Będzie połączenie drogi S3 z autostradą A2

2011-01-26 10:18
droga ekspresowa autostrada
Autor: GDDKiA

Premier Donald Tusk zapowiedział budowę odcinków dróg ekspresowych S3 z Gorzowa do Międzyrzecza (umożliwi to połączenie trasy S3 z autostradą A2) oraz S17 na odcinku Kurów – Lublin – Piaski. Inwestycje te, do tej pory umieszczone na liście projektów rezerwowych, pochłoną ok. 4,8 mld zł. Budowa finansowana będzie z pieniędzy zaoszczędzonych dzięki tańszym przetargom kolejowym.

W latach 2010-2015 z Krajowego Funduszu Drogowego na Program Budowy Dróg Krajowych zostanie przeznaczonych ponad 82 mld zł, zamiast planowanych 78 mld zł. W ciągu ostatnich 3 lat na budowę dróg wydano w Polsce prawie 52 mld zł.

Zobacz koniecznie: Budimex, Berger Bau i Strabag chcą budować graniczny odcinek autostrady A2

- Rok 2011, pomimo bardzo trudnego kontekstu finansowego, będzie w Polsce kolejnym rekordowym rokiem pod względem inwestycji – podkreśla premier Donald Tusk. – Wysiłek, który ponosi Polska na budowę dróg, jest nieporównywalny z innymi krajami europejskimi.
Jeśli pojawią się dodatkowe oszczędności wynikające z tańszych rozstrzygnięć przetargowych, finansowane będą kolejne inwestycje infrastrukturalne.

Trasa S3: Gorzów - Międzyrzecze

Pierwszym odcinkiem jest fragment drogi ekspresowej S3 pomiędzy Gorzowem a Międzyrzeczem. Trasa o długości 37 km będzie przedłużeniem istniejącego już odcinka Szczecin-Gorzów i umożliwi połączenie trasy S3 z autostradą A2. O przesunięciu tej inwestycji z listy projektów rezerwowych zdecydował zaawansowany stan prac przetargowych. Podpisanie umowy z wykonawcą przewidziane jest na I kwartał 2011 r. Dzięki temu fragment drogi powstanie do 2014 r. Budowa będzie kosztować 900 mln zł.

Zobacz koniecznie: Ze Szczecina do Gorzowa Wielkopolskiego ekspresowo

Trasa S17: Kurów - Lublin - Piaski

Drugim projektem jest odcinek drogi S17 Kurów - Lublin - Piaski o długości 66,8 km. Jest to fragment drogi ekspresowej, która połączy Warszawę z Lublinem i dalej z Ukrainą. Przygotowania do budowy znajdują się w zaawansowanej fazie. W grudniu 2009 r. ogłoszono przetargi na roboty budowlane, a w przygotowaniu jest zezwolenie na realizację inwestycji. Budowa tego odcinka będzie kosztować 2,8 mld zł i zakończy się w 2013 r.

 

DK2: dojazd do przejścia w Świecku
Autor: GDDKiA Droga krajowa nr 2 - dojazd do przejścia w Świecku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej