tylko pompy ciepła. Co dalej z inflacją w Polsce?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jakie są prognozy.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej