Wynagrodzenia w Warszawie. Ile można zarobić na budowie?

2018-02-21 15:43
Pieniądze
Autor: EAST NEWS

Do Warszawy ciągną ludzie i firmy. Ze względu na wielkość aglomeracji i dynamikę inwestycji jest tu więcej pracy, stąd stolica stosunkowo dobrze znosi powszechny deficyt siły roboczej. Ujemną stroną życia i pracy w Warszawie są wysokie koszty utrzymania. To tłumaczy presję płacową, ale też prowadzi do kolejnych podwyżek. Pracodawcy z innych regionów powinni wiedzieć, z czym muszą konkurować chcąc zatrzymać ludzi u siebie lub zatrudnić nowych.

Warszawa i województwo mazowieckie wygrywa z innymi największą liczbą realizowanych inwestycji, największą ilością prowadzonych budów, największą liczbą zatrudnionych w budownictwie itd. Jest też liderem w takich rankingach jak największa liczba wypadków na budowach i najwięcej ogłaszanych upadłości wśród firm budowlanych. Jeśli chodzi o wynagrodzenia są one również najwyższe w porównaniu z resztą kraju.

W stolicy średnia wynagrodzeń,według raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak, w 2017 roku wyniosła 5645 zł, zaś dla Polski (bez Warszawy) 3924 zł (wszystkie podawane kwoty są brutto).

Wynagrodzenia Polska Warszawa
Autor: Sedlak & Sedlak

Firmy budowlane oferują średnie zarobki

Najwyższymi zarobkami mogą pochwalić się branże informatyczna, telekomunikacja i bankowość – średnia od 7081 do 7000 zł. Wynagrodzenia w budownictwie są w połowie stawek. Firmy budowlane twierdzą, że jest duża presja płacowa, mają problemy ze znalezieniem pracowników, ale średnia pensja w Warszawie kształtuje się na poziomie 5790 zł. Pamiętajmy, że jest to mediana, więc przynajmniej jedna czwarta przepytanych osób wykazało zarobki powyżej 8000 zł, podobna grupa zarabiała poniżej 4000 zł. To jednak wciąż powyżej tego co można zarobić gdzie indziej, chociaż tam te kwoty są uważane za wysokie.

Zarobkli w Warszawie branża
Autor: Sedlak & Sedlak Mediany wynagrodzeń całkowitych w różnych branżach w Warszawie w 2017 roku (w zł brutto) - raport Wynagrodzenia w Warszawie w 2017 roku, Sedlak & Sedlak

Z badania wynika również, że najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy w średnich firmach, zatrudniających od 50 do 249 osób, z przewagą kapitału zagranicznego. W Warszawie, tak jak w całej Polsce,  niestety, kobiety także zarabiają mniej od mężczyzn – różnica średnich wynagrodzeń wynosi ponad 1300 zł.

Zarobki w stolicy można sobie podwyższyć znajomością języków obcych – władanie czterema językami podwyższa średnią pensję do ponad 6600 zł. 

To są, oczywiście, porównania ogólne, szczegółową wiedzę dają dopiero porównania na konkretnych stanowiskach. A te można znaleźć na wynagrodzenia.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej