Ile zarabia inżynier budowy?

2020-01-29 13:51
pieniadze
Autor: http://thinkstockphotos.com/

Zarobki kierownika budowy są wysokie, bo duża jest na takim stanowisku odpowiedzialność inżyniera budownictwa z uprawnieniami. Z najnowszych danych wynika, że ponad 25% kierowników budów może zarabiać powyżej 10 000 zł brutto.

Zarobki kierwonika budowy
Autor: Sedlak & Sedlak

Zarobki kierownika budowy

Kierownik budowy uczestniczy w pracach przygotowawczych do budowy, kieruje procesem budowy zgodnie z przepisami prawa, nadzoruje prace wszystkich pracowników na budowie, kontroluje wykonanie prac i ich jakość zgodnie z projektem, czuwa nad przestrzeganiem bhp na budowie. To oczywiście nie wszystkie obowiązki kierownika budowy, ale te najważniejsze.

Z najnowszego raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak z marca 2017 wynika, że co drugi kierownik budowy ma wynagrodzenie od 5-9 tys. zł brutto. Jedna czwarta deklarowała zarobki poniżej 5 tys. zł, tyle samo miało pensję wyższą niż 9 tys. zł. W takim układzie średnia zarobków kierownika budowy wynosi ok. 6,8 tys. zł brutto. Lepiej płacą firmy duże z kapitałem zagranicznym, również region zatrudnienia ma znaczenie (gdzie mniej inwestycji i większe bezrobocie tym niższe kwoty).

Przy okazjo warto dodać, że oprócz pensji kierownik budowy otrzymuje jeszcze tzw. świadczenia pozapłacowe. Z analizy takich świadczeń wśród kilkuset kierowników budów wynika, że najpopularniejszymi benefitami są: telefon komórkowy (75%), laptop (61%), nieco ponad połowa z nich korzysta z samochodów służbowych.

Zarobki inżyniera budowy

Kierownik budowy, inżynier budowy – dla niektórych tytuły te mogą brzmieć podobnie lub zamiennie, ale nic bardziej mylnego. W przeciwieństwie do kierownika budowy, inżynier budowy nie musi mieć uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych, a jego sprowadzają się bardziej do funkcji kontrolnych, czy budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i zaplanowanym budżetem, decyduje o ekstra wydatkach związanych z koniecznością wprowadzenia zmian w projekcie. Odpowiada za zatrudnianie pracowników i podwykonawców, ale nie odpowiada za prace na budowie i ich jakość. Jego odpowiedzialność jest inna niż kierownika budowy, stąd zapewne i niższe wynagrodzenia na tym stanowisku.

Jak podaje Sedlak & Sedlak miesięczne średnie wynagrodzenie na stanowisku kierownika budowy wynosi ok. 7900 zł brutto. Co drugi kierownik budowy otrzymuje pensję od 6140 do 10 140 zł. Na zarobki powyżej 10 140 zł  może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych kierowników budowy. Jednak co czwarta osób na takim stanowisku zarabia poniżej 3,2 tys. zł, tyle samo wykazuje zarobki powyżej 4,9 tys. zł. Różnice w zarobkach zależą od tych samych czynników co w przypadku kierowników budów (wielkość firmy, kapitał, region).

Z kolei na stanowisku inżynier budowy (specjalista) średnie wynagrodzenie kształtuje się na poziomie  5020 zł. Co drugi inżynier budowy otrzymuje pensję od 4280 do 6000 zł. Na zarobki powyżej 6000 zł może liczyć 1/4 najlepiej opłacanych inżynierów budowy.

Nieco inaczej prezentują się dodatki do pensji: telefon komórkowy otrzymało 65% inżynierów budownictwa, komputer przenośny 51%, na trzecim miejscu znalazła się prywatna opieka medyczna – 20%.

Zarobki inżyniera budowy
Autor: Sedlak & Sedlak
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej