Autostrada A1: otwarcie odcinka Wieszowa - Maciejów

2011-12-27 10:29
Autostrada A1 - ciąg dalszy
Autor: GDDKiA

Kolejny odcinek autostady A1 został oddany do ruchu. W czwartek, 22 grudnia 2011 r. autostrada A1 na odcinku Wieszowa - Maciejów (woj. śląskie) została otwarta. Nowy odcinek autostrady o długości 8 kilometrów budowała spółka Dragados.

W dniu 22 grudnia 2011 r., został otwarty kolejny, południowy odcinek autostardy A1 relacji Wieszowa - Maciejów. Ten etap budowy został zrealizowany przez Dragados.
Warto przypomnieć, że budowlana spółka realizując roboty drogowe o wartości 1,3 mld złotych, aktualnie buduje pozostałe odcinki 20-kilometrowej autostrady A1 z Maciejowa do Piekar Śląskich.

Przeczytaj również: Jaki bilans roku 2011 będzie miało budownictwo?

Autostrada A1 odcinek Wieszowa - Maciejów (zakres budowy)

Dzięki otwartej 8-kilometrowej trasie kierowcy mogą podróżować już prawie 50 km autostrady A1. W sumie autostrada A1 budowana na terenie woj. śląskiego - od węzła Świerklany pod Wodzisławiem Śląskim przez węzeł Sośnica (łączący A1 z A4 i drogą krajową nr 44) do węzła Zabrze Północ obok Wieszowy - ma mieć 92 km. Nowo otwarty południowy odcinek drogi ma po trzy pasy ruchu w każdą stronę (dalej na Piekary mają być po dwa pasy).

Autostrada A1 na tym odcinku ma dwa węzły: Zabrze Zachód - łączący A1 z drogą nr 78 w miejscowości Czekanów oraz Zabrze Północ - łączący trasę z drogami nr 78 i nr 94 na granicy Wieszowy i Zabrza. Na odcinku drogi A1 Wieszowa - Maciejów powstało jedenaście obiektów inżynieryjnych (trzy wiadukty nad autostradą oraz osiem przepustów i przejść pod jej jezdniami). Pomiędzy zabrzańską dzielnicą Grzybowice, a Wieszową zaplanowano też Miejsce Obsługi Podróżnych Wieszowa (MOP). Na razie na terenie MOP Wieszowa trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Autostrada A1 - plan budowy

W 2011 roku oddano do użytku trzy fragmenty autostrady A1 na Śląsku. Przed 1 stycznia 2011 roku autostrada A1 była otwarta pomiędzy węzłem w Sośnicy, a węzłem Rowień. W kwietniu oddano 6-kilometrowy odcinek A1 między Rowniem i Świerklanami, pod Wodzisławiem Śląskim. W październiku otwarto kolejny 6-kilometrowy odcinek z Sośnicy do Maciejowa. Pod koniec grudnia 2011 roku A1zyskała kolejne 8 km.

Pozostałe odcinki autostrady A1, które budowane są w województwie śląskim mają być gotowe do maja 2012 roku: około 12-kilometrowy odcinek  z Wieszowy do Piekar buduje Dragados, zaś 16 km część autostrady z Piekar do Pyrzowic realizuje konsorcjum Budimex i Mostostal Warszawa. Na południu regionu swój odcinek ze Świerklan do przejścia granicznego w Gorzyczkach kończy Alpine Bau.

GDDKiA podaje, że łączna wartość budowy 20,1 km autostrady A1 na Śląsku wyniesie 1 258 mln złotych brutto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej