Linia kolejowa Bydgoszcz-Toruń zostanie zrewiatlizowana. PKP ogłosiły przetarg na roboty budowlane

2011-12-23 11:08
PKP
Autor: PKP SA

Zarząd PKP rozpoczyna realizację kluczowej dla województwa kujawsko-pomorskiego inwestycji. Kolejowa spółka zamierza zrewitalizować linię kolejową pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem. PKP ogłosiły przetarg na roboty budowlane. Podmioty, które są zainteresowane wzięciem udziału w przetargu mogą zgłaszać swoją kandydaturę do 17 stycznia 2012 roku.

Wszystko wskazuje na to, że linia kolejowa nr 18, pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem zostanie zrewitalizowana.

Zarząd PKP w ramach inwestycji ogłosił przetarg na roboty budowlane, które mają ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Przeczytaj również: Dworzec w Kostrzynie do remontu. PKP ogłosiły przetarg na prace budowlane

Przetarg - opis zamówienia

Zarząd PKP rozpisał przetarg na roboty budowlane w ramach rewitalizacji linii Bydgoszcz - Toruń. Przetarg obejmuje zaprojektowanie i wykonanie prac rewitalizacyjnych kolejowej drogi, w tym: wymianę nawierzchni kolejowej, rozjazdów, naprawę nawierzchni drogowej na przejazdach kolejowych, odbudowę odwodnienia powierzchniowego wraz z robotami towarzyszącymi oraz dokumentacją wykonawczą i powykonawczą.
Propozycje przetargowe można składać do 17 stycznia 2012 roku. Spółka PKP oszacowała, że wartość przetargu na 193,1 mln złotych netto.
Roboty budowlane na linii mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku i potrwać nie więcej niż 622 dni od udzielenia zamówienia. Dzięki temu, że rewitalizacja, w przeciwieństwie do modernizacji, nie zmienia parametrów linii kolejowej, możliwe będzie szybkie rozpoczęcie prac dzięki pominięciu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Jeżeli w przetargu nie będzie odwołań, a roboty budowlane się nie opóźnią, rewitalizacja powinna zakończyć się w październiku 2013 roku.

Linia kolejowa Bydgoszcz - Toruń - opis inwestycji

Aktualanie pociągi jadące z Bydgoszczy w kierunku Torunia muszą zwalniać nawet do 30 km/h, dlatego też PKP chcą zmodernizować ten kluczowy dla regionu szlak kolejowy. Docelowo rewitalizacja linii ma skrócić czas podróży do 40 minut, a pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 120 km/h. Władze województwa kujawsko-pomorskiego chcą w ramach projektu zakupić pięć pociągów do obsługi tego połączenia. Rewitalizacja odcinka linii kolejowej nr 18 odcinku Toruń - Bydgoszcz, otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie ok. 109 mln złotych. Przedsięwzięcie zostało wpisane na listę Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt inwestycji zgłoszonej do POIiŚ wynosi 203,5 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej