Są dopłaty do samochodów elektrycznych. Do rozdania na elektryki 150 mln zł w trzech różnych programach

dopłaty do damochodów elektrycznych
Autor: gettyimages Pierwszy nabór wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych ma ruszyć w I kwartale 2020

Dopłaty do samochodów elektrycznych mają zmobilizować do inwestycji w elektromobilność. Są wreszcie konkrety zapowiadanych przez rząd dopłat do samochodów elektrycznych. Na dopłaty do samochodów elektrycznych przeznaczono 150 mln zł, w trzech programach dla różnych grup beneficjentów. Nabór wniosków już od 26 czerwca.

Jakie dopłaty do samochodów elektrycznych?

Ministerstwo Klimatu tworzy warunki do jeszcze szybszego rozwoju elektromobilności w Polce, dlatego m.in. przygotowano ułatwienia w zakresie finansowego wsparcia zakupu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa. Jak podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka, to kompleksowe wsparcie pomoże m.in. poprawić jakość powietrza, ograniczyć emisję CO2, a także obniżyć poziom hałasu oraz zużycie energii i paliw w transporcie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w piątek, 26 czerwca rozpocznie przyjmowanie wniosków od przedsiębiorców oraz osób fizycznych – wyłącznie w formie elektronicznej. Największe dofinansowanie będzie można uzyskać do elektryków dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł). Ostatni dzień przyjmowania wniosków to 31 lipca 2020 r.

3 programy dopłat do samochodów elektrycznych

Dopłaty do samochodów elektrycznych będą realizowane w trzech programach:

  • Zielony samochód,
  • eVAN,
  • Koliber.

Stanowią one część większego Planu Zielonych Inwestycji, który oferuje w 2020 r. całkowity budżet dofinansowania w wysokości ok. 7,8 mld zł, a całkowity wpływ tych programów na gospodarkę to ponad 22 mld zł.

Zielony samochód – program dopłat do elektrycznych samochodów osobowych

Do rozdysponowania w tym programie jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW. Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Jest jeszcze jeden ważny warunek: cena zakupu pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł. Budżet nowego programu pozwoli na dofinansowanie zakupu 2 tys. samochodów elektrycznych.

eVAN – program dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych

Do wydania w tym programie jest 70 mln zł, które trafią do przedsiębiorców na zakup elektrycznych samochodów dostawczych (kategoria N1). W sumie będzie można dofinansować 1 tys. takich inwestycji. Przewidziano dotacje do 30% kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW – kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r.

Koliber – program pilotażowy dopłat do elektrycznych taksówek

Na ten program przeznaczono 40 mln zł wsparcia na zakup/leasing 1 tys. elektrycznych taksówek (kategoria M1) oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box. Beneficjentami programu mogą być mikroprzedsiębiorcy, a także mali lub średni przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 20% kosztów kwalifikowanych (maks. 25 tys. zł, przy maks. koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę. Okres poniesionych kosztów kwalifikowanych liczy się od 1 stycznia 2020.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej