Koszalin: będzie aquapark

2011-04-07 12:25
Aquapark
Autor: UM Koszalin

Trwające od lipca 2009 roku prace nad projektem koszalińskiego obiektu rekreacyjno-sportowego, coraz bliżej realizacji. W piątek, 1 kwietnia, i to nie prima aprilis, prezydent miasta Piotr Jedliński podjął decyzję o ogłoszeniu przetargu na poszukiwanie źródła finansowania inwestycji.

Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie ogłosił 6 kwietnia przetarg w celu wyłonienia, który z banków będzie finansował projekt. Znalezienie źródeł finansowania to bardzo ważny krok na drodze do sfinalizowania jednej z największych miejskich inwestycji ostatnich lat. Do 19 maja br.banki mają czas na złożenie oferty. Po wybraniu propozycji zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę obiektu. Planowo budowa obiektu ma rozpocząć się jesienią br. Całkowity koszt projektu wyniesie ok. 73 mln i właśnie na ten cel, zostaną przeznaczone kredyty. Pożyczka długoterminowa w kwocie 60 mln złotyc, sfinansuje wartość netto projektu, natomiast kredyt krótkoterminowy o wartości 3,5 mln zł zostanie przeznaczony na zapłacenie podatku VAT. Poręczycielem kredytu będzie Miasto Koszalin. Koszt tych prac wyniesie ok. 73 mln zł brutto i właśnie na ten cel zostaną zaciągnięte kredyty: długoterminowy w wysokości do 60 mln zł na sfinansowanie wartości netto inwestycji oraz krótkoterminowy w wysokości do 3,5 mln zł na zapłacenie podatku VAT. Poręczycielem kredytu będzie Miasto Koszalin. Bank, który sfinansuje inwestycję, zostanie wybrany zgodnie z procedurą określoną w Prawie Zamówień Publicznych.

Zobacz także: Nowy aquapark powstanie w Świeradowie Zdroju

Wstępnie Miasto rozważało propozycję emisji miejskich obligacji, które byłoby źródłem finansowania inwestycji. Jednak po analizie rynku, zdecydowano, że kredyt będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem, z uwagi na dłuższą możliwość spłaty zadłużenia. W przypadku obligacji termin ten jest nie większy niż 10-15 lat. Kredyt to gwarancja 30-letniego finansowania. Prognozy, zawarte w Studium Wykonalności dowodzą, że ZOS spółka z o.o. nie będzie w stanie spłacić zadłużenia w okresie krótszym niż 20 lat.

1 marca 2011 - Pracownia Architektoniczna Płaskowicki&Partnerzy z Warszawy, dostarczyła do Koszalina pełną dokumentację techniczną koszalińskiego aquaparku. Dwa komplety dokumentacji zostały przekazane Przedsiębiorstwu Obsługi Inwestycji z Bydgoszczy, tzw. inżynierowi kontraktu. Specjaliści POI analizują obecnie poprawność i zgodność dokumentów z założeniami funkcjonalno-użytkowymi inwestycji. Park wodny w Koszalinie będzie oferował mieszkańcom kompleksowe usługi sportowe i rekreacyjne. Odwiedzający będą mogli korzystać m.in. z pływalni krytych oraz basenów zewnętrznych, sauny, jacuzzi. Do dyspozycji gości będzie również SPA, siłownia i fitness. Obiekt będzie posiadał również zaplecze usługowe tj. zabiegi rehabilitacyjne, kosmetyczne, fryzjerskie czy gastronomiczne. Kompleks zlokalizowany będzie na dz. nr 241/13 obręb 18, pomiędzy ulicami Gdańską, Rolną oraz Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej