Drugi etap konkursu na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej

2007-05-24 16:18

Rozpoczął się drugi etap konkursu na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który został ogłoszony w listopadzie 2005 roku. Światowej sławy architekci przystąpili do projektowania nowego symbolu Warszawy.

Po obradach, które odbyły się 5 czerwca 2006 roku, jury zaprosiło do złożenia prac konkursowych 76 zespołów - prawie 50 pochodzi z Polski, a pozostałe z różnych zakątków świata. Termin składania prac minie 8 września 2006 roku. Konkurs cieszył się wielką popularnością. Aż 551 architektów z ponad 60 krajów pobrało dokumenty konkursowe. Rangę konkursu zdecydowanie podnosi fakt, że stawili się do niego tak znakomici architekci, jak m.in. Japończyk Kengo Kuma, Peter Eisenman czy Zvi Hecker.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie na placu Defilad, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Będzie jedną z części nowego warszawskiego centrum tworzonego wokół Pałacu Kultury i Nauki. Dyrektor Projektu muzeum - Tadeusz Zielniewicz - mówi, że ma być ono wizytówką stolicy.

Muzeum będzie kosztowało 216 mln. zł, a jego budowa zostanie sfinansowana m.in. z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2007 rok, a gmach zostanie oddany do użytku najwcześniej w listopadzie 2009 roku. Inwestycja całkowicie zakończy się rok później.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej