Linia kolejowa Bydgoszcz-Toruń zostanie zrewiatlizowana. PKP ogłosiły przetarg na roboty budowlane

2011-12-23 11:08
PKP
Autor: PKP SA

Zarząd PKP rozpoczyna realizację kluczowej dla województwa kujawsko-pomorskiego inwestycji. Kolejowa spółka zamierza zrewitalizować linię kolejową pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem. PKP ogłosiły przetarg na roboty budowlane. Podmioty, które są zainteresowane wzięciem udziału w przetargu mogą zgłaszać swoją kandydaturę do 17 stycznia 2012 roku.

Wszystko wskazuje na to, że linia kolejowa nr 18, pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem zostanie zrewitalizowana.

Zarząd PKP w ramach inwestycji ogłosił przetarg na roboty budowlane, które mają ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Przeczytaj również: Dworzec w Kostrzynie do remontu. PKP ogłosiły przetarg na prace budowlane

Przetarg - opis zamówienia

Zarząd PKP rozpisał przetarg na roboty budowlane w ramach rewitalizacji linii Bydgoszcz - Toruń. Przetarg obejmuje zaprojektowanie i wykonanie prac rewitalizacyjnych kolejowej drogi, w tym: wymianę nawierzchni kolejowej, rozjazdów, naprawę nawierzchni drogowej na przejazdach kolejowych, odbudowę odwodnienia powierzchniowego wraz z robotami towarzyszącymi oraz dokumentacją wykonawczą i powykonawczą.
Propozycje przetargowe można składać do 17 stycznia 2012 roku. Spółka PKP oszacowała, że wartość przetargu na 193,1 mln złotych netto.
Roboty budowlane na linii mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku i potrwać nie więcej niż 622 dni od udzielenia zamówienia. Dzięki temu, że rewitalizacja, w przeciwieństwie do modernizacji, nie zmienia parametrów linii kolejowej, możliwe będzie szybkie rozpoczęcie prac dzięki pominięciu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Jeżeli w przetargu nie będzie odwołań, a roboty budowlane się nie opóźnią, rewitalizacja powinna zakończyć się w październiku 2013 roku.

Linia kolejowa Bydgoszcz - Toruń - opis inwestycji

Aktualanie pociągi jadące z Bydgoszczy w kierunku Torunia muszą zwalniać nawet do 30 km/h, dlatego też PKP chcą zmodernizować ten kluczowy dla regionu szlak kolejowy. Docelowo rewitalizacja linii ma skrócić czas podróży do 40 minut, a pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 120 km/h. Władze województwa kujawsko-pomorskiego chcą w ramach projektu zakupić pięć pociągów do obsługi tego połączenia. Rewitalizacja odcinka linii kolejowej nr 18 odcinku Toruń - Bydgoszcz, otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie ok. 109 mln złotych. Przedsięwzięcie zostało wpisane na listę Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt inwestycji zgłoszonej do POIiŚ wynosi 203,5 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej