GDF Suez zbuduje w Polsce elektrownię na biomasę

2010-04-08 14:48

GDF Suez zawarł z Foster Wheeler umowę na budowę największego na świecie bloku energetycznego opalanego wyłącznie gazem z biomasy. "Zielony" blok zostanie wybudowany w elektrowni w Połańcu (południowo wschodnia części Polski). Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1 mld zł.

"Zielony" blok, o mocy 190 MW, będzie opalany biomasą drzewną oraz biomasą pochodzenia rolniczego. Produkcja zielonej energii obniży emisję CO2 o 1,2 mln ton rocznie i pomoże Polsce wywiązać się z jej zobowiązań wobec UE - do 2020 r. 15% produkcji energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł.

Kocioł cyrkulacji złóż fluidalnych (Circulating Fluidized Bed - CFB), spalający tylko paliwo z biomasy (pierwszy tego typu na świecie) zaprojektuje i skonstruuje światowy lider w tej technologii - firma Foster Wheeler.

Zakończenie inwestycji i oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na koniec 2012 r.

GDF Suez jest trzecim co do wielkości producentem energii odnawialnej w Polsce. Projekt zielonej jednostki, Farma Wiatrowa Jarogniew-Mołtowo - położona w gminie Gościno (łączna moc zainstalowana – ok. 20 MW) i kilka innych eko-projektów to sposób firmy na osiągnięcie statusu lidera na polskim rynku energii odnawialnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej