Wzrasta popyt na powierzchnię biurową w Polsce
Rynek powierzchni biurowej w Polsce ewidentnie przyspiesza - tendencja ta jest szczególnie widoczna w Warszawie. Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wzrasta przy jednoczesnym spadku poziomu pustostanów podają autorzy raportu Rynek komercyjny w Polsce przygotowanego przez firmę CB Richard Ellis.
W pierwszym kwartale całkowita powierzchnia wynajęta w Warszawie wyniosła prawie 200.000 m2, z zaledwie 24% udziałem renegocjacji oraz 31% udziałem przedwstępnych umów najmu. Jest to rekordowy wysoki poziom w ujęciu kwartalnym.
Przeczytaj również: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce ma nowe łazienki w ramach akcji Za potrzebą do Europy
W związku z rozpoczęciem prac budowlanych, poziom powierzchni wynajętej w pierwszym kwartale 2011roku uwzględnia również przedwstępną umowę najmu TP SA (43.700 m kw.) w Miasteczku TP, które budowane jest na zamówienie spółki. Całkowita podaż nowoczesnej powoerzni biurowej w Polsce wynosi obecnie 3,5 mln m2. W ciągu najbliższego roku niewiele projektów zostanie oddanych do użytku, jednak zakończenie budowy znacznej liczby istotnych inwestycji biurowych planowanych jest w roku 2012. Obecnie budowanych jest ok. 405.000 m2 biur, z których 32% jest już wynajęta w ramach przedwstępnych umów najmu. Najpopularniejszymi lokalizacjami w Warszawie, zarówno w zakresie wynajmopwanej powierzchni, jak i planowanych projektów deweloperskich, pozostają obrzeża Centrum Miasta, Mokotów oraz Aleje Jerozolimskie. Wspólczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie zmniejszył się do poziomu 6,6%. z ponad 7% w centrum i nieco powyżej 6% w lokalizacjach poza centrum miasta. Wzrasta liczba zapytań ofertowych wśród potencjalnych najemców, a wzrost popytu na powierzchnię biurową powinien utrzymać się przynajmniej do końca 2012 roku. Wzrost odnotowują także miasta regionalne. Zianteresowanie jest ze storny najemców jak i deweloperów. Znaczna liczba inwestorów zagranicznych planuje nowe centra usług lub rozszerzenie działalności juz istniejących. Poza Warszawą popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wzrósł o. 75 000 m2. Do najpopularniejszych miast należy Kraków oraz Łódź. Wzrost popytu oraz niewielka ilość dostępnych od zaraz powierzchni wpływa na obniżenie wskaźników powierzchni niewynajętych, w szczególności we Wrocławiu (3%) oraz Krakowie (9%). W wieleu innych lokalizacjach dostępność wolnych powierzchni biurowych również spada, chociaż każde miasto cechuje się nieco inną specyfiką.
- Oczekujemy, że całkowity popyt na powierzchnię biurową w 2011 roku będzie równie wysoki jak w roku poprzednim, chociaż możemy oczekiwać nowych rekordowych umów najmu. W Warszawie odnotowujemy powolny wzrost stawek czynszu za najlepsze powierzchnie w najlepszych lokalizacjach – do 24-26 EUR za miesiąc w Centrum, oraz 15-16 EUR poza centrum. Należy jednak podkreślić, że gwałtownych wzrostów jeszcze nie widać. – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w firmie CB Richard Ellis.