Ceny stali w lipcu 2022 spadają! Jaka ceny stali zbrojeniowej? Sprawdź aktualne ceny stali w Polsce

2022-07-04 9:00
Ceny stali 2022
Autor: Getty Images Aktualne ceny stali w Polsce 2022 - ceny spadają w lipcu 2022

Ceny stali z początkiem 2022 roku drastycznie wzrosły. Aktualnie obserwujemy spadki cen. Cena stali zbrojeniowej w ubiegłym tygodniu była niższa niż tydzień wcześniej, licząc tydzień do tygodnia. Na stabilizację jednak trzeba poczekać, gdyż niestety wszystko wskazuje na to, że rosnące ceny energii elektrycznej i paliw wyhamują spadki cen stali. Dowiedz się, jak sytuacja na rynku stali w 2022 roku wpłynęła na polski rynek nieruchomości.

Spis treści

 1. Jak wzrosły ceny stali w 2022 roku?
 2. Aktualne ceny stali w Polsce - PUDS
 3. Dlaczego ceny stali w 2022 roku drastycznie wzrosły?
 4. Wzrost cen stali a kondycja złotówki - jak działa ten mechanizm?
 5. Od czego zależy cena stali?

Jak wzrosły ceny stali w 2022 roku?

Na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę. Za pręty żebrowane trzeba było zapłacić od 7700 zł do 8000 zł netto (od 9500 do ok. 9900 zł/t brutto).

Aktualnie obserwujemy spadki, co potwierdzają też indeksy cen stali PUDS. Za tonę prętów żebrowanych fi 12 mm od 20 do 26 czerwca - od 4086 do 4432 zł, a od 27 czerwca - 3 lipca od 3933 zł do 4180 zł.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również mieliśmy do czynienia z ogromnymi wahaniami cen stali zbrojeniowej. Wtedy za tonę prętów fi 12 mm trzeba było zapłacić od ok. 3900 zł do 5600 zł brutto za tonę.

Aktualne ceny stali w Polsce - PUDS

Informacje na temat aktualnych cen wyrobów stalowych pochodzą od Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Ceny w artykule aktualizowane są raz w tygodniu, w każdy poniedziałek rano.

Ceny stali 26 tydzień (27 czerwca - 3 lipca):

 • Kształtownik gięty na zimno S235JRH - cena minimalna  4963 zł, cena maksymalna 5202 zł
 • Blacha zimnowalcowana DC01 - min.  5060 zł, maks. 5220 zł
 • Blacha konstrukcyjna (gruba) S235JR - min.  6320 zł, maks.  6560 zł
 • Pręt żebrowany fi 12mm, BST 500 - min.  3933 zł, maks. 4180 zł
 • Profil HEB 200 - min. 5586 zł, maks. 6013 zł
 • Blacha gorącowalcowana S235JR2 (St3S) - min. 4388 zł, maks. 4738 zł

Ceny stali za 27 tydzień (4-10 lipca) zostaną opublikowane w najbliższy poniedziałek, czyli 11 lipca.

Dlaczego ceny stali w 2022 roku drastycznie wzrosły?

Stal to stop żelaza z węglem, a więc właśnie tych surowców, których ceny w 2022 roku nie tylko drastycznie wzrosły, ale też brakowało ich na rynku. Główną przyczyną tego stanu była wojna w Ukrainie, gdyż zarówno Ukraina, jak i Rosja to znaczący producenci stali, a także rudy żelaza i węgla.

Czytaj też:

Tymczasem stal w budownictwie wykorzystywana jest wszędzie - przy budowie dróg i infrastruktury, tras kolejowych, mostów oraz budynków. Dlatego wysokie ceny, ale przede wszystkim brak surowca, bardzo wpłynął na sytuację branży budowlanej.

Blachy, pręty i profile mimo, że drogie znikały ze składów w zastraszającym tempie. Dlaczego? Otóż, przedłużająca się wojna wywołała obawy, że najbliższe dostawy stali zostaną poważnie zaburzone, a brak tych materiałów na budowie oznacza zagrożenie dla ciągłości procesu budowlanego. Dlatego inwestorzy wykupowali stal ze składów i robili zapasy. Taka sytuacja na rynku stali może znacząco podnieść w najbliższym czasie ceny domów i mieszkań.

Jako firma deweloperska realizująca inwestycje mieszkaniowe i komercyjne w trybie ciągłym i na dużą skalę, jesteśmy szczególnie narażeni na skokowe wzrosty cen stali, a także wyzwania związane z jej ewentualnym niedoborem – mówi Marcin Michalec, CEO OKAM Capital. Na rynku brakuje m.in. prętów zbrojeniowych, które są niezbędne na każdym placu budowy. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie w tej sytuacji jest gromadzenie zapasów. Wiele firm budowlanych woli zamrozić kapitał i mieć w magazynach zasoby, niż pozostać w perspektywie kilku miesięcy z niczym. Obawa przed kolejnymi wzrostami cen oraz przed możliwymi przerwami w ciągłości dostaw, generuje boom na nadmiarowe zakupy. Niestety, ta sytuacja pogłębia problem braku wyrobów ze stali na rynku, a to może spowodować, że w niedalekiej przyszłości za stal będziemy płacić jeszcze więcej – nawet o 20-40%. Łatwo przewidzieć, że wzrost kosztów budowy, spowoduje wzrost cen mieszkań w Polsce – dodaje Marcin Michalec.

Nie tylko ceny stali są rekordowe. Dowiedz się jak drożeją inne materiały budowlane!

Wzrost cen stali a kondycja złotówki - jak działa ten mechanizm?

Słabszy złoty wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego powoduje, że producenci wyrobów ze stali wybierają eksport. Dzieje się tak dlatego, że cena towaru wyrażona w euro lub dolarach, po przeliczeniu na złotego przynosi im wyższe przychody ze sprzedaży produktów. Kapitał odpływający z Polski to kolejny powód rosnących cen stali.

Od czego zależy cena stali?

Cena stali zależy od:

 • rodzaju wyrobu, np. blachy, pręty, profile.
 • wielkości zamówienia - przy zakupie większej ilości cena jest niższa.
 • średnicy prętów - pręty o małych średnicach są droższe od tych grubszych.
 • gatunku stali - gatunek określa właściwości technologiczne jakie ma stal, np. rodzaj stopu. 
 • klasy stali - klasa określa wytrzymałość stali - najdroższa jest stal zbrojeniowa AIII oraz AIIIN, a najtańsza stal klasy A0.

Klasy i gatunki stali:

 • Klasa A0 - St0 S-b: pręty gładkie, które wykorzystuje się je przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
 • Klasa AI - St3 SX-b, St3 SY-b, St3 S-b, PB240: pręty gładkie z końcami pomalowanymi na czerwono, wykorzystywane do wykonywania elementów pomocniczych tj. strzemiona, przewiązki.
 • Klasa AII - 18G2-b, 20G2Y-b, 25G2S: pręty żebrowane, z żeberkami podłużnymi i poprzecznymi skośnymi, stosowane jako zbrojenia nośne.
 • Klasa AIII34GS, RB400, RB400W: pręty żebrowane, z żeberkami w tzw. „jodełkę” i nachylone do żeber podłużnych, wykorzystywane są do wykonania zbrojenia głównego.
 • Klasa AIIIN  - RB500, RB500W, B500SP: pręty żebrowane o najwyższej klasie wytrzymałości, które mają nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi; wykorzystywane do elementów konstrukcyjnych.

S (stal spawalna), St (stal zbrojeniowa konstrukcyjna), najczęściej stosowana), X (stal zbrojeniowa nieuspokojona), B (możliwość stosowania stali do zbrojenia), cyfry określają zawartość węgla - im większa zawartość węgla, tym wyższa twardość prętów zbrojeniowych.

Czytaj też:

Źródło: PUDS, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej