Będą dopłaty do samochodów elektrycznych. Dwukrotnie mniejsze niż zapowiadano!

2020-01-29 19:50 MaB
dopłaty do damochodów elektrycznych
Autor: gettyimages Pierwszy nabór wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych ma ruszyć w I kwartale 2020

Dopłaty do samochodów elektrycznych mają zmobilizować klientów indywidualnych do inwestycji w elektromobilność. Szumnie zapowiadane przez rząd dopłaty do samochodów elektrycznych miały wynosić 30% ceny auta, ale nie więcej niż 37,5 tys. zł. Teraz rząd ucina tę kwotę do 18 750 zł.

Dopłaty do samochodów elektrycznych zapowiadane przez rząd

Przypomnijmy, że rozporządzenie w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu dla osób fizycznych niewykonujących działalności gospodarczej weszło w życie w listopadzie 2019 r. Od tego czasu zainteresowani uzyskaniem dopłat do swoich samochodów elektrycznych czekają na ogłoszenie pierwszego naboru wniosków. Wniosek do wypełnienia będzie można pobrać ze strony NFOŚiGW. Dofinansowanie do elektromobilności ma być udzielane do momentu wyczerpania środków finansowych z konta Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie do elektryków ma ruszyć w I kwartale tego roku - takie są zapowiedzi Ministerstwa Klimatu. Dokładna data nie jest jeszcze znana, a wynika to z konieczności nowelizacji ustaw podatkowych, aby dotacje były zwolnione z podatku dochodowego.

Dla kogo dopłaty do samochodów elektrycznych?

Żeby otrzymać dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego, osoba fizyczna musi spełnić kilka warunków:

  • samochód musi być kupiony za gotówkę lub w kredycie,
  • nie może być to samochód objęty leasingiem ani wynajem długoterminowym,
  • samochód musi być nowy musi być nowy, czyli wcześniej niezarejestrowany,
  • po zakupie należy wysłać wypełniony i wydrukowany wniosek o dofinansowanie pocztą do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jakie dopłaty do samochodów elektrycznych?

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30% ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla samochodu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 000 zł. Dofinansowaniem będzie mógł być objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 000 zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 000 zł.

Na samochody elektryczne zakupione w wyższych cenach nie będzie można uzyskać dofinansowania z FNT. Wyższe limity (odpowiednio 125 tys. i 300 tys. – bez VAT) będą obowiązywać w przypadku dopłat do samochodów elektrycznych dla firm, ale nie ma jeszcze ostatecznego rozporządzenia w tej sprawie.

Jak wynika z ostatnich informacji podanych przez serwis WysokieNapiecie.pl, rząd zamierza zmienić rozporządzenie w sprawie dofinansowania tak, aby maksymalna kwota dopłaty do samochodu elektrycznego wyniosła 18 750 zł. Bez zmian natomiast ma pozostać maksymalna cena samochodu, do jakiej będzie można uzyskać dopłatę – 125 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej