Z tarczą czy na tarczy?
Po okresie wzmożonej aktywności inwestycyjnej w latach 2005-2007, od września 2008 r. nie zanotowano żadnej dużej transakcji, której przedmiotem byłyby nieruchomości handlowe - Jones Lang LaSalle właśnie opublikował raport "Rynek powierzchni handlowych w Polsce: z tarczą czy na tarczy?".
- Rokowania rynku powierzchni handlowej w Polsce są dobre, a ostatnie dane dotyczące wzrostu PKB czy sprzedaży detalicznej nie potwierdzają obaw związanych z zagrożeniem załamania sprzedaży i recesji w Polsce - komentuje raport Anna Bartoszewicz-Wnuk, Head of Research. - Oczywistym jest, iż rynek podlegać będzie zmianom jakościowym i ilościowym. Sieci handlowe oferujące towary z wysokiej półki cenowej zapewne zwolnią bardzo dynamiczną ostatnio ekspansję a rozwijać się będą najemcy ukierunkowani na mniej zamożnych klientów. W wyniku zmian strukturalnych prawdopodobnie wzrośnie dostępność powierzchni handlowej w skali kraju, co spowoduje presje zniżkowe na czynsze w ciągu kolejnych maksymalnie 12-18 miesięcy. Obniżka czynszów nie będzie jednak dotyczyć najlepszych obiektów, które mogą pochwalić się kilkuletnią historią wysokodochodowej działalności i wciąż posiadają listę podmiotów zainteresowanych wynajmem powierzchni.
Raport Rynek powierzchni handlowych w Polsce: z tarczą czy na tarczy? jest podsumowaniem aktualnej sytuacji na rynku w trzech wymiarach jego funkcjonowania, tj. z punktu widzenia inwestorów, deweloperów oraz najemców. W raporcie wskazano również możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w sektorze nieruchomości handlowych. Wśród spodziewanych trendów rynkowych są m.in. zwrot deweloperów ku bardziej bezpiecznym głównym polskim aglomeracjom, fuzje i przejęcia, wzrost znaczenia zarządzania nieruchomościami, przyspieszenie ekspansji najemców mających ofertę z niższej i średniej półki cenowej. Ponadto, w każdym wymiarze funkcjonowania rynku przeważać będą koncepcje nisko kapitałochłonne.