Budownictwo będzie ofiarą kryzysu

2009-01-26 13:31
Budownictwo będzie ofiarą kryzysu
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl

Na 66. zimowej konferencji stowarzyszenia Euroconstruck, przedstawiciele europejskich instytutów badawczych omówlili stan budownictwa w Europie. Eksperci ocenili skutki spekulacji na rynku nieruchomości i dramatycznie kurczącego się rynku hipotecznego, który odbija się na rynku budowlanym w niespotykanej dotychczas skali.

Budownictwo i sektor motoryzacyjny będą bowiem główną ofiarą narastającego kryzysu. Począwszy od 2008 roku, z dramatycznym pogłębianiem się tego zjawiska, w 2009 we wszystkich krajach UE wystąpi największa od 30 lat skala załamania w budownictwie.

Kryzys budowlany najmocniej dotknie Hiszpanię i Irlandię. Największe spadki wskaźników rozwoju wystąpią w budownictwie mieszkaniowym.
W 2008 nakłady na budowę nowych mieszkań spadły w porównaniu do 2007 roku o 51 mld euro, tj. o ok.15% - w tym Irlandia: 45% , Hiszpania: prawie 30%, Wielka Brytania: 20%. Po okresie ożywienia w latach 2005-2007 nastąpiła w 2008 roku w europejskim budownictwie budynków komercyjnych i użyteczności publicznej stagnacja (wzrost o tylko 1%). Negatywne skutki recesji odczuwa też coraz bardziej europejski rynek budownictwa inżynieryjnego (zaskakujący niewielki wzrost - o zaledwie 1,5%).

Ogółem, według Euroconstruck, w 2008 europejski rynek budowlany skurczył się o 37 mld euro (tj.o 2,5%). Spadek produkcji budowlanej wywołał w 2008 roku spadek zużycia cementu o ok.10 mln ton.

Euroconstruck prognozuje na 2009 rok dalsze pogarszanie się wskaźników opisujących budownictwo: 

  • zmniejszenie rynku budowlanego o blisko 5 % tj. o kolejne 65 mld euro;
  • spadek liczby rozpoczynanych budów nowych mieszkań o ponad 120 tysięcy; 
  • spadek liczby oddawanych mieszkań do użytku o ok. 520 tysięcy;
  • spadek zużycia cementu o kolejne 13 mln ton.

Konferencja odbyła się w Brukseli, 4-5 grudnia 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej