PKP: Trzy oferty na remont dworca w Brzegu

2010-08-26 11:29

W przetargu na modernizację dworca w Brzegu wpłynęły trzy oferty. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, która sprawdza je pod względem formalnym i prawnym. Rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić na przełomie sierpnia i września. Dworzec w Brzegu jest jednym z 77 dworców kolejowych, który w ciągu dwóch najbliższych lat zmieni diametralnie swoje oblicze.

Zobacz koniecznie: Przetarg: modernizacja dworca w Brzegu Dolnym

Zakres modernizacji dworca w Brzegu jest szeroki i zakłada modernizację obiektu zarówno od wewnątrz jaki i zewnątrz. W budynku zostaną wymienione instalacje, a także stolarka okienna i drzwiowa. Ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych będzie podjazd ulokowany przy wejściu głównym do budynku. Elewacja dworca zostanie odrestaurowana i wyczyszczona. Modernizacja nie ominie placu przydworcowego, na którym pojawi się 27 miejsc parkingowych, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych. Na nowo zostanie ułożona kostka granitowa na placu przydworcowym. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2011 r.

Zobacz koniecznie: Wrocław remontuje dworce: Leśnica i Kuźniki

Dworzec w Brzegu jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Obecny dworzec jest drugim obiektem tego typu w Brzegu. Pierwszy wybudowano w 1841 r. na potrzeby tzw. „kolei górnośląskiej”. 26 czerwca1842 r. o godzinie 16:00 do Brzegu przyjechał w ramach jazdy próbnej pierwszy pociąg od strony Oławy. Uroczyste otwarcie linii z Wrocławia do Brzegu nastąpiło na początku sierpnia 1842 r. Regularnie pociągi na tej trasie zaczęły kursować od 3 sierpnia 1842 r.. Obecny zabytkowy dworzec wybudowano w innym miejscu niż pierwszy. Powstał on w latach 1869-70.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej