Autostrada A1: kolejny etap realizacji

2009-01-23 14:16
Umowa na budowę autostrady A1 na odcinku Stryków - Pyrzowice podpisana
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Umowę na budowę i eksploatację autostrady A1 na odcinku Stryków – Pyrzowice podpisał, 22 stycznia 2009 r., minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Odcinek długości 180 km - najdłuższy z dotychczas realizowanych - będzie wybudowany w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) przez spółkę Autostrada Południe.

Szacowany przez spółkę koszt budowy całego odcinka to 7,5 mld złotych (1,7 mld euro) - 41,6 mln zł (9,6 mln euro) za kilometr, wg kursu z dnia podpisania umowy.

Umowa została podpisana na 35 lat. Opłata za przejazd tym odcinkiem autostrady będzie wynosiła 20 groszy za 1 km od samochodu osobowego i 46 groszy/km od samochodu ciężarowego.

Harmonogram prac przewiduje wybudowanie dwóch odcinków autostrady Stryków - Tuszyn (41 km) oraz Tuszyn - Częstochowa (82 km) do 31 maja 2012 r. Dzięki temu zapewniona będzie komunikacja dwupasmową drogą z północy na południe Polski. Z uwagi na fakt, że na odcinku Częstochowa - Pyrzowice (57 km) autostrada A1 będzie przebiegać przez tereny wysoko zurbanizowane, odcinek ten powstanie najpóźniej, w 60 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Na odcinku Częstochowa - Pyrzowice autostrada A1 przebiegać będzie przez tereny wysoko zurbanizowane, co powoduje konieczność budowy większej liczby mostów i wiaduktów oraz zlikwidowania wielu kolizji z istniejącą infrastrukturą. Ze względu na geomorfologię terenu, na tym odcinku muszą być wykonane skomplikowane roboty ziemne. Konieczne jest także zastosowanie specjalnych rozwiązań technicznych eliminujących szkody górnicze. Należy liczyć się również z koniecznością przeprojektowania odcinka autostrady w pobliżu istniejącego pasa startowego lotniska Pyrzowice.

Odcinki Stryków - Tuszyn i Częstochowa - Pyrzowice będą biegły po nowej trasie, natomiast odcinek Tuszyn – Częstochowa zostanie zbudowany po śladzie obecnie istniejącej autostrady A1 oraz Drogi Krajowej nr 1.

Na A1 Stryków - Pyrzowice będzie 21 Miejsc Obsługi Podróżnych i 4 Obwody Utrzymania Autostrady. Wprowadzony zostanie zamknięty system poboru opłat, tzn. bramki umieszczone będą na zjazdach z autostrady, a opłata będzie zależna od liczby przejechanych kilometrów.

Ze względu na krótki termin realizacji inwestycji, część prac (również budowlanych) będzie wykonana jeszcze przed zamknięciem finansowym, którego uzyskanie przewidywane jest na 12 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Udziałowcami Spółki Autostrady Południe SA są: Budimex SA; Cintra – hiszpańska spółka akcyjna zajmująca się realizacją projektów koncesyjnych autostrad i parkingów płatnych, z siedzibą w Madrycie; Ferrovial Agroman – hiszpańska spółka budowlana z siedzibą w Madrycie.

Stryków-Pyrzowice (180 km)
Autor: Ministerstwo Infrastruktury
Autostrada A1
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Autostrada A1 zwana Bursztynową biegnie w ciągu drogi międzynarodowej E75, leżącej w VI transeuropejskim korytarzu transportowym. Przebiega przez cztery województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie oraz śląskie. Łączy Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie, na północ od Łodzi, przetnie autostradę A2, natomiast w Gliwicach (węzeł Sośnica) autostradę A4. Autostrada A1 kończy się na przejściu granicznym w Gorzyczkach, gdzie połączy się z drogą prowadzącą do Brna. Jej długość całkowita to 568 km.

Parametry techniczne autostrady:

  • klasa techniczna A (autostrada)
  • prędkość projektowa 120 km/h
  • kategoria ruchu KR6 (ruch bardzo ciężki), dopuszczalny nacisk 115kN/oś
  • dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z możliwością dobudowania trzeciego pasa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej