Kraków: będzie nowe lotnicze pogotowie ratunkowe. Pozwolenie na budowę wydane

2011-11-09 15:41
Lotnicze pogotowie ratunkowe w Balicach
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Lotnicze pogotowie ratunkowe - wizualizacja

Małopolska zyska nowe lotnicze pogotowie ratunkowe. Wojewoda wydał pozwolenie na budowę inwestycji. Siedzibą obiektu będzie port lotniczy Balice. Wartość przedsięwzięcia opiewa na blisko 60 mln złotych.

Podkrakowski port lotniczy Balice zyska nowe lotnicze pogotowie ratunkowe. Wojewoda małopolski - Stanisław Kracik, wydał 4 listopada pozwolenie na budowę inwestycji.

Przeczytaj również: Im szybciej wydane pozwolenie na budowę, tym samorząd więcej zarobi

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla mnie priorytetem. Budowa bazy Lotniczego pogotowia ratunkowego w Balicach, ma kluczowe znaczenie dla ratownictwa medycznego w Małopolsce. - komentuje Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Lotnicze pogotowie ratunkowe - opis inwestycji

W ramach inwestycji zostanie wybudowany budynek bazy Lotniczego pogotowia ratunkowego, który będzie składał się z hangaru wyposażonego w zaplecze socjalno-techniczne.
Ponadto, na terenie obiektu powstanie płyta postojowa dla śmigłowców, stacja paliw, miejsce startów i lądowań powietrznych karetek oraz parking dla samochodów osobowych.
W bazie będzie stacjonował jeden śmigłowiec, który będzie uczestniczył w akcjach ratunkowych (będzie transportował osoby poszkodowane w wypadkach do szpitali specjalistycznych).
Promień zasięgu śmigłowca szacuje się na 130 km - od bazy. Ratownicy lotniczego pogotowia ratunkowego będą dyżurować w pomieszczeniu operacyjno-technicznym.
Obiekt zyska również zaplecze hotelowe, które będzie integralnie połączone z hangarem śmigłowca ratunkowego EC 135.
Warto zaznaczyć, że w 2010 roku, Lotnicze pogotowie ratunkowe zakupiło od Agencji Mienia Wojskowego półhektarowy grunt na terenie lotniska Balice. Działka została nabyta bez przetargu. Zgodę na taki proces zbycia inwestycji wydał wojewoda małopolski.
Inwestycja powstanie przy pomocy Unii Europejskiej, w ramach II etapu projektu "Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego pogotowia ratunkowego". Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w kwocie blisko 60 mln złotych. Środki na realizację pochodzą z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej