Pomorska Kolej Metropolitalna: decyzja lokalizacyjna wydana

2012-01-05 15:48
Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM)
Autor: Sławomir Lewandowski

Pomorska kolej metropolitalna (PKM) coraz bliżej. Decyzja lokalizacyjna dla inwestycji została wydana. Kolej zostanie wybudowana w Gdańsku za trzy lata. Wartość przedsięwzięcia to ponad 700 mln złotych netto.

Na Pomorzu ruszyły przygotowania do długo oczekiwanej inwestycji. W Gdańsku zostanie wybudowana Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM).

Przeczytaj również: Zabrze: dworzec kolejowy zyska Centrum Przesiadkowe. Miasto buduje wspólnie z PKP

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, 5 stycznia została podpisana decyzja lokalizacyjna dla pomorskiej kolei metropolitalnej (PKM). Dokument podpisali - Ryszard Stachurski - Wojewoda pomorski oraz marszałek Mieczysław Struk.

- Podpis wojewody pomorskiego na tym dokumencie daje spółce Pomorska Kolej Metropolitalna zielone światło do rozpoczęcia największej inwestycji w historii samorządu województwa pomorskiego - powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Decyzja lokalizacyjna dla PKM

Wniosek o wydanie decyzzji lokalizacyjnej złożyła spółka PKM SA, w listopadzie ubiegłego roku. Wydana przez wojewodę pomorskiego decyzja lokalizacyjna jest dokumentem kluczowym, który określa dalsze działania w ramachh inwestycji. Dokument opisuje zakres i lokalizację oraz zatwierdza plan podziału tych nieruchomości, które podlegają przywłaszczeniu w związku z budową kolei.
Na mocy podpisanego 5 stycznia dokumentu, inwestor będzie mógł rozpocząć negocjacje z właścicielami gruntów. Kolejnym etapem realizacji projektu PKM będzie ogłoszenie wiosną przetargu na wyłonienie firmy, która wykona roboty budowlane w ramach inwestycji. Rozpoczęcie budowy planowane jest na jesień 2012 roku.

PKM - opis inwestycji

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) zostanie wybudowana w Gdańsku i będzie miała 20 km długości. Nowo powstająca kolej połaczy Gdańsk-Wrzeszcz z Poretem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i dalej połaczuy się z istniejąca linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska jak i z Gdyni będzie można dojechać na lokalne lotnisko w niecałe 25 minut.

Budowa kolei będzie kosztowała 769,9 mln złotych netto, z czego 500,9 mln złotych - to unijne dofinansowanie w ramach Programu Opracyjnego Infrastruktura i Środowisko. W lutym zostaną przyznane kolejne fundusze z Unii na realizację projektu. Inwestycja otrzymała już prawomocną decyzję środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Inwestor - spółka PKM SA przeprowadziła międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny przystanków PKM oraz podziału ponad 500 działek, które leżą na trasie przyszłej kolei. Grunty te na mocy decyzji lokalizacyjnej będą podlegały wywłaszczeniu. PKM ma ruszyć w 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej