Ceny materiałów budowlanych w maju znowu do góry! Średnio 30-34%

2022-06-13 14:04
dom w budowie
Autor: Andrzej Szandomirski W maju 2022 roku, w porównaniu z kwietniem 2021 roku, ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 4%

Ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc. W maju 2022 materiały budowlane zdrożały średnio o 30-34% w porównaniu z majem zeszłego roku. Wzrost cen materiałów budowlanych w maju względem kwietnia br. wynosi 4%. Najbardziej drożeją izolacje termiczne - ich ceny wzrosły o 63% (rdr).

Spis treści

 1. Ceny materiałów budowlanych 2022
 2. Ceny materiałów budowlanych maj 2022
 3. Które materiały budowlane podrożały najbardziej?
 4. Czy ceny materiałów budowlanych dalej będą drożeć?

Ceny materiałów budowlanych rosną od 2021 roku (najbardziej od sierpnia 2021) - pojawiło się wówczas kilka nowych pozycji podatkowych, wzrosła płaca minimalna, rosły ceny paliwa i energii, jak również koszty transformacji klimatycznej, co miało wpływ na finalne ceny materiałów budowlanych. W 2021 roku wzrosty cen odczuwalne były szczególnie w materiałach ciężkich - płyta OSB, termoizolacje (styropian, wełna) oraz wszystkie materiały wytwarzane z stali, aluminium, drewna i pochodnych ropy naftowej.

Ceny materiałów budowlanych 2022

Prognozy dotyczące cen materiałów budowlanych na 2022 nie napawają więc optymizmem. Materiały budowlane drożeją z miesiąca na miesiąc. Bacznie przyglądamy się cenom materiałów budowlanych, bo ich wzrost jest wskazywany jako jedna z głównych barier działalności firm budowlanych. I tegoroczne dane to potwierdzają.

Zawrotne ceny materiałów budowlanych napędzają popyt na rynku wtórnym

Ceny materiałów budowlanych maj 2022

Przedstawiamy analizę cen materiałów budowlanych Grupy PSB, śledzącej ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Ceny w maju 2022, w porównaniu z kwietniem 2021 r., wzrosły średnio o 34%. Odnotowano wzrosty we wszystkich 20 grupach towarowych (w nawiasie podajemy wzrost ceny w kwietniu):

 • izolacje termiczne (+63%), (+57%)
 • płyty OSB +49% (+40%)
 • sucha zabudowa +41% (+45%)
 • otoczenie domu +46% (+38%)
 • dachy, rynny +46% (+45%)
 • ściany, kominy +46% (+51%)
 • izolacje wodochronne +41% (+36%)
 • instalacje, ogrzewanie +30% (+27%)
 • motoryzacja +24% (+34%)
 • płytki, łazienki, kuchnie +29% (26%)
 • ogród, hobby +27% (+28%)
 • wykończenia +34% (+33%)
 • oświetlenie, elektryka +18% (+18%)
 • narzędzia budowlane +24% (+22%)
 • chemia budowlana +21% (+21%)
 • dekoracje +15% (+18%)
 • stolarka budowlana +21% (+24%)
 • cement, wapno +29% (+24%)
 • wyposażenie, AGD +17% (+17%)
 • farby, lakiery +17% (+18%).

Które materiały budowlane podrożały najbardziej?

Największe wzrosty cen w maju (podobnie jak w kwietniu i marcu) 2022 odnotowuje się w przypadku izolacji termicznych (57%), płyt OSB (44%) i suchej zabudowy (45%). Drożeją też wszystkie materiały wytwarzane z stali, aluminium, drewna i pochodnych ropy naftowej.

Jak podała Grupa PSB Handel, ceny w okresie I-V 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., średnio wzrosły o 30%. Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych: izolacje termiczne (+61%), płyty OSB (+46%), sucha zabudowa (+43%), dachy, rynny (+40%), ściany, kominy (+38%), otoczenie domu (+34%), izolacje wodochronne (+33%), ogród i hobby (+27%), instalacje, ogrzewanie (+26%), wykończenia (+24%), płytki, łazienki, kuchnie (+23%), motoryzacja (+22%), narzędzia (+20%), stolarka (+20%), cement, wapno (+20%), chemia budowlana (+18%), oświetlenie, elektryka (+18%), wyposażenie, AGD (+17%), dekoracje (+16%) oraz farby, lakiery (+14%).

materiały budolwane ceny maj
Autor: PSB Ceny materiałów budowlanych w maju 2022 - wzrost średnio o 30-34% rok do roku Link: Powiększ grafikę

Czy ceny materiałów budowlanych dalej będą drożeć?

Wszystko na to wskazuje. A przyczyną wzrostu cen materiałów budowlanych są wysokie ceny samych surowców, rekordowe ceny energii, a także presja płacowa ze strony pracowników. Nie bez znaczenie pozostają również koszty transformacji klimatycznej. Eksperci mówią także o prawdopodobnym wyhamowaniu inwestycji budowlanych z powodu wysokich stóp procentowych i inflacji. Do tego wszystkiego dochodzi wojna na Ukrainie.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa przewiduje, że wzrost cen surowców na rynkach światowych z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost cen materiałów na polskim rynku budowlanym. PZPB podaje, że efektem drożejących ropy naftowej, miedzi, aluminium i rudy żelaza będą wyższe ceny m.in. asfaltu, kabli i przewodów elektrycznych, wyrobów stalowych i konstrukcji aluminiowych, a dodatkowo drożejące surowce energetyczne znacznie zwiększą koszty produkcji materiałów, a także podwyższą koszty eksploatacji maszyn i sprzętu budowlanego.

Zdaniem Związku atak Rosji na Ukrainę może przysporzyć polskim firmom poważnych problemów z płynnością dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Zaburzy to realizację niektórych inwestycji i wywoła presję na wzrost cen materiałów budowlanych na rynku. Ograniczenia będą dotyczyły importu kruszyw, cementu oraz wyrobów z drewna, aluminium i stali.

Prognozy odnośnie cen materiałów budowlanych i rynku

Pandemia przyzwyczaiła wszystkich do gwałtownych skoków cenowych materiałów budowlanych. Później sytuację pogorszyła wojna w Ukrainie, przerywając i tak nadwyrężone łańcuchy dostaw. Szczęśliwie widać już pierwsze oznaki stabilizacji. Powoli normują się ceny styropianu, choć nie jest to jeszcze poziom zadowalający firmy budowlane. Łatwiej też o stal i bloczki ceramiczne. Ceny wełny mineralnej zmienią się prawie codziennie, a zapotrzebowanie jest ogromne – mówi Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

Za metr sześcienny styropianu grafitowego płaci się teraz średnio 280 zł. W porównaniu z cenami z początku roku to skok o 30% więcej, ale w stosunku do poprzedniego miesiąca to już spadek o 10%. Ma to związek z nadwyżką polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu, jaka pojawiła się na rynku. Z kolei wełna elewacyjna kosztuje obecnie 460 zł za metr sześcienny. To oznacza niestety ciągły wzrost cen tego produktu. I jak podkreślają eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji nie poprawia się też jej dostępność. Trudno dostać także cegły silikatowe.

Wojna w Ukrainie wywołała spore tąpnięcie w strukturze zatrudnienia w branży budowlanej, które poskutkowało zagrożeniem terminowej realizacji zleceń. Dotychczasowe rynki białoruski czy ukraiński powoli ustępują tym dalszym, jak turecki czy bangladeski. Ale i Polacy, którzy wyjechali na Zachód zaczynają powoli wracać.

Coraz częściej kontaktują się z nami pracownicy, którzy wracają do kraju i szukają zleceń. Niskie stawki za zachodnią granicą wpływają na ich decyzje o powrocie do Polski, gdzie wciąż nie brakuje dużych budów i jest zapotrzebowanie na fachowców – podkreśla Grzegorz Wołodźko z firmy CSAT, wykonawcy elewacji i dodaje, że pracy na dużych budowach szukają też wykonawcy wcześniej pracujący przy domkach jednorodzinnych, gdzie rynek niemal całkowicie się załamał ze względu na wzrosty cen oraz problemy z zaciągnięciem kredytów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej