Dodatek energetyczny 2022 dla wszystkich. Rząd podał wysokość dopłat do ogrzewania

2022-08-07 13:57

Dodatek energetyczny potrzebny jest dla wszystkich, a nie tylko dla tych, którzy palą węglem. To, że na samym dodatku węglowym się nie skończy, jest już pewne. Będzie dodatek energetyczny dla wszystkich. 5 sierpnia Anna Moskwa podała ile wyniosą dopłaty do innych niż węgiel paliw.

Spis treści

  1. Nowy dodatek energetyczny?
  2. Kiedy szczegóły dodatku energetycznego dla wszystkich?
  3. Dodatek energetyczny 2022 - propozycja projektu społecznego
  4. Dodatek energetyczny tańszy dla rządu niż węglowy
  5. Bon na audyt w ramach ustawy o dodatku energetycznym

Rządowy projekt przewiduje 3000 zł dopłaty dla tych gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem, niezależnie od poziomu ich dochodów. Tym samym wykluczył na początku z pomocy aż dwie trzecie rodzin, w tym niemal połowę tych o niskich dochodach. Teraz z pomocy rządowej skorzystają także gospodarstwa ogrzewające domy z miejskich sieci ciepłowniczych, lokalnych kotłowni lub używające gazu, pelletu drzewnego czy oleju opałowego.

Nowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się gazem, olejem opałowym, pelletem, drewnem przedstawiła 5 sierpnia w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak ma wyglądać kompleksowe rozwiązanie dopłat do ogrzewania w 2022? Ile wyniosą dopłaty?

Nowy dodatek energetyczny?

5 sierpnia rząd podał szczegóły kolejnych rozwiązań, które mają zrekompensować coraz wyższe ceny energii. Ma to być pakiet dla całego ciepłownictwa.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że "analizowane są różne warianty dopłaty - na poziomie surowca i na poziome taryfy i doszliśmy do takiego rozwiązania, które pozwoli nam reagować tam, gdzie jest realna podwyżka.

Jaka jest zatem decyzja rządu o dofinansowaniu gospodarstwa domowych, które wykorzystują inne niż węgiel paliwa. Wsparcie będzie jednak regulowane odrębną ustawą - Sejm ma się nią zająć już po wakacjach. Co wiadomo o wsparciu dla pozostałych odbiorców?

Szefowa MKiŚ podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie przekazała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen".

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają - 3000 zł, drewna kawałkowego - 1000 zł, oleju opałowego - 2000 zł, a LPG - 500 zł.

Odbiorcy ciepła systemowego dostaną wsparcie na poziomie taryfowym. Oznacza to, że ceny zostaną zablokowane na minimalnej możliwej podwyżce. Odbiorcy ciepła systemowego nie dostaną gotówki do ręki tak jak inne grupy.

Kiedy szczegóły dodatku energetycznego dla wszystkich?

Projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel paliwami mieliśmy poznać 4 lub 5 sierpnia. Teraz przedstawiciele rządu mówią, że konkrety poznamy po wakacjach sejmowych. Sejm ma zająć się ponownie ustawą w połowie września.

Dodatek energetyczny 2022 - propozycja projektu społecznego

Pod koniec lipca organizacje społeczne, m.in. Polski Alarm Smogowy, przedstawiły projekt dodatku energetycznego, który miałby zastąpić węglowy. Zaproponowany projekt dotyczący dodatku energetycznego skierowano do:

  • gospodarstw domowych o najniższych dochodach, niezależnie od tego, z jakiego źródła ciepła korzystają (wg kryterium dochodowego z ustawy z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym).

Ile miałby wynieść dodatek energetyczny?

Rodziny mogłyby liczyć na:

  • 3000 zł dopłaty, jeśli mieszkają w domu jednorodzinnym,
  • 1000 zł dopłaty, jeśli mieszkają w budynku wielorodzinnym.
Jak ogrzewają się gospodarstwa domowe? Wykres
Autor: Polski Alarm Smogowy

Z rządowego dodatku węglowego skorzysta milion zamożnych gospodarstw domowych, zaś aż 1,5 miliona rodzin o najniższych dochodach, w tym wielu emerytów, będzie pozbawionych wsparcia. Dzięki propozycji społecznej pomoc uzyska 100 proc. gospodarstw o niskich dochodach i blisko 80% rodzin utrzymujących się wyłącznie z emerytur – mówi Jakub Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych, organizacji od lat zajmującej się problematyką ubóstwa energetycznego.

Dodatek energetyczny tańszy dla rządu niż węglowy

Podczas gdy koszt rządowego dodatku węglowego szacowany jest na 11,5 miliarda złotych, propozycja społeczna zamyka się w kwocie 9,5 miliarda złotych. Wyliczenia, na których bazuje mają merytoryczne oparcie w wieloletnich badaniach transformacji energetycznej i problematyki ubóstwa energetycznego naukowców z Instytutu Badań Strukturalnych.

Pomysłodawcy społecznego projektu zwracają również uwagę na chaotyczny proces legislacyjny, który prowadzi do przyjmowania przez rząd nieprzemyślanych rozwiązań. – Zamiast sięgać po istniejące mechanizmy prawne, choćby z ustawy o dodatku osłonowym, rząd bez konsultacji ze społeczeństwem i ekspertami proponuje nowe narzędzia, które nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością. Tak jest choćby w przypadku rekompensat dla sprzedawców węgla, z których wycofuje się tuż po ich uchwaleniu – mówi Maria Włoskowicz, prawniczka z Fundacji Frank Bold.

Bon na audyt w ramach ustawy o dodatku energetycznym

Propozycja nowej ustawy o dodatku energetycznym miałaby także zachęcać do inwestycji w efektywność energetyczną polskich domów. Zmniejszyłoby to w kolejnych latach koszty ogrzewania. Stąd propozycja darmowego bonu na audyt energetyczny dla budynków jedno- i wielorodzinnych.

Polskie domy są w fatalnym stanie energetycznym. 30% domów jednorodzinnych nie ma żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych. Gdyby już kilka lat temu zaczęto na poważnie pomagać gospodarstwom domowym w poprawie efektywności energetycznej, dziś nie zużywano by 9-11 milionów ton węgla w tym sektorze, tylko 5 lub mniej. Żeby jednak wyzwolić ten potencjał, konieczna jest pomoc w inwestowaniu w efektywność energetyczną – mówi Andrzej Guła. Według inicjatorów potrzebne są pilne zmiany w programach Czyste Powietrze oraz Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Bony na audyt energetyczny miałyby wartość:

  • 1200 zł - dla właścicieli budynków jednorodzinnych otrzymujących dodatek energetyczny,
  • 4000 zł - dla wspólnot i spółdzielni.

Bony energetyczne nie będą dodatkowym obciążeniem dla budżetu państwa, ponieważ mogą być  sfinansowane w ramach funkcjonujących już programów: Czyste Powietrze oraz Fundusz Termomodernizacji i Remontów.  Dzięki bonom na audyt energetyczny właściciele budynków będą mogli skorzystać z profesjonalnej porady, która pozwoli dobrać konieczny zestaw prac termomodernizacyjnych, określić możliwą do uzyskania oszczędność energii i oszacować koszty takiej inwestycji.

MaB, Polski Alarm Smogowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej