Dodatek do drewna 2022 - wniosek online. Dla kogo 1000 zł dopłaty do drewna opałowego? Gdzie składać wnioski?

2022-09-26 13:51
Dodatek do drewna 2022
Autor: Getty Images Dodatek do drewna 2022 - wnioski można składać od 21 września! Wzór wniosku do pobrania w artykule

Dodatek do drewna 2022 to jednorazowe dofinansowanie w ramach ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. 20 września 2022 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel, a od 21 można go składać w urzędach. Wsparcie w wysokości 1000 zł ma być dla wszystkich, którzy ogrzewają domy za pomocą kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni lub pieca kaflowego opalanego drewnem kawałkowym. Jak dostać dodatek do drewna? Wzór wniosku do pobrania w artykule. Można go złożyć w urzędzie gminy.

Spis treści

  1. Kiedy ruszą dodatki do drewna 2022? Od kiedy wniosek?
  2. Wzór wniosku o dodatek do drewna 2022
  3. Dodatek do drewna konieczny ze względu na rosnące ceny drewna
  4. Dla kogo dodatek do drewna 1000 zł?
  5. Jak dostać dodatek do drewna? Deklaracja CEEB konieczna
  6. Kto nie dostanie dodatku do drewna?

Kiedy ruszą dodatki do drewna 2022? Od kiedy wniosek?

Wnioski o dodatek do drewna można składać od 21 września!

20 września 2022 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Oznacza to, że od 21 września 2022 można złożyć wniosek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel, w tym drewnem. Poniżej wniosek do pobrania, który można wydrukować i złożyć w swoim urzędzie gminy.

Wniosek musimy dostarczyć do urzędu gminy lub złożyć przez internet zamieszkania do 30 listopada 2022. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadza też jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG, olej opałowy, pellet drzewny. Więcej Tutaj.

Wzór wniosku o dodatek do drewna 2022

Aktualny wzór wniosku do pobrania

Dodatek do drewna konieczny ze względu na rosnące ceny drewna

Według danych CEEB prawie 2 miliony gospodarstw ogrzewa swoje domy drewnem, które jest znacznie bardziej bezpieczne dla środowiska niż węgiel. Ministerstwo Środowiska i Klimatu szacuje, że dodatek do drewna otrzyma 530 000 gospodarstw. Kryzys gospodarczy i stale rosnące ceny drewna wymusiły na rządzących wprowadzenie dodatków do ogrzewania, w tym do drewna.

Czytaj więcej:

Ceny drewna, podobnie jak innych paliw, ciągle rosną w 2022 roku. Głównie przez eksport i galopującą inflację. Lasy Państwowe i składy drewna dyktują coraz wyższe ceny, dlatego musimy płacić znacznie więcej niż w 2021 roku, chociaż już wtedy było drogo. Wzrosty sięgnęły 100% i więcej. Wysokie ceny węgla i brak tego surowca na rynku, powodują, że znacznie więcej Polaków w 2022 roku stawia mimo wszystko na drewno. Jest to wciąż najtańszy surowiec opałowy w Polsce.

Aktualnie za m³ drewna na opal trzeba zapłacić średnio 400-500 zł. Wzrosły też ceny drewna kominkowego - do 500-600 zł/m³.

Więcej o cenach drewna:

Dla kogo dodatek do drewna 1000 zł?

Jednorazowy dodatek w wysokości 1000 zł przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym. Dodatek do drewna należy się niezależnie od dochodów.

Obowiązuje zasada: jeden adres zamieszkania jeden dodatek.

Jak dostać dodatek do drewna? Deklaracja CEEB konieczna

Aby otrzymać 1000 zł dodatku do drewna trzeba złożyć potwierdzenie wpisu źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeżeli nie złożyłeś deklaracji CEEB, zrób to jak najszybciej. Jest to obowiązek, a dodatkowo warunek otrzymania dodatku do drewna.

Więcej o deklaracji CEEB:

Kto nie dostanie dodatku do drewna?

Gospodarstwa, które mają więcej niż jedno źródło ciepła spośród przyjętych dodatkiem, same mają wskazać we wniosku, o który dodatek się starają.

Dodatku do drewna nie dostanie to gospodarstwo, które ma pozytywnie rozpatrzony wniosek o dodatek węglowy przewidziany inną ustawą.

Jarosław Kaczyński cofnął Polskę o lata?

Włącz podcast i posłuchaj, jakie mogą być konsekwencje jego słów.

Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej