II linia metra - druga próba miasta

2008-10-21 18:03

Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło 15 października przetarg na zaprojektowanie oraz wybudowanie centralnego odcinka II linii metra. Od dnia podpisania umowy z wykonawcą, w ciągu czterech lat, ma powstać ponad 6 kilometrów tuneli oraz 7 stacji (a na przykład w Madrycie w ciągu czterech lat - 1995-1999 - wybudowano 56 km i 37 stacji...).

"Uruchomiliśmy procedurę przetargową. Jest to przetarg nieograniczony. Na składanie ofert czekamy do 16 lutego 2009 roku" - powiedział wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. To już drugie podejście Stołecznego Ratusza do budowy centralnego odcinka II linii metra - od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Na sześciokilometrowy odcinek podziemnej kolei (siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion oraz Dworzec Wileński) władze Warszawy zamierzają przeznaczyć ok. 2,8-3 mld zł.

Zaprojektowanie tego odcinka, przygotowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę, szczegółowy harmonogram prac oraz projekt organizacji ruchu w trakcie jego budowy, to zadania wykonawcy. Od dnia podpisania umowy, zwycięzca przetargu będzie miał na to 48 miesięcy.
Najważniejszym i najtrudniejszym założeniem realizacji kolejnych stacji będzie utrzymanie - w trakcie prowadzenia prac budowlanych - swobody ruchu samochodowego w Warszawie. I to, że cały korpus stacji Stadion winien być gotowy do końca sierpnia 2011, by udało się uniknąć paraliżu komunikacyjnego w trakcie zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej EURO 2012.

Więcej informacji (m.in. dokumenty związane z przetargiem na budowę II linii metra) na stronie Metra Warszawskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej