1 kwietnia podrożał przejazd autostradą A4. Wcześniej wzrosły stawki na A2

2024-04-02 11:59

Od 1 kwietnia wzrosły opłaty za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 – Katowice – Kraków. Wcześniej, 11 marca, wzrosły już stawki za przejazd koncesyjnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej. Przejazd A2 z Konina do Nowego Tomyśla jest droższy na każdym z trzech 50-km odcinków tej trasy.

Spis treści

 1. Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl - Konin
 2. Autostrada Wielkopolska: Podwyżki to urealnienie kosztów utrzymania i obsługi autostrady
 3. Wzrosną opłaty na A4 Katowice - Kraków

Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl - Konin

Jeśli często jeździcie autostradą A2 na odcinku Konin – Nowy Tomyśl, przygotujcie się na wydatki. Od 11 marca 2024 przejazd na tej trasie jest droższy. Wzrosły bowiem stawki opłat za przejazd wszystkimi trzema 50-km odcinkami A2. Nie zmienił się koszt przejazdu ze Świecka do Nowego Tomyśla. Stawka za 106 km wynosi tu wciąż 18 zł.

Oto nowe stawki za przejazd A2 na odcinku Konin – Nowy Tomyśl:

 • motocykle – 16 zł (dotąd 15 zł)
 • auta osobowe – 32 zł (dotąd 30 zł)
 • pojazdy Kat. 2 o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) – 51 zł (dotąd 47 zł)
 • pojazdy Kat. 3 o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami – 78 zł (dotąd 72 zł)
 • pojazdy Kat. 4 o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami – 118 zł (dotąd 109 zł)
 • pojazdy ponadnormatywne Kat. 5 – 320 zł (dotąd 300 zł)

Jak już wspomnieliśmy przejazd na odcinku Świeck – Nowy Tomyśl wynosi bez zmian 18 zł.

Autostrada Wielkopolska: Podwyżki to urealnienie kosztów utrzymania i obsługi autostrady

Jak informuje spółka Autostrada Wielkopolska powodem podwyżek są wzrosty kosztów utrzymania autostrady, obsługi finansowania, remontów i modernizacji oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego. Odcinek na trasie Nowy Tomyśl – Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską, więc koszty ponoszą tylko kierowcy którzy z niej korzystają. Spółka deklaruje, że nie otrzymuje żadnego dofinansowania rządowego.

Wzrosną opłaty na A4 Katowice - Kraków

Podwyżka opłat na A2 nie jest jedyną jaka czeka kierowców wiosną. Od 1 kwietnia 2024 wzrosną też opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem A4 Katowice – Kraków. Zarządza nim spółka Stalexport Autostrada Małopolska.

Podwyżka obejmuje wszystkie kategorie pojazdów:

 • kategorii 1 (innych niż motocykle) – o 1 zł, z kwoty 15 zł do kwoty 16 zł;
 • kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 3 zł, z kwoty 46 zł do kwoty 49 zł,

To oznacza wzrosty o około 6,5 procent.

Jak informuje koncesjonariusz, zmienione stawki będą obowiązywać na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat – w Mysłowicach i Balicach.

Obecnie przejazd z Krakowa do Katowic autostradą A4 dla auta osobowego to koszt 30 złotych (15 zł na każdej bramce). Po podwyżce kwota ta wzrośnie do 32 złotych.

Wraz z nowymi stawkami SAM S.A. utrzyma bonifikaty dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2 i 3. Ich wysokość zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Obecnie wysokość bonifikaty dla motocykli wynosi ponad 50 procent, natomiast dla pojazdów kategorii 2 i 3 ponad 40 procent.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej