Z kim i jak budować w Polsce?

2007-06-20 17:55

Aż 66% firm budowlanych w Polsce deklaruje niedobór siły roboczej. Wysokie koszty pracy ograniczają rozwój ponad połowy (55%) przedsiębiorstw. Problemy z zaopatrzeniem w materiały budowlane dotykają blisko połowę (45%) firm*. Z kim i jak budować w Polsce?

Konferencję na temat obecnych problemów budownictwa zorganizował 12 czerwca 2007 roku Rigips. Przy okazji tego wydarzenia firma ogłosiła nową inicjatywę o nazwie - Bezterminowa gwarancja oraz powołano Klub Licencjonowanego Wykonawcy. Budowa domu, niestety tylko w teorii, nie jest dzisiaj problemem. Szansę na pomyślność w tym zakresie mają bowiem tylko osoby i firmy, którym uda się zgromadzić wykwalifikowaną i dyspozycyjną ekipę oraz dobrej jakości materiały, o kwestiach formalnych nie wspominając. Bez spełnienia tych warunków możemy się raczej spodziewać wyjątkowego domu... pełnego niespodzianek - twierdzi Jacek Kuc, dyrektor marketingu w Rigips Polska - Stawiany.

Jednak pomimo wielu problemów, sytuacja na rynku budowlanym - wartym w zeszłym roku ok. 95 mld zł - jest bardzo dobra. Prognozowany wzrost produkcji montażowo-budowlanej wyniesie w 2007 roku 27%.

Na sytuację sektora budowlanego znaczący wpływ może mieć niedobór pracowników. Zatrudnienie w branży ma poziom ok. 0,5 mln osób. By sprawnie funkcjonować przedsiębiorcy już teraz powinni zwiększyć zatrudnienie o 200 tys. Działania takie planuje podjąć w bieżącym roku aż 80% firm. Otwarte pozostaje pytanie, gdzie będą rekrutowani pracownicy oraz jakie będą ich kwalifikacje. Nie bez znaczenia staje się też niedobór materiałów, a w związku z tym stale rosnące ceny. Zrozumiała jest sytuacja na rynku ceramiki. Upadły małe cegielnie i na rynku został właściwie jeden duży gracz. Zupełnie nie jest natomiast zrozumiała sytuacja cementu. Jak powiedział Zbigniew Bachman, dyrektor Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa - niedobór cementu i wzrost jego cen jest nieracjonalny. W ubiegłym roku nasz przemysł wyprodukował ok. 14 mln ton cementu, w tym roku ma być 16 mln. Przekładając produkcję cementu na: liczbę oddanych mieszkań, eksport cementu (1,66 miliona ton) i produkcję prefabrykatów - nadal zostają nadwyżki. A na rynku cementu brak. Ratunkiem dla naszych wykonawców może być import. Na przykład Chiny i Kanada mają nadwyżki - cement z tych źródeł jest dostępny w cenie 86 dolarów za tonę.

Zwiększenie przychodów generowanych przez projekty mieszkaniowe wśród firm budowlanych może osiągnąć w 2007 roku aż 32%. By wypracować tak znakomity wynik, przedsiębiorstwa muszą sobie poradzić z problemem deficytu wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu jakości produktów i usług. Coraz powszechniejszą praktyką znaczących graczy rynkowych są akcje szkoleniowe oraz doradcze. Oferują oni swoim partnerom nie tylko produkty. Tworzą cały wachlarz usług z nimi związanych, przykładowo kluby licencjonowanych wykonawców. Firmy wykonawcze otrzymują w ramach takich programów: darmowe szkolenia (również podnoszące kwalifikacje), materiały, fachową wiedzę a także pomoc, począwszy od etapu projektowania i doboru materiałów, przez etap montażu, na obsłudze pomontażowej skończywszy. Przedsiębiorstwo uczestniczące w programie może liczyć na większą liczbę zleceń i usatysfakcjonowanych klientów, a w efekcie - na podwyższenie przychodów. Dzięki temu generuje warunki sprzyjające podwyższaniu wynagrodzeń, co jest jedynym skutecznym remedium na utrzymanie zatrudnienia. W programach szkoleniowych niezwykle istotnym czynnikiem jest kwestia kontroli ze strony firm świadczących danego typu usługi. Rigips, w ramach Klubu Licencjonowanego Wykonawcy, weryfikuje co roku przyznawane certyfikaty, sprawdzając i jednocześnie gwarantując jakość świadczonych usług - komentuje Jacek Kuc.

Aż dwie trzecie (66%) firm, jako najważniejszy czynnik rynkowego sukcesu wskazało trwałe relacje ze zleceniodawcami. Niewiele mniej (62%), jako decydującą kwestię powodzenia wymieniło długofalowe relacje z podwykonawcami. Dywersyfikacja działalności gospodarczej jest istotna dla blisko połowy (46%) przedsiębiorstw, a innowacyjność w usługach lub metodach produkcji dla 43%.

Według szacunków PMR Publications, w latach 2007-2008 zostanie wybudowanych w Polsce ok. 300 tys. mieszkań. Znaczna część z nich zostanie sfinansowana z kredytów hipotecznych. Na rynku pożyczek mieszkaniowych panuje prawdziwy boom - liczba kredytów przekroczyła w 2006 roku 300 tys., w porównaniu do ponad 200 tys. w poprzednim roku. W 2007 roku trend wzrostowy zostanie utrzymany - liczba umów kredytowych osiągnie poziom 380 tys. (wzrost o ok. 26%), a łączna ich wartość - 55 mld zł (wzrost o 27%). Wartość rynku budowlanego za 2006 rok została oceniona na 95 mld złotych, w 2007 roku może osiągnąć kwotę 130 mld. Liczba firm budowlanych zarejestrowanych w Polsce przekroczyła pod koniec 2006 roku 350 tys. Aż 96% z nich to przedsiębiorstwa małe, zatrudniające poniżej 10 osób. Według szacunków firmy PMR Publications liczba aktywnych przedsiębiorstw budowlanych jest zbliżona do 200 tys.

* Wszystkie dane statystyczne prezentowane w informacji pochodzą z raportu firmy PMR Publications, udostępnionego przez firmę Rigips Polska - Stawiany. Opracowanie nosi tytuł: "Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2007. Prognozy rozwoju 2007 - 2009".

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej