Autostrada A1: otwarcie odcinka Wieszowa - Maciejów

2011-12-27 10:29
Autostrada A1 - ciąg dalszy
Autor: GDDKiA

Kolejny odcinek autostady A1 został oddany do ruchu. W czwartek, 22 grudnia 2011 r. autostrada A1 na odcinku Wieszowa - Maciejów (woj. śląskie) została otwarta. Nowy odcinek autostrady o długości 8 kilometrów budowała spółka Dragados.

W dniu 22 grudnia 2011 r., został otwarty kolejny, południowy odcinek autostardy A1 relacji Wieszowa - Maciejów. Ten etap budowy został zrealizowany przez Dragados.
Warto przypomnieć, że budowlana spółka realizując roboty drogowe o wartości 1,3 mld złotych, aktualnie buduje pozostałe odcinki 20-kilometrowej autostrady A1 z Maciejowa do Piekar Śląskich.

Przeczytaj również: Jaki bilans roku 2011 będzie miało budownictwo?

Autostrada A1 odcinek Wieszowa - Maciejów (zakres budowy)

Dzięki otwartej 8-kilometrowej trasie kierowcy mogą podróżować już prawie 50 km autostrady A1. W sumie autostrada A1 budowana na terenie woj. śląskiego - od węzła Świerklany pod Wodzisławiem Śląskim przez węzeł Sośnica (łączący A1 z A4 i drogą krajową nr 44) do węzła Zabrze Północ obok Wieszowy - ma mieć 92 km. Nowo otwarty południowy odcinek drogi ma po trzy pasy ruchu w każdą stronę (dalej na Piekary mają być po dwa pasy).

Autostrada A1 na tym odcinku ma dwa węzły: Zabrze Zachód - łączący A1 z drogą nr 78 w miejscowości Czekanów oraz Zabrze Północ - łączący trasę z drogami nr 78 i nr 94 na granicy Wieszowy i Zabrza. Na odcinku drogi A1 Wieszowa - Maciejów powstało jedenaście obiektów inżynieryjnych (trzy wiadukty nad autostradą oraz osiem przepustów i przejść pod jej jezdniami). Pomiędzy zabrzańską dzielnicą Grzybowice, a Wieszową zaplanowano też Miejsce Obsługi Podróżnych Wieszowa (MOP). Na razie na terenie MOP Wieszowa trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Autostrada A1 - plan budowy

W 2011 roku oddano do użytku trzy fragmenty autostrady A1 na Śląsku. Przed 1 stycznia 2011 roku autostrada A1 była otwarta pomiędzy węzłem w Sośnicy, a węzłem Rowień. W kwietniu oddano 6-kilometrowy odcinek A1 między Rowniem i Świerklanami, pod Wodzisławiem Śląskim. W październiku otwarto kolejny 6-kilometrowy odcinek z Sośnicy do Maciejowa. Pod koniec grudnia 2011 roku A1zyskała kolejne 8 km.

Pozostałe odcinki autostrady A1, które budowane są w województwie śląskim mają być gotowe do maja 2012 roku: około 12-kilometrowy odcinek  z Wieszowy do Piekar buduje Dragados, zaś 16 km część autostrady z Piekar do Pyrzowic realizuje konsorcjum Budimex i Mostostal Warszawa. Na południu regionu swój odcinek ze Świerklan do przejścia granicznego w Gorzyczkach kończy Alpine Bau.

GDDKiA podaje, że łączna wartość budowy 20,1 km autostrady A1 na Śląsku wyniesie 1 258 mln złotych brutto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej