GDF Suez zbuduje w Polsce elektrownię na biomasę

2010-04-08 14:48

GDF Suez zawarł z Foster Wheeler umowę na budowę największego na świecie bloku energetycznego opalanego wyłącznie gazem z biomasy. "Zielony" blok zostanie wybudowany w elektrowni w Połańcu (południowo wschodnia części Polski). Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1 mld zł.

"Zielony" blok, o mocy 190 MW, będzie opalany biomasą drzewną oraz biomasą pochodzenia rolniczego. Produkcja zielonej energii obniży emisję CO2 o 1,2 mln ton rocznie i pomoże Polsce wywiązać się z jej zobowiązań wobec UE - do 2020 r. 15% produkcji energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł.

Kocioł cyrkulacji złóż fluidalnych (Circulating Fluidized Bed - CFB), spalający tylko paliwo z biomasy (pierwszy tego typu na świecie) zaprojektuje i skonstruuje światowy lider w tej technologii - firma Foster Wheeler.

Zakończenie inwestycji i oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na koniec 2012 r.

GDF Suez jest trzecim co do wielkości producentem energii odnawialnej w Polsce. Projekt zielonej jednostki, Farma Wiatrowa Jarogniew-Mołtowo - położona w gminie Gościno (łączna moc zainstalowana – ok. 20 MW) i kilka innych eko-projektów to sposób firmy na osiągnięcie statusu lidera na polskim rynku energii odnawialnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej