Zabrze: dworzec kolejowy zyska Centrum Przesiadkowe. Miasto buduje wspólnie z PKP

2011-11-18 14:37
Budowa Centrum Przesiadkowego w Zabrzu
Autor: UM Zabrze Podpisanie porozumienia w sprawie budowy

Grupa PKP oraz władze miasta Zabrze chcą wspólnie wybudować Centrum Przesiadkowe, które połączy kolej z innymi środkami transportu. W ramach inwestycji ma powstać również kompleks usługowy oraz budynek hotelowo-konferencyjny. Grupa PKP i Miasto Zabrze podpisały porozumienie w sprawie realizacji przedsięwzięcia.

Grupa PKP i Miasto Zabrze planują wspólnie zrealizować inwestycję na terenie dworca kolejowego w Zabrzu. Przedsięwzięcie o nazwie Centrum Przesiadkowe, ma w przyszłości połączyć kolej z innymi środkami transportu na terenie Zabrza.

Przeczytaj również: PKP: konkurs "Człowiek Roku - Przyjaciel Kolei 2011" rozstrzygnięty

Grupa PKP oraz władze miasta Zabrze podpisały 17 listopada porozumienie, mające na celu wspólną realizację przedsięwzięcia.

- Do Zabrza, miasta turystyki przemysłowej, przyjeżdża wielu turystów. Część z nich korzysta z komunikacji publicznej, w tym z pociągu. Zależy nam, aby przestrzeń w centrum miasta zyskała nowe oblicze, przyjazne mieszkańcom i turystom. W tym roku doprowadziliśmy do zrealizowania prac porządkowych na terenie dworca. Podpisane porozumienie to kolejny etap w stworzeniu Centrum Przesiadkowego. - powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

- Dzisiejsze porozumienie to pierwszy, bardzo ważny krok rozpoczynający wielką inwestycję dla mieszkańców Zabrza. Teraz skupimy się na tym, by nasza wspólna koncepcja jak najszybciej przeszła do etapu realizacji. Przed nami m.in. pozyskanie finansowania, szczegółowe projekty i stosowne pozwolenia, które umożliwią rozpoczęcie prac. - mówi Paweł Olczyk, członek zarządu PKP SA.

Centrum Przesiadkowe - opis inwestycji

Budowa Centrum Przesiadkowego zakłada przebudowę istniejącego dworca kolejowego Zabrze. Użytkowany od 1960 roku dworzec kolejowy zostanie całkowicie przebudowany. Inwestycja zakłada także wariant wyburzenia całego dworca i wybudowanie na jego miejscu nowego.
Zabrzeski dworzec kolejowy stanie się integralną częścią planowanego obiektu.
Na terenie dworca w ramach projektu, ma powstać kompleks handlowo-usługowy, część hotelowo-konferencyjna oraz wielopoziomowy parking. Projekt budowy zakłada remont linii kolejowej, która przebiega przez miasto (łącznie z peronami). Ta część projektu zostanie zrealizowana przez PKP, w ramach rewitalizacji połączenia kolejowego łączącego Opole, Zabrze i Katowice. Zakres tych prac obejmuje wybudowanie nad torami specjalnej płyty, która umożliwi wybudowanie kilkupoziomowego Centrum Przesiadkowego.
Pierwszy etap budowy obiektu ma zostać zrealizowany w latach 2012-2016. Źródło finansowania budowy nie jest jeszcze znane. Obok środków gminnych i inwestorów prywatnych, rozważa się również wystąpienie z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej