Alpine Bau chce unieważnienia przetargu (budowa A1 Świerklany - Gorzyczki)

2010-04-14 12:24
Autostrada A1
Autor: Skanska S.A. Autostrada A1

GDDKiA informuje, że kancelaria prawna działająca na zlecenie firmy Alpine Bau wystąpiła do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych z wnioskiem o unieważnienie przetargu na wybór wykonawcy odcinka autostrady A1 Świerklany – Gorzyczki. To ten sam odcinek A1, który wcześniej był budowany przez Alpine Bau, i z którego wykonawca został usunięty przez GDDKiA w związku z licznymi zaniedbaniami przy realizacji zleconych prac. Termin postępowania przetargowego nie jest zagrożony.

Działająca na rzecz Alpine Bau kancelaria prawna domaga się unieważnienia przetargu i ponownego jego ogłoszenia ponieważ zarzuca GDDKiA m.in. naruszenie zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, w szczególności wykonawców z innych państw UE. Zarzuca też dyskryminację wykonawców z innych państw UE poprzez zastosowanie kryteriów krajowych i określenie warunków ubiegania się o udzielenie zamówienia poprzez odwołanie się do wykazania przez wykonawcę, że w okresie ostatnich pięciu lat wykonał co najmniej dwa zadania obejmujące budowę lub przebudowę dróg lub ulic klasy A lub S lub GP, a tym samym wyklucza możliwość wykazania przez wykonawcę posiadanego doświadczenia przez wskazanie na wykonanie równoważnych zadań poza terytorium Polski.

Zobacz koniecznie: Przetarg na budowę A1 Świerklany - Gorzyczki

GDDKiA uważa, że zarzuty te są nieuzasadnione i nie mają wpływu na przebieg przetargu. Przedmiotowe kryteria (dotyczące dróg klasy A, S i GP) były stosowane przez dotąd Generalną Dyrekcją we wszystkich przetargach i na żadnym z nich nie doszło do naruszenia zasady konkurencyjności. Kwestie te nie były nigdy również podnoszone w protestach i pytaniach potencjalnych wykonawców. Startowały i wygrywały firmy spoza Polski, i spoza Europy. Dodatkowo należy wskazać, że na takich samych warunkach opierał się poprzedni kontrakt dotyczący autostrady A1 realizowany przez Alpine Bau.

Zobacz koniecznie: GDDKiA: Alpine Bau nielegalnie na A1

W opinii GDDKiA działania Alpine Bau to kolejna próba wydłużania postępowania ze strony wykonawcy. Poprzednie próby wydłużenia procedury związanej z wszczęciem postępowania nie powiodły się wykonawcy a dotyczyły m.in. uzyskania postanowienia sądu o zabezpieczeniu roszczeń wykonawcy w postaci zobligowania tym postanowieniem GDDKiA to zakazu uruchamiania gwarancji. GDDKiA odwołała się od tego postanowienia a sąd przyznał nam rację. Alpine Bau bojkotowała również i utrudniała prace komisji inwentaryzacyjnej i ostatecznie nie przystąpiła do jej prac.

GDDKiA podkreśla, że termin postępowania przetargowego nie jest zagrożony.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej