Ceny stali - w sierpniu 2022 będzie taniej? Ile kosztuje tona stali zbrojeniowej? Aktualne ceny stali w Polsce

2022-08-09 18:49
Ceny stali 2022
Autor: Getty Images Aktualne ceny stali w Polsce 2022 - czy ceny stali spadną w sierpniu 2022?

Ceny stali w lipcu 2022 spadały, ale pod koniec miesiąca już wolniej. Aktualnie osiągnęły stan podobny do tego sprzed pandemii. Na stabilizację trzeba poczekać, gdyż niestety wszystko wskazuje na to, że rosnące ceny energii elektrycznej i paliw oraz światowy spadek produkcji stali wyhamują spadki cen stali w sierpniu. Dowiedz się, jak sytuacja na rynku stali w 2022 roku wpłynęła na polski rynek nieruchomości.

Spis treści

 1. Jak wzrosły ceny stali w 2022 roku?
 2. Aktualne ceny stali w Polsce - PUDS
 3. Czy stal będzie drożeć w 2022 roku?
 4. Dlaczego ceny stali w 2022 roku drastycznie wzrosły?
 5. Wzrost cen stali a kondycja złotówki - jak działa ten mechanizm?
 6. Od czego zależy cena stali?

Jak wzrosły ceny stali w 2022 roku?

Na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę. Za pręty żebrowane trzeba było zapłacić od 7700 zł do 8000 zł netto (od 9500 do ok. 9900 zł/t brutto).

W lipcu 2022 obserwowaliśmy spadki, co potwierdzają też indeksy cen stali PUDS. Jednak za tonę prętów żebrowanych fi 12 mm w ubiegłym tygodniu (od 1 sierpnia do 7 sierpnia 2022) płaciliśmy już nieco więcej od min: 4020 do max: 4213 (dla porównania tydzień wcześniej - 4030 do 4240 zł).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również mieliśmy do czynienia z ogromnymi wahaniami cen stali zbrojeniowej. Wtedy za tonę prętów fi 12 mm trzeba było zapłacić od ok. 3900 zł do 5600 zł brutto za tonę.

Aktualne ceny stali w Polsce - PUDS

Informacje na temat aktualnych cen wyrobów stalowych pochodzą od Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Ceny w artykule aktualizowane są raz w tygodniu, w każdy poniedziałek rano.

Ceny stali 31 tydzień (od 1 do 7 sierpnia):

 • Kształtownik gięty na zimno S235JRH - cena minimalna  4825 zł, cena maksymalna 5060 zł
 • Blacha zimnowalcowana DC01 - min.  4802 zł, maks.  5220 zł
 • Blacha konstrukcyjna (gruba) S235JR - min.  5914 zł, maks.  6187 zł
 • Pręt żebrowany fi 12mm, BST 500 - min.  4020 zł, maks. 4213 zł
 • Profil HEB 200 - min. 5608 zł, maks. 5750 zł
 • Blacha gorącowalcowana S235JR2 (St3S) - min. 4202 zł, maks. 4565 zł

Ceny stali za 32 tydzień (8-14 sierpnia) zostaną opublikowane w najbliższy poniedziałek, czyli 15 sierpnia.

Czy stal będzie drożeć w 2022 roku?

Wysokie ceny paliw i energii elektrycznej prawdopodobnie wyhamują dalsze obniżki cen stali. Ponadto spada światowa produkcja stali, zarówno w ujęciu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca. To oznacza, że polski rynek importu morskiego wyrobów hutniczych czekają trudne zmiany - informuje PUDS.

Przypomnijmy, że już od połowy 2020 roku ceny stali i wyrobów stalowych zaczęły dynamicznie rosnąć, z powodu rosnących cen rudy żelaza i złomu stalowego. W 2022 roku, wraz z wybuchem wojny zostały ograniczone dostawy stali z Ukrainy, Białorusi, a z Rosji całkowicie zamknięte z powodu sankcji, a to w sumie około 25% polskiego importu stali w 2021 roku. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny stali spadły o około 30%, mimo to są wciąż średnio o 20% droższe niż przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Reasumując, rosnące ceny energii elektrycznej i paliw oraz spadek światowej produkcji stali z pewnością nie przyczynią się do dalszych spadków cen stali. Jednak w obecnej sytuacji żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć jej cen za miesiąc.

Dlaczego ceny stali w 2022 roku drastycznie wzrosły?

Stal to stop żelaza z węglem, a więc właśnie tych surowców, których ceny w 2022 roku nie tylko drastycznie wzrosły, ale też brakowało ich na rynku. Główną przyczyną tego stanu była wojna w Ukrainie, gdyż zarówno Ukraina, jak i Rosja to znaczący producenci stali, a także rudy żelaza i węgla.

Czytaj też:

Tymczasem stal w budownictwie wykorzystywana jest wszędzie - przy budowie dróg i infrastruktury, tras kolejowych, mostów oraz budynków. Dlatego wysokie ceny, ale przede wszystkim brak surowca, bardzo wpłynął na sytuację branży budowlanej.

Blachy, pręty i profile mimo, że drogie znikały ze składów w zastraszającym tempie. Dlaczego? Otóż, przedłużająca się wojna wywołała obawy, że najbliższe dostawy stali zostaną poważnie zaburzone, a brak tych materiałów na budowie oznacza zagrożenie dla ciągłości procesu budowlanego. Dlatego inwestorzy wykupowali stal ze składów i robili zapasy. Taka sytuacja na rynku stali może znacząco podnieść w najbliższym czasie ceny domów i mieszkań.

Jako firma deweloperska realizująca inwestycje mieszkaniowe i komercyjne w trybie ciągłym i na dużą skalę, jesteśmy szczególnie narażeni na skokowe wzrosty cen stali, a także wyzwania związane z jej ewentualnym niedoborem – mówi Marcin Michalec, CEO OKAM Capital. Na rynku brakuje m.in. prętów zbrojeniowych, które są niezbędne na każdym placu budowy. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie w tej sytuacji jest gromadzenie zapasów. Wiele firm budowlanych woli zamrozić kapitał i mieć w magazynach zasoby, niż pozostać w perspektywie kilku miesięcy z niczym. Obawa przed kolejnymi wzrostami cen oraz przed możliwymi przerwami w ciągłości dostaw, generuje boom na nadmiarowe zakupy. Niestety, ta sytuacja pogłębia problem braku wyrobów ze stali na rynku, a to może spowodować, że w niedalekiej przyszłości za stal będziemy płacić jeszcze więcej – nawet o 20-40%. Łatwo przewidzieć, że wzrost kosztów budowy, spowoduje wzrost cen mieszkań w Polsce – dodaje Marcin Michalec.

Nie tylko ceny stali są rekordowe. Dowiedz się jak drożeją inne materiały budowlane!

Wzrost cen stali a kondycja złotówki - jak działa ten mechanizm?

Słabszy złoty wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego powoduje, że producenci wyrobów ze stali wybierają eksport. Dzieje się tak dlatego, że cena towaru wyrażona w euro lub dolarach, po przeliczeniu na złotego przynosi im wyższe przychody ze sprzedaży produktów. Kapitał odpływający z Polski to kolejny powód rosnących cen stali.

Od czego zależy cena stali?

Cena stali zależy od:

 • rodzaju wyrobu, np. blachy, pręty, profile.
 • wielkości zamówienia - przy zakupie większej ilości cena jest niższa.
 • średnicy prętów - pręty o małych średnicach są droższe od tych grubszych.
 • gatunku stali - gatunek określa właściwości technologiczne jakie ma stal, np. rodzaj stopu. 
 • klasy stali - klasa określa wytrzymałość stali - najdroższa jest stal zbrojeniowa AIII oraz AIIIN, a najtańsza stal klasy A0.

Klasy i gatunki stali:

 • Klasa A0 - St0 S-b: pręty gładkie, które wykorzystuje się je przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
 • Klasa AI - St3 SX-b, St3 SY-b, St3 S-b, PB240: pręty gładkie z końcami pomalowanymi na czerwono, wykorzystywane do wykonywania elementów pomocniczych tj. strzemiona, przewiązki.
 • Klasa AII - 18G2-b, 20G2Y-b, 25G2S: pręty żebrowane, z żeberkami podłużnymi i poprzecznymi skośnymi, stosowane jako zbrojenia nośne.
 • Klasa AIII34GS, RB400, RB400W: pręty żebrowane, z żeberkami w tzw. „jodełkę” i nachylone do żeber podłużnych, wykorzystywane są do wykonania zbrojenia głównego.
 • Klasa AIIIN  - RB500, RB500W, B500SP: pręty żebrowane o najwyższej klasie wytrzymałości, które mają nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi; wykorzystywane do elementów konstrukcyjnych.

S (stal spawalna), St (stal zbrojeniowa konstrukcyjna), najczęściej stosowana), X (stal zbrojeniowa nieuspokojona), B (możliwość stosowania stali do zbrojenia), cyfry określają zawartość węgla - im większa zawartość węgla, tym wyższa twardość prętów zbrojeniowych.

Czytaj też:

Źródło: PUDS, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej