Obligacje skarbowe Skarbu Państwa. Rząd zapowiada oprocentowanie równe stopie NBP. Jak nabyć obligacje?

2022-05-17 9:31
nowe detaliczne obligacje skarbowe od Skarbu Państwa
Autor: Getty Images Rusza sprzedaż obligacji detalicznych dużym polskim banku! Rzecznik Pekao SA ujawnia

Obligacje skarbowe Skarbu Państwa mają ochronić oszczędności Polaków przed wysoką inflacją. Rząd zaczął już od maja 2022 podnosić oprocentowanie papierów i zapowiada, że w czerwcu 2022 wprowadzi do sprzedaży atrakcyjnie oprocentowane nowe rodzaje obligacji skarbowych, z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP - aktualnie 5,25. Mają one być konkurencją dla lokat bankowych. Dowiedz się, jak kupić obligacje skarbowe Skarbu Państwa?

Spis treści

 1. Wyższe oprocentowanie obligacji skarbowych w maju 2022
 2. Obligacje z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną NBP od czerwca 2022?
 3. Jak można kupić obligacje skarbowe?
 4. Czy warto inwestować w nowe obligacje skarbowe?
 5. Obligacje skarbowe skarbu Państwa - aktualna oferta

Wyższe oprocentowanie obligacji skarbowych w maju 2022

O 1,00% podniesione zostało oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa o okresie zapadalności od 2 do 12 lat w maju 2022. Nowe oprocentowanie 2-letnich obligacji stałoprocentowych wynosi 3,00%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 3,10% dla 3-latek, 3,30% dla 4-latek oraz 3,70% dla 10-latek.

Obligacje z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną NBP od czerwca 2022?

W komunikacie MF podano, że w czerwcu 2022 do stałej oferty wprowadzone zostaną dwie nowe obligacje z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP - aktualnie 5,25:

 • roczna - będzie to nowy instrument oszczędzania stanowiący bezpośrednią referencję dla lokat bankowych.
 • dwuletnia o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP - nowa obligacja zastąpi dotychczas sprzedawaną o tym samym okresie zapadalności i stałym oprocentowaniu.

Zaproponujemy nowe roczne obligacje na poziomie stopy referencyjnej NBP, obecnie wynoszącej 5,25 proc. - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak można kupić obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:

 • w dowolnym momencie przez Internet w serwisie obligacjeskarbowe.pl,
 • przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych,
 • poprzez konto Inteligo,
 • w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
 • wkrótce ma je również oferować Bank Pekao.

Czy warto inwestować w nowe obligacje skarbowe?

Na to pytanie dziś trudno odpowiedzieć. Trzeba poczekać do 25 maja, kiedy to premier Morawiecki ogłosi szczegóły nowego projektu.

Jednak łatwo wysnuć wniosek, że przed dwucyfrową inflacją w Polsce prawdopodobnie nie uchronią naszych oszczędności detaliczne obligacje skarbowe. Teoretycznie, aby tak się stało oprocentowanie obligacji oszczędnościowych powinno być wyższe niż inflacja, a w praktyce, aktualnie to raczej niemożliwe. Przypomnijmy, że inflacja w kwietniu wyniosła 12,4%.

Czytaj też:

Inflacja w Polsce 2022 - w kwietniu 12,4%. Szczyt inflacji jeszcze przed nami

W tych niepewnych czasach istotne jest też to, czy oszczędności zainwestowane w nowe obligacje skarbowe będzie można wycofać w razie potrzeby.

Być może nowy projekt rządu zmusi banki do wypracowania nowej atrakcyjnej oferty, żeby ponownie zachęcić Polaków do oszczędzania. Podczas kryzysu pandemii i wojny na Ukrainie Polacy wycofali z banków ogromne fundusze, więc banki muszą zawalczyć o nie, znaleźć atrakcyjną ofertę depozytową - powiedział Jarosław Fuchs, wiceprezes zarządu Banku Pekao.

Obligacje skarbowe skarbu Państwa - aktualna oferta

Typ obligacji

Szczegóły oferty (sprzedaż w dniach 1-31 maja) Cena sprzedaży

OTS0822

3-miesięczne

Obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 1,50% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).

100 zł

100,00 zł

przy zamianie

DOS0524

2-letnie

Obligacje dwuletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,00% rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w drugim roku od wartości powiększonej o odsetki za pierwszy rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

TOZ0525

3-letnie

Obligacje trzyletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 3,10% w skali roku. W kolejnych okresach równe jest oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze (tzw. stawka WIBOR 6M1). Odsetki są wypłacane co sześć miesięcy.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

COI0526

4-letnie

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jesto inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 3,30%.W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00%. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

EDO0532

10-letnie

Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 3,70%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

ROS0528

6-letnie

obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 3,50%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania. 100 zł

ROD0534

12-letnie

obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 4,00%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania. 100 zł

Źródło: Ministerstwo Finansów, PAP, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej