Kraków: chińska obwodnica?

2011-04-08 14:40
Autostrada A2
Autor: brak danych Autostrada A2

Chińskie konsorcjum COVEC chce zbudować w Krakowie trasę Łagiewnicką, Pychowicką i Zwierzyniecką, która ma zamknąć III obwodnicę miasta. Dzisiaj 8.04.2011 jego przedstawiciele spotkają się w tej sprawie z prezydentem miasta. Chińczycy budują już w Polsce dwa odcinki autostrady A2.

COVEC wygrał przetarg na budowę A2, dając ceny o kilkaset milionów niższe niż konkurenci.Polscy podwykonawcy nie zgodzili się na współpracę z Chińczykami. Spowodowało to znaczne opóźnienia, a wykonawca musiał sprowadzić na plac budowy pracowników z Azji. Reprezentujący firmę COVEC w Polsce, Marek Frydrych informuje, że po dzisiejszym spotkaniu z gminą, zostaną podjęte decyzje, co do sposobu finansowania, jak również przebiegu budowy przedsięwzięcia. Na budowę brakujących tras w Krakowie potrzeba 3 mld złotych, a na taki wydatek miasta nie stać. Inwestorzy z Chin wybudowaliby nowe drogi, w zamian później pobieraliby opłatę od miasta za dostęp do nich. - W Chinach takie rozwiązania są popularne - przyznaje Frydrych. Innym rozwiązaniem jest stworzeni spółki celowej, jaką chińska firma zawiązałaby z Krakowskim Holdingiem Komunalnym.

Zobacz także: Autostrada A1 Świerklany - Gorzyczki budowana zgodnie z planem

Zadaniem miasta byłoby danie gruntów oraz pomoc w procesie proceduralnym. Chińczycy w ciągu 15 lat od wykonania inwestycji, chcieliby odzyskać wkład finansowy i zarobić, udostępniając odpłatnie drogę. Nie chodzi tu jednak o postawienie bramek i szlabanów jak na autostradzie, ale o tzw. opłatę za dostęp, którą płaciłby Urząd Miasta. Specjaliści od drogownictwa uważają, że wstępne założenia są możliwe do realizowania. - To ten sam mechanizm jak przy autostradach, tylko odpłatność jest przekazywana w inny sposób. Teoretycznie może się to udać - mówi prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Budownictwa, Wojciech Malusi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej