Ceny stali styczeń 2023. Ile kosztuje stal zbrojeniowa? Sprawdź aktualne ceny stali w Polsce

2023-01-30 9:45
Ceny stali 2023 wykres
Autor: Getty Images Aktualne ceny stali w Polsce 2023. Sprawdź aktualne ceny tony stali zbrojeniowej

Ceny stali 2023 - jak kształtowały się w czwartym tygodniu stycznia 2023? Za nami trudny rok, pełen zwrotów akcji. Jaki będzie 2023? Na razie mamy pewną stabilizację na rynku stali, panika minęła, chociaż ostatnio stal trochę podrożała. Spółki z niepokojem czekają na kolejne na podwyżki. Sprawdź aktualne ceny stali w Polsce.

Spis treści

 1. Jak wzrosły ceny stali w 2022 roku?
 2. Aktualne ceny stali w Polsce - PUDS
 3. Czy stal będzie drożeć w 2023 roku?
 4. Dlaczego ceny stali w 2022 roku drastycznie wzrosły?
 5. Wzrost cen stali a kondycja złotówki - jak działa ten mechanizm?
 6. Od czego zależy cena stali?

Jak wzrosły ceny stali w 2022 roku?

Na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę. Za pręty żebrowane trzeba było zapłacić od 7700 zł do 8000 zł netto (od 9500 do ok. 9900 zł/t brutto).

W sierpniu 2022 obserwowaliśmy spadki cen stali, ale we wrześniu znów zaczęły rosnąć. W listopadzie były znów spadki, w grudniu ceny utrzymywały się na listopadowym poziomie, pod koniec stycznia 2023 znów obserwujemy wzrosty. Od 23 do 29 stycznia za tonę stali płaciliśmy od 3515 zł do 3660 zł. Dla porównania zakres cen prętów żebrowanych tydzień wcześniej - od 3515 zł do 3660 zł. 

Aktualne ceny stali w Polsce - PUDS

Informacje na temat aktualnych cen wyrobów stalowych pochodzą od Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Ceny w artykule aktualizowane są raz w tygodniu, w każdy poniedziałek rano.

Ceny stali 4 tydzień (23-29 stycznia 2023):

 • Kształtownik gięty na zimno S235JRH - cena min. 4395 zł, cena maks. 4573 zł
 • Blacha zimnowalcowana DC01 - min. 4525 zł, maks. 4688 zł
 • Blacha konstrukcyjna (gruba) S235JR - min. 4800 zł, maks. 5013 zł
 • Pręt żebrowany fi 12mm, BST 500 - min. 3524 zł, maks. 3620 zł
 • Profil HEB 200 - min. 4613 zł, maks. 4763 zł
 • Blacha gorącowalcowana S235JR2 (St3S) - min. 4130 zł, maks. 4130 zł

Ceny stali za 5 tydzień 2023 (od 30 stycznia do 5 lutego) zostaną opublikowane w najbliższy poniedziałek, czyli 6 lutego.

Czy stal będzie drożeć w 2023 roku?

Wysokie ceny paliw i energii elektrycznej hamują dalsze obniżki cen stali. Ponadto spada światowa produkcja stali, zarówno w ujęciu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca. To oznacza, że polski rynek importu morskiego wyrobów hutniczych czekają trudne zmiany - informuje PUDS.

Coraz więcej firm stalowych ma problemy finansowe i oczekuje na rządowe wsparcie.

Przypomnijmy, że już od połowy 2020 roku ceny stali i wyrobów stalowych zaczęły dynamicznie rosnąć, z powodu rosnących cen rudy żelaza i złomu stalowego. W 2022 roku, wraz z wybuchem wojny zostały ograniczone dostawy stali z Ukrainy, Białorusi, a z Rosji całkowicie zamknięte z powodu sankcji, a to w sumie około 25% polskiego importu stali w 2021 roku. W ciągu ostatnich miesięcy 2022 roku ceny stali spadły o około 30%, mimo to są wciąż średnio o 20% droższe niż przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Reasumując, rosnące ceny energii elektrycznej i paliw oraz spadek światowej produkcji stali z pewnością nie przyczynią się do dalszych spadków cen stali. Jednak w obecnej sytuacji żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć jej cen za miesiąc.

Dlaczego ceny stali w 2022 roku drastycznie wzrosły?

Stal to stop żelaza z węglem, a więc właśnie tych surowców, których ceny w 2022 roku nie tylko drastycznie wzrosły, ale też brakowało ich na rynku. Główną przyczyną tego stanu była wojna w Ukrainie, gdyż zarówno Ukraina, jak i Rosja to znaczący producenci stali, a także rudy żelaza i węgla.

Czytaj też:

Tymczasem stal w budownictwie wykorzystywana jest wszędzie - przy budowie dróg i infrastruktury, tras kolejowych, mostów oraz budynków. Dlatego wysokie ceny, ale przede wszystkim brak surowca, bardzo wpłynął na sytuację branży budowlanej.

Blachy, pręty i profile mimo, że drogie znikały ze składów w zastraszającym tempie. Dlaczego? Otóż, przedłużająca się wojna wywołała obawy, że najbliższe dostawy stali zostaną poważnie zaburzone, a brak tych materiałów na budowie oznacza zagrożenie dla ciągłości procesu budowlanego. Dlatego inwestorzy wykupowali stal ze składów i robili zapasy. Taka sytuacja na rynku stali może znacząco podnieść w najbliższym czasie ceny domów i mieszkań.

Jako firma deweloperska realizująca inwestycje mieszkaniowe i komercyjne w trybie ciągłym i na dużą skalę, jesteśmy szczególnie narażeni na skokowe wzrosty cen stali, a także wyzwania związane z jej ewentualnym niedoborem – mówi Marcin Michalec, CEO OKAM Capital. Na rynku brakuje m.in. prętów zbrojeniowych, które są niezbędne na każdym placu budowy. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie w tej sytuacji jest gromadzenie zapasów. Wiele firm budowlanych woli zamrozić kapitał i mieć w magazynach zasoby, niż pozostać w perspektywie kilku miesięcy z niczym. Obawa przed kolejnymi wzrostami cen oraz przed możliwymi przerwami w ciągłości dostaw, generuje boom na nadmiarowe zakupy. Niestety, ta sytuacja pogłębia problem braku wyrobów ze stali na rynku, a to może spowodować, że w niedalekiej przyszłości za stal będziemy płacić jeszcze więcej – nawet o 20-40%. Łatwo przewidzieć, że wzrost kosztów budowy, spowoduje wzrost cen mieszkań w Polsce – dodaje Marcin Michalec.

Nie tylko ceny stali są rekordowe. Dowiedz się jak drożeją inne materiały budowlane!

Wzrost cen stali a kondycja złotówki - jak działa ten mechanizm?

Słabszy złoty wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego powoduje, że producenci wyrobów ze stali wybierają eksport. Dzieje się tak dlatego, że cena towaru wyrażona w euro lub dolarach, po przeliczeniu na złotego przynosi im wyższe przychody ze sprzedaży produktów. Kapitał odpływający z Polski to kolejny powód rosnących cen stali.

Od czego zależy cena stali?

Cena stali zależy od:

 • rodzaju wyrobu, np. blachy, pręty, profile.
 • wielkości zamówienia - przy zakupie większej ilości cena jest niższa.
 • średnicy prętów - pręty o małych średnicach są droższe od tych grubszych.
 • gatunku stali - gatunek określa właściwości technologiczne jakie ma stal, np. rodzaj stopu. 
 • klasy stali - klasa określa wytrzymałość stali - najdroższa jest stal zbrojeniowa AIII oraz AIIIN, a najtańsza stal klasy A0.

Klasy i gatunki stali:

 • Klasa A0 - St0 S-b: pręty gładkie, które wykorzystuje się je przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
 • Klasa AI - St3 SX-b, St3 SY-b, St3 S-b, PB240: pręty gładkie z końcami pomalowanymi na czerwono, wykorzystywane do wykonywania elementów pomocniczych tj. strzemiona, przewiązki.
 • Klasa AII - 18G2-b, 20G2Y-b, 25G2S: pręty żebrowane, z żeberkami podłużnymi i poprzecznymi skośnymi, stosowane jako zbrojenia nośne.
 • Klasa AIII34GS, RB400, RB400W: pręty żebrowane, z żeberkami w tzw. „jodełkę” i nachylone do żeber podłużnych, wykorzystywane są do wykonania zbrojenia głównego.
 • Klasa AIIIN  - RB500, RB500W, B500SP: pręty żebrowane o najwyższej klasie wytrzymałości, które mają nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi; wykorzystywane do elementów konstrukcyjnych.

S (stal spawalna), St (stal zbrojeniowa konstrukcyjna), najczęściej stosowana), X (stal zbrojeniowa nieuspokojona), B (możliwość stosowania stali do zbrojenia), cyfry określają zawartość węgla - im większa zawartość węgla, tym wyższa twardość prętów zbrojeniowych.

Czytaj też:

Źródło: PUDS, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej