Inwestycje na EURO pod szczególnym nadzorem

2011-05-27 13:12
Dach Stadionu Narodowego w Warszawie
Autor: Krystian Trela / NCS Widok Stadionu Narodowego z lotu ptaka

I to nie tylko inwestycje opinii publicznej, ale również służb kontrolnych. Właśnie gruchnęła chociażby wieść o nieprawidłowościach w budowie Stadionu Narodowego wykrytych przez inspektorów nadzoru Narodowego Centrum Sportu, nie próżnują też inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy...

Uczestnicy majowego posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy wysłuchali relacji, jak przebiegają kontrole bhp na budowach inwestycji związanych z EURO 2012. I chociaż są one pod szczególnym nadzorem, to i tam niestety zdarzają się wypadki i nieprawidłowości.
- Obecnie realizowanych jest 111 inwestycji o różnym charakterze: wśród nich jest 46 tzw. kluczowych, 32 ważne, pozostałych jest 33 - referował Waldemar Spólnicki, koordynator ds. Euro w Państwowej Inspekcji Pracy. - PIP uczestniczy w tych przedsięwzięciach w trzech etapach. Najpierw koncentrujemy się na czynnościach informacyjno szkoleniowych, potem przechodzimy do etapu kontrolno-nadzorczego związanego z budową, trzeci zaś jest związany z przekazaniem obiektu do użytkowania.

Przeczytaj także: Kolejny śmiertelny wypadek na budowie Stadionu Narodowego

W roku 2010 przeprowadzono na 75 inwestycjach (podczas 245 wizytacji) 175 kontroli u 138 pracodawców. Od stycznia do kwietnia tego roku przeprowadzono już 87 kontroli u 84 pracodawców. Kontrolowano głównie budowy i przebudowy 7 stadionów, ale również obiekty infrastruktury drogowej, kompleksy pobytowo -treningowe, przebudowy i budowy linii i obiektów kolejowych oraz lotniczych.
Kontrole wykazały, że najczęstsze uchybienia to:
- niewłaściwe posadowione i zmontowane rusztowania,
- niewłaściwe zabezpieczenia pracy na wysokości,
- niewłaściwa eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych,
- prowadzenie robót budowlanych bez instrukcji bezpiecznego wykonywania robót, bądź niezgodnie z tą instrukcją,
- niewłaściwa polityka wynagrodzeń.

Inspektorzy PIP stosowali również środki prawne dla ukarania pracodawców - w roku 2010 wydano 929 decyzji. Najwięcej - 139, dotyczyło wypłaty wynagrodzeń, wydano 45 decyzji wstrzymujących roboty, 33 decyzje skierowania 72 pracowników do innych robót. Ukarano 69 osób na kwotę 84 300 zł, do sądów skierowano 9 wniosków i 12 zawiadomień do prokuratury (co ciekawe - 10 z Warszawy).

W tym roku wydano już 444 decyzje (m.in. 43 wstrzymujące roboty), ukarano 33 osoby na kwotę 46 100 zł, poszedł 1 wniosek do sądu i 1 zawiadomienie do prokuratury.
Biorąc pod uwagę tempo prowadzonych inwestycji i ich rozmiar, wiadomo, że o wypadki na takich budowach nietrudno (na ok. 500 tys. osób zatrudnionych w budownictwie, około 35 tys. pracuje “dla EURO”). Tu jednak nie jest tak statystycznie źle, chociaż budowa stadionów kosztowała już 5 ofiar śmiertelnych - trzy osoby w Warszawie, jedna we Wrocławiu i jedna Krakowie. Posługując się danymi GUS za rok 2010, na 132 ciężkie wypadki - na budowy EURO przypada 5, a na 8854 lekkich - 184.

Jednak żadnych, czy tych ogólnych czy wyszczególnionych statystyk i wykazów uchybień na jakichkolwiek polskich budowach nie można zaliczyć do chlubnych. Mimo zaostrzonych podobno kontroli i szeroko prowadzonych kampanii prewencyjnych słupki z liczbami prawie nie idą w dół, a wręcz tragiczna sytuacja w tym zakresie występuje w firmach najmniejszych (do 9 pracowników), do których najtrudniej trafić - i dosłownie i z wiedzą oraz kontrolą... Ale to już mniej dotyczy inwestycji na EURO, chociaż, jak twierdzą inspektorzy, z takimi firmami też można się spotkać na końcu podwykonawczego łańcucha tych przedsięwzięć.

Wiecha na Stadionie Narodowym_3.jpg
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej