Z kim i jak budować w Polsce?

2007-06-20 17:55

Aż 66% firm budowlanych w Polsce deklaruje niedobór siły roboczej. Wysokie koszty pracy ograniczają rozwój ponad połowy (55%) przedsiębiorstw. Problemy z zaopatrzeniem w materiały budowlane dotykają blisko połowę (45%) firm*. Z kim i jak budować w Polsce?

Konferencję na temat obecnych problemów budownictwa zorganizował 12 czerwca 2007 roku Rigips. Przy okazji tego wydarzenia firma ogłosiła nową inicjatywę o nazwie - Bezterminowa gwarancja oraz powołano Klub Licencjonowanego Wykonawcy. Budowa domu, niestety tylko w teorii, nie jest dzisiaj problemem. Szansę na pomyślność w tym zakresie mają bowiem tylko osoby i firmy, którym uda się zgromadzić wykwalifikowaną i dyspozycyjną ekipę oraz dobrej jakości materiały, o kwestiach formalnych nie wspominając. Bez spełnienia tych warunków możemy się raczej spodziewać wyjątkowego domu... pełnego niespodzianek - twierdzi Jacek Kuc, dyrektor marketingu w Rigips Polska - Stawiany.

Jednak pomimo wielu problemów, sytuacja na rynku budowlanym - wartym w zeszłym roku ok. 95 mld zł - jest bardzo dobra. Prognozowany wzrost produkcji montażowo-budowlanej wyniesie w 2007 roku 27%.

Na sytuację sektora budowlanego znaczący wpływ może mieć niedobór pracowników. Zatrudnienie w branży ma poziom ok. 0,5 mln osób. By sprawnie funkcjonować przedsiębiorcy już teraz powinni zwiększyć zatrudnienie o 200 tys. Działania takie planuje podjąć w bieżącym roku aż 80% firm. Otwarte pozostaje pytanie, gdzie będą rekrutowani pracownicy oraz jakie będą ich kwalifikacje. Nie bez znaczenia staje się też niedobór materiałów, a w związku z tym stale rosnące ceny. Zrozumiała jest sytuacja na rynku ceramiki. Upadły małe cegielnie i na rynku został właściwie jeden duży gracz. Zupełnie nie jest natomiast zrozumiała sytuacja cementu. Jak powiedział Zbigniew Bachman, dyrektor Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa - niedobór cementu i wzrost jego cen jest nieracjonalny. W ubiegłym roku nasz przemysł wyprodukował ok. 14 mln ton cementu, w tym roku ma być 16 mln. Przekładając produkcję cementu na: liczbę oddanych mieszkań, eksport cementu (1,66 miliona ton) i produkcję prefabrykatów - nadal zostają nadwyżki. A na rynku cementu brak. Ratunkiem dla naszych wykonawców może być import. Na przykład Chiny i Kanada mają nadwyżki - cement z tych źródeł jest dostępny w cenie 86 dolarów za tonę.

Zwiększenie przychodów generowanych przez projekty mieszkaniowe wśród firm budowlanych może osiągnąć w 2007 roku aż 32%. By wypracować tak znakomity wynik, przedsiębiorstwa muszą sobie poradzić z problemem deficytu wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu jakości produktów i usług. Coraz powszechniejszą praktyką znaczących graczy rynkowych są akcje szkoleniowe oraz doradcze. Oferują oni swoim partnerom nie tylko produkty. Tworzą cały wachlarz usług z nimi związanych, przykładowo kluby licencjonowanych wykonawców. Firmy wykonawcze otrzymują w ramach takich programów: darmowe szkolenia (również podnoszące kwalifikacje), materiały, fachową wiedzę a także pomoc, począwszy od etapu projektowania i doboru materiałów, przez etap montażu, na obsłudze pomontażowej skończywszy. Przedsiębiorstwo uczestniczące w programie może liczyć na większą liczbę zleceń i usatysfakcjonowanych klientów, a w efekcie - na podwyższenie przychodów. Dzięki temu generuje warunki sprzyjające podwyższaniu wynagrodzeń, co jest jedynym skutecznym remedium na utrzymanie zatrudnienia. W programach szkoleniowych niezwykle istotnym czynnikiem jest kwestia kontroli ze strony firm świadczących danego typu usługi. Rigips, w ramach Klubu Licencjonowanego Wykonawcy, weryfikuje co roku przyznawane certyfikaty, sprawdzając i jednocześnie gwarantując jakość świadczonych usług - komentuje Jacek Kuc.

Aż dwie trzecie (66%) firm, jako najważniejszy czynnik rynkowego sukcesu wskazało trwałe relacje ze zleceniodawcami. Niewiele mniej (62%), jako decydującą kwestię powodzenia wymieniło długofalowe relacje z podwykonawcami. Dywersyfikacja działalności gospodarczej jest istotna dla blisko połowy (46%) przedsiębiorstw, a innowacyjność w usługach lub metodach produkcji dla 43%.

Według szacunków PMR Publications, w latach 2007-2008 zostanie wybudowanych w Polsce ok. 300 tys. mieszkań. Znaczna część z nich zostanie sfinansowana z kredytów hipotecznych. Na rynku pożyczek mieszkaniowych panuje prawdziwy boom - liczba kredytów przekroczyła w 2006 roku 300 tys., w porównaniu do ponad 200 tys. w poprzednim roku. W 2007 roku trend wzrostowy zostanie utrzymany - liczba umów kredytowych osiągnie poziom 380 tys. (wzrost o ok. 26%), a łączna ich wartość - 55 mld zł (wzrost o 27%). Wartość rynku budowlanego za 2006 rok została oceniona na 95 mld złotych, w 2007 roku może osiągnąć kwotę 130 mld. Liczba firm budowlanych zarejestrowanych w Polsce przekroczyła pod koniec 2006 roku 350 tys. Aż 96% z nich to przedsiębiorstwa małe, zatrudniające poniżej 10 osób. Według szacunków firmy PMR Publications liczba aktywnych przedsiębiorstw budowlanych jest zbliżona do 200 tys.

* Wszystkie dane statystyczne prezentowane w informacji pochodzą z raportu firmy PMR Publications, udostępnionego przez firmę Rigips Polska - Stawiany. Opracowanie nosi tytuł: "Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2007. Prognozy rozwoju 2007 - 2009".

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej