Ceny gazu w 2023 będą zamrożone! VAT w górę od stycznia, ale nie dla wszystkich. Ile za gaz zapłacą Polacy w 2023?

2022-11-29 11:01

Ceny gazu ziemnego w trzecim kwartale 2022 kupowanego w krajach UE są 4 razy wyższe niż rok temu - podaje URE. Rząd postanowił zamrozić ceny gazu dla Polaków w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Mimo to, z końcem 2022 przestaje działać tarcza inflacyjna, a wraz z nią obniżony VAT m.in. na gaz. Ceny gazu od stycznia 2023 i tak wzrosną. O ile i dla kogo?

Spis treści

  1. Kontraktowe ceny gazu ziemnego 4 razy wyższe!
  2. Ceny gazu w 2023 będą zamrożone bez kryterium dochodowego!
  3. Kogo dotyczy zamrożenie cen gazu w 2023?
  4. Podwyżki cen gazu w 2023 związane z VAT. Wyliczenia
  5. Zwrot VAT za gaz dla osób o najniższych dochodach

Kontraktowe ceny gazu ziemnego 4 razy wyższe!

Rosną kontraktowe ceny gazu. W trzecim kwartale 2022 r. średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE wyniosła ponad 886 zł/MWh i była 4 razy wyższa niż rok wcześniej, wynika z ostatnich wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki. Nie jest to bez znaczenia dla końcowych odbiorców gazu. Kontrakty zagraniczne wpływają na ceny paliw gazowych na polskim rynku hurtowym, a te następnie na ceny gazu dla klientów końcowych. Jak ceny gazu ziemnego rosną od kilku lat, widać na poniższym wykresie.

Ceny gazu 2022 czterokrotnie wyższe. Dane URE po trzech kwartałach
Autor: opracowanie własne URE Średnie ceny zakupu gazu ziemnego z zagranicy w poszczególnych kwartałach 2021-2022 [zł/WMh] Link: KLIKNIJ, aby powiększyć

Ceny gazu w 2023 będą zamrożone bez kryterium dochodowego!

W piątek, 25 listopada informację o zamrożeniu cen gazu bez kryterium dochodowego przekazała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Ceny gazu w 2023 mają być zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku, czyli do 200,17 zł za MWh (cena netto).

Kogo dotyczy zamrożenie cen gazu w 2023?

Ceny gazu na poziomie 200,17 zł taryfy przeniesione na kolejny rok dotyczą gospodarstw domowych, ale także podmiotów wrażliwych: szkół, szpitali, żłobków, przedszkoli, pieczy zastępczej, noclegowni, organizacji pozarządowych, kościołów wyznaniowych itp.

Podwyżki cen gazu w 2023 związane z VAT. Wyliczenia

Trzeba też pamiętać, że z końcem tego roku przestaje działać rządowa tarcza antyinflacyjna, która obniża VAT na paliwa, prąd, ciepło, jak również gaz. Oznacza to, że od stycznia 2023 i tak czekają nas znaczące podwyżki cen gazu, niezależnie od rozwiązań ochronnych.

O ile więcej będziemy płacić za gaz w 2023 w związku z przywróceniem stawki VAT do poziomu 23% (obecnie jest to 0%)? Wyliczenia opracowała Gazeta Wyborcza.

Gaz ma kosztować od 0,27 zł do 0,82 zł za 1 kWh zamiast 23 gr za 1 kWh.

Jak podaje GW, dla osób, które gazu używają jedynie do gotowania, czyli tzw. kuchenkowiczów (średnie zużycie według Urzędu Regulacji Energetyki to 1157 kWh rocznie), będzie to podwyżka z 266 zł do 323 zł, czyli o 21%

W przypadku osób, które gazu używają do podgrzewania wody (średnie zużycie roczne 7177 kWh), koszt wzrośnie z 1650 zł do 2009 zł, czyli o 21%.

W przypadku gospodarstw domowych, które używają gazu do ogrzewania domów i mieszkań (średnie roczne zużycie 22 tys. kWh) podwyżki będą największe. Opłaty za gaz wzrosną z 5,06 tys. zł do 6,16 tys. zł.

Zdrożeje też ciepło do ogrzewania mieszkań w blokach. Ci, którzy w obecnie płacili np. 300 zł miesięcznie, w 2023 zapłacą nawet 500-520 zł, czyli o 73% więcej - wylicza Wyborcza.

Na początku listopada premier deklarował, że tarcza antyinflacyjna pozostanie.

Zwrot VAT za gaz dla osób o najniższych dochodach

Wyższego podatku VAT na gaz nie zapłacą jednak wszyscy. Dla osób o najniższych dochodach rząd proponuje dodatek gazowy w wysokości właśnie podatku VAT - jego wartość będzie zwracana.

"Biorąc pod uwagę, że w Polsce część osób ogrzewa się gazem, poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy. Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, zwracać równowartość VAT-u" - potwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VATu z każdego rachunku, który wpłynie do polskich rodzin w 2023 r. Z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego. (...) To wsparcie jako równowartość zwrotu podatku VAT dla tych, którzy w tym progu dochodowym będą się mieścili i jednocześnie ogrzewają swoje mieszkania, domy gazem" - dodała.

MaB, źródło: PAP, GW

Skąd pozyskamy węgiel? Jakie są plany rządu? Posłuchaj  rozmowy z Krzysztofem Śmiszek - podcast "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Express Biedrzyckiej: Krzysztof Śmiszek nie gryzł się w język: Rząd sprzedaje ściemę [podcast]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej