Obowiązującą definicję można odnaleźć w art. 3 ust. 50, Prawa ochrony środowiska - Dz.U.2001.62.627.
"Rozwój zrównoważony to taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń."
Zrównoważony rozwój często określany jest mianem "potrójnej linii przewodniej", którą tworzą trzy wskaźniki: wyniki ekonomiczne, wpływ na otoczenie (społeczeństwo) oraz wpływ na środowisko naturalne. Ma on prowadzić do synergii tych czynników.
Zrównoważony rozwój ekonomiczny - poprawia rentowność poprzez efektywniejsze wykorzystanie takich zasobów, jak kadra pracownicza, surowce, wytworzone komponenty, energia (we wszystkich jej formach), woda oraz odpady.
Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska - poprawia zarządzanie zasobami naturalnymi, tak aby nigdy się nie wyczerpały oraz redukuje wpływ emisji gazów, ścieków i odpadów na środowisko.
Zrównoważony rozwój społeczny - poprawia relacje pomiędzy stronami zaangażowanymi w projekt przez cały okres jego realizacji, od rozpoczęcia do prac rozbiórkowych (pracownicy, dostawcy oraz społeczność lokalna, której bezpośrednio dotyczy dany projekt) . Wspólne działanie na rzecz interesów każdej ze stron zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnego zakończenia projektu.
Zrównoważony rozwój w budownictwie jest w coraz większym stopniu doceniany. Świadczą o tym nominacje do prestiżowych nagród, takich jak: Sustainability Award przyznawanej przez RIBA (Królewski Instytut Brytyjskich Architektów), Civic Trust Sustainability Award, Nagroda dla Budynku Roku oraz Budynku Użyteczności Publicznej Roku przyznawanych przez RICS (Królewski Instytut Rzeczoznawców Majątkowych), a także do innych niewymienionych w tym raporcie. Zrównoważony rozwój jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień agendy politycznej Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania jako pierwsza wysunęła propozycję redukcji emisji dwutlenku węgla o 60% do 2050 r., co stanowi duże wyzwanie. Ponadto Stephen Timms nowy minister w departamencie Business, Enterprise and Regulatory Reform przedstawił ostatnio Strategię Zrównoważonego Rozwoju w Budownictwie, której celem jest redukcja emisji związków węgla w sektorze budowlanym, zmniejszenie do zera ilości odpadów netto pochodzących z placu budowy, wypracowanie dobrowolnych porozumień dotyczących redukcji emisji związków węgla w przemyśle budowlanym oraz zwiększenie liczby pracowników uczestniczących w programach szkoleniowych. Dokument konsultacyjny został opracowany przez przedstawicieli rządu oraz przemysłu budowlanego.
Pobierz cały dwujęzyczny raport z katalogu INWESTYCJE BUDOWLANE-murator >>>