Okucia okienne Roto: system NX zastąpi NT

2017-11-21 18:16
Roto NX
Autor: Marek Wielgo

W 2018 r. firma Roto Frank wprowadzi na rynek zmodyfikowane okucia rozwierno-uchylne do okien i drzwi balkonowych. W perspektywie kilku lat zastąpią one dotychczasowe okucia, których Roto sprzedało na świecie przeszło pół miliarda.

Swoje nowe okucia okienne rozwierno-uchylne niemiecki producent oznaczył symbolem NX. O ich zaletach, oraz o powodach rezygnacji z produkowania popularnych okuć NT, opowiadali szefowie Roto Frank w czasie międzynarodowej konferencji prasowej w Böblingen koło Stuttgartu.

Prezes ds. finansowych Roto Frank Michael Stangier zaczął jednak od informacji o gwałtownie rosnących kosztach zakupu surowców: aluminium, stali i cynku. Producenci okien i drzwi balkonowych, którzy stosują w nich okucia Roto, muszą więc liczyć w najbliższym czasie z kilkuprocentową podwyżką ich cen.

Najwyraźniej firma liczyła się z takim scenariuszem, bo kilka lat temu zaczęła prace badawcze, których efektem są właśnie okucia NX. Przede wszystkim są one lżejsze od NT, bo złożone z mniejszej liczby elementów. A równocześnie Roto NX mogą być stosowane w oknach z dużym i ciężkim przeszkleniem. Ponadto nowy system gwarantuje prostszy i szybszy montaż. I co ważne, nowe okucia ułatwiają automatyzację produkcji okien. Dodajmy jeszcze, że nowe okucie NX – według zapewnień producenta - zapewnia lepszą ochronę antywyważeniową, np. klasa RC2 w pozycji uchylnej.

– Wolter powiadał, że „lepsze jest wrogiem dobrego”. My zmieniliśmy to motto w odniesieniu do Roto NX na „lepsze jest przyjacielem dobrego” – żartował Hartmut Schmidt, dyrektora ds. innowacji produktu w Roto Frank.

Patrz także: firma Roto rzuciła wyzwanie Veluksowi i Fakro>>

Konferencja Roto
Autor: Marek Wielgo

Okucia NX są produkowane w fabrykach w Leinfelden (Niemcy), Kalsdorf (Austria) i Lövö (Węgry). Prezes Roto Frank Eckhard Keill poinformował, że z okuć NT korzystają firmy okienne z 55 krajów. Operacja wymiany systemu na NX potrwa więc najpewniej kilka lat. W pierwszej kolejności Roto zaproponuje ten krok swoim niemieckim, rosyjskim i rumuńskim klientom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej