Można dostać nawet 300 tys. zł. Wnioski tylko do 8 lipca!

2022-06-07 12:47

Ruszyła nowa edycja konkursu, w ramach którego przedsiębiorcy mogą dostać od 10 tys. do 300 tys. zł dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy w swojej firmie. Organizatorem jest ZUS, który przeznacza na ten cel 90 mln zł. Wnioski można składać do 8 lipca. Na co można dostać pieniądze? Jakie warunki trzeba spełnić?

Spis treści

 1. Nawet 300 tys. zł dofinansowania dla firm
 2. Na co można dostać pieniądze?
 3. Kto może starać się o dofinansowanie?
 4. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
 5. Do kiedy można składać wnioski?

Nawet 300 tys. zł dofinansowania dla firm

Celem konkursu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest wybór, a następnie dofinansowanie projektów takich  przedsięwzięć, które dotyczą poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, a także zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka. Przedsiębiorca może dostać dofinansowanie na działania, które w miejscu pracy np. zmniejszą hałas, zapylenie, czy na sprzęt, zwiększający bezpieczeństwo pracy na wysokości. 

Na realizację przedsięwzięcia jeden pracodawca moze otrzymać od 10 do 300 tys. zł. Dofinansowanie może pokryć do 80% wartości projektu. ZUS ma do wydania na ten cel 90 mln zł.

Na co można dostać pieniądze?

Dopłatom podlegają działania, które mieszczą się w następujących obszarach technicznych:

 • bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
 • urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;
 • oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
 • ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
 • urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
 • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
 • sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;
 • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
 • środki ochrony indywidualnej.

Kto może starać się o dofinansowanie?

Konkurs jest ogłaszony w ramach programu dofinansowania płatników składek. To już 5. edycja konkursu (realizowany jest od 2018 roku). O dopłatę mogą się postarać aktywni przedsiębiorcy, którzy nie mają zaległości w opłacaniu składek (ubezpieczenia społeczne i drowotne) i podatków oraz którzy nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach. Nie mogą też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem. 

Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. W poprzedniej edycji konkursu z dofinansowania ZUS skorzystało ok. tysiąca pracodawców.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Szczegóły konkursu, regulamin i wzory niezbędnych dokumentów są na stronie prewencja.zus.pl. Wniosek składa się tylko i wyłącznie drogą elektroniczną.

Lista rankingowa wniosków ocenionych pozytywnie zostanie opublikowana nie później niż do 31grudnia 2022. Na liście rankingowej wskazani będą wnioskodawcy, których wnioski zostałyzakwalifikowane do dofinansowania oraz  te niezakwalifikowane.

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o dofinansowanie dla firmy można składać od 6 czerwca do 8 lipca

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej