Zwalniają światowe rynki powierzchni magazynowych

2008-10-15 21:45
Zwalniają światowe rynki powierzchni magazynowych
Autor: Berling S.A. Zwalniają światowe rynki powierzchni magazynowych

Sektor nieruchomości magazynowo-przemysłowych na świecie odczuwa efekty osłabienia gospodarki. Takie wnioski zawiera ostatnio opublikowany raport "Nieruchomości magazynowe na świecie - półrocze 2008" (Global Industrial Highlights - Midyear 2008), firmy doradczej Colliers International.

W raporcie analitycy wskazują między innymi, że najdroższe powierzchnie magazynowe na świecie znajdują się w rejonie Heathrow w Londynie. W porównaniu do spadków, jakie miały miejsce na niektórych rynkach w 2007 roku, europejski sektor magazynowy wszedł na etap stabilnego rozwoju. Na rynkach Hiszpanii, Holandii, Austrii, Belgii, Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii przewidywane są w ciągu nadchodzących miesięcy wyższe stopy zwrotu, a co za tym idzie - niższe ceny inwestycji magazynowych.
W pozostałych państwach regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) spodziewane jest utrzymanie stóp zwrotu na tym samym poziomie, a nawet w niektórych przypadkach lekkie spadki.

Według analityków z Colliers International, Europa jest miejscem z najdroższymi na świecie powierzchniami magazynowymi, na czele z londyńskim Heathrow, gdzie za miesięczny czynsz płaci się 24,92 dolarów/mkw. Nie jest także niespodzianką fakt, że ten sam rejon ma najdroższe grunty pod projekty magazynowe w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) z ceną 148,28 dolarów/mkw.

Jak oczekiwano, rynki Stanów Zjednoczonych i Kanady zanotowały mniejszą aktywność w pierwszej połowie 2008 w porównaniu do 2007. Wyjątkiem okazała się zachodnia część Kanady, gdzie aktywność była większa niż w poprzednich okresach.
Nieciekawa sytuacja w sektorze magazynowym w USA wpływa na oziębienie rynku wynajmu. Prognozuje się dalszy spadek transakcji najmu w sektorze magazynowo-przemysłowym. Dzięki zdrowym fundamentom tego sektora w Ameryce Północnej, oczekiwane jest zachowanie podobnego poziomu stawek czynszu lub tylko nieznaczny spadek w ciągu najbliższych miesięcy.

Czynsze powierzchni magazynowych w rejonie Azji i Pacyfiku znacząco się różnią. Pod względem wysokości kosztów górują rynki Japonii, Hong Kongu, Korei i Singapuru, ze stawką przekraczającą 13,9 dolarów/mkw/miesiąc. Ceny gruntów w Azji i Pacyfiku są najwyższe w Hong Kongu ze stawką 948 dolarów za mkw. Droga ziemia jest także w Seulu, gdzie metr kwadratowy kosztuje 578,70 dolarów oraz w regionie Ariake w Tokio z ceną 385,19 dolarów/mkw.

"Polska gospodarka wydaje się wychodzić obronną ręką ze światowych zawirowań ekonomicznych ostatnich miesięcy" - komentuje Tomasz Kasperowicz, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych Colliers International. "Rynek powierzchni magazynowych w Polsce niespecjalnie odczuł skutki tzw. credit crunch i nadal stabilnie się rozwija, co zawdzięcza przede wszystkim dużemu popytowi. Aktywność rynku w obszarze wynajmu nowych powierzchni powinna w 2008 roku pozostawać na poziomie nie niższym niż w roku ubiegłym. Konkurencja między już działającymi na rynku deweloperami oraz wejście na nasz rynek w tym roku nowych wielkich graczy powinny uchronić najemców przed poważnym wzrostem poziomu czynszów wymuszanych przez rosnące koszty inwestycji".

Foto: Berling SA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej