Plany inwestycyjne GDF Suez w Polsce

2010-07-22 10:43
Plany inwestycyjne GDF Suez w Polsce
Autor: Ministerstwo Gospodarki

Budowa w Połańcu największego na świecie bloku energetycznego opalanego biomasą oraz plany inwestycyjne GDF Suez w Polsce były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z prezesem francuskiej spółki Gerardem Mestrallet. Spotkanie odbyło się 21 lipca 2010 r., w dniu wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Plany inwestycyjne GDF Suez w Polsce
Autor: Ministerstwo Gospodarki

- Zależy nam aby jak najwięcej nowoczesnych projektów energetycznych było realizowanych w naszym kraju - mówił wicepremier Pawlak.
Ministerstwo Gospodarki szacuje, że krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie w 2030 r. do ok. 217 TWh (wzrost o ok. 54%), co stwarza dużą przestrzeń do lokalizacji nowych bloków energetycznych.

Zobacz koniecznie: GDF Suez zbuduje w Polsce elektrownię na biomasę

Prezes Mestrallet zapewnił, że Polska jest dla GDF Suez priorytetowym obszarem działania. Spółka chce uczestniczyć w modernizacji polskiego sektora energetycznego oraz wdrażać rozwiązania, które umożliwią zrealizowanie unijnych wymogów ograniczenia emisji CO2. Jednym z nich jest budowa w Elektrowni Połaniec nowego kotła energetycznego opalanego wyłącznie biomasą. Będzie on współdziałał z turbiną i generatorem bloku nr 8, dając moc 190 MW. Pozwoli to obniżyć emisję CO2 o 1,2 mln ton rocznie.
– Biomasa będzie pochodzić wyłącznie z Polski, z okolic Połańca – zadeklarował Mestrallet.

Budowa "Zielonego Bloku” rozpocznie się w listopadzie 2010 r., a jej zakończenie planowane jest na grudzień 2012 r.

GDF Suez zamierza zwiększać swój udział w polskim rynku produkcji energii (obecnie 5 miejsce wśród wytwórców.). W tym celu francuska spółka nawiązała współpracę z polskimi firmami nad kolejnymi przedsięwzięciami inwestycyjnymi: z PGE przy projekcie nowej elektrowni węglowej oraz z PGNiG przy projekcie elektrowni na gaz ziemny. GDF Suez jest także zainteresowany procesem prywatyzacyjnym – ubiega się o zakup Energi. Chce również zaangażować się we wdrażanie w Polsce energetyki jądrowej.

Minister Waldemar Pawlak zwrócił także uwagę na potrzebę współpracy z francuskimi firmami i administracją w sprawie systemu derogacji.
- Chcemy zachować podejście oparte o zasadę subsydiarności, w którym o przydziale uprawnień do emisji decyduje prawo danego kraju – powiedział.
Dodał, że Polska jest także zainteresowana rozwojem współpracy badawczo-rozwojowej w dziedzinie energetyki.

W spotkaniu udział wzięli: Grzegorz Górski - prezes zarządu GDF Suez Energia Polska S.A., Stephane Brimont - prezes GDF Suez Energy Europe, Marcin Korolec – podsekretarz stanu w MG, Tomasz Dąbrowski – zastępca dyrektora Departamentu Energetyki MG.


GDF SUEZ Energia Polska S.A. jest piątym co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. Firma jest właścicielem elektrowni w Połańcu o mocy 1800 MW, która produkuje rocznie około 7 TWh energii elektrycznej. Jest jednocześnie jednym z największych producentów energii odnawialnej dzięki instalacji współspalania biomasy z węglem kamiennym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej