Co łączy, a co dzieli

2006-10-07 17:53

W budownictwie potrzebna jest lepsza wymiana informacji i doświadczeń z zakresu regulacji krajowych - takie m.in. wnioski wyciągnięto podczas trzynastego, bynajmniej niepechowego, posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej (Joint Working Group) Europejskiej Unii ds. Aprobat Technicznych w Budownictwie, które miało miejsce 6 października 2006 roku.

W skład wspólnej grupy roboczej wchodzą kierownictwa Europejskiej Unii ds. Aprobat Technicznych w Budownictwie UEAtc i Europejskiej Organizacji ds. Aprobat Technicznych - EOTA. W trzynastym posiedzeniu uczestniczyli:

  • przewodniczący Hans Joachim Seyfert z DIBt (Deutsches Instytut für Bautechnik),
  • przewodniczący Komitetu Technicznego Yannick Lemoigne z CSTB (Centre Scientifique et Technique du Bâtiment),
  • urzędujący w siedzibie EOTA w Brukseli jej stały sekretarz generalny Paul Caluwaerts.

UEAtc reprezentowali: przewodniczący Stanisław M. Wierzbicki z ITB i sekretarz generalny William Blaisdale z BBA (British Board of Agrément). W posiedzeniu brała też udział kierownik Zespołu ds. Współpracy z Unią Europejską w ITB Jadwiga Tworek. Posiedzeniu przewodniczył dyrektor ITB Stanisław M. Wierzbicki.

Podczas spotkania zwrócono uwagę nie tylko na to, co łączy, ale także na to, co dzieli, a w szczególności na odmienność rodzaju dokumentów wydawanych przez UEAtc i EOTA. Uczestnicy spotkania omówili też możliwości wykorzystywania przez EOTA prekursorskich prac UEAtc na rzecz harmonizacji europejskiej prowadzonych w ciągu ostatnich 40 lat i uzyskanych w tym czasie doświadczeń. Za priorytet natomiast uznano wspólne seminaria i wymianę doświadczeń z zakresu regulacji krajowych.

Ciekawostką było sprawozdanie omawiające zastąpienie prowadzonych dotychczas badań obliczeniami, technikami symulacji oraz analizami z wirtualnego laboratorium. Na spotkaniu przedstawiono również  raport budowlany na temat wpływu wyrobów budowlanych na środowisko przy użyciu metody LCA - Life Cycle Assessment.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej