Wrocław goni Warszawę

2008-08-08 18:16

Już od kilku lat stolica Dolnego Śląska jest jednym z najbardziej rozwijających się miast Polski. Nowe miejsca pracy przyciągają do regionu ludzi z całego kraju. Według Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w ciągu ostatnich kilku lat liczba mieszkańców zwiększyła się o około 10%, a wraz z nią wzrosły ceny tutejszych nieruchomości.

Obecnie za metr kwadratowy na rynku wtórnym wrocławianie muszą zapłacić średnio ponad 7,5 tys. złotych. Dla porównania, w Warszawie cena wynosi około 8 tys. Co więcej, o ile w stolicy od początku tego roku dynamika wzrostu znacznie się zmniejszyła, o tyle we Wrocławiu ceny nadal rosną w zastraszającym tempie i pod koniec marca były one wyższe o około 12 proc. w porównaniu ze styczniem.

Dla przeciętnego wrocławianina kupno mieszkania bez kredytu jest zatem właściwie niemożliwe. Stąd też ogromne zainteresowanie małymi mieszkaniami, czyli najczęściej kawalerkami. Chociaż i w tych przypadkach ceny są wygórowane, bo za 30 metrów kwadratowych w wielkiej płycie trzeba tutaj zapłacić już ponad 200 tys. złotych.

Przyczyn tak gwałtownego wzrostu cen nieruchomości jest przynajmniej kilka. Po pierwsze, Wrocław to od kilku jedno z najlepiej rozwijających się miast Polski. W 2005 r. zainwestowało tutaj 11 inwestorów z kapitałem zagranicznym, a od początku 2007 r. przybyło ich już dziewięciu. Boom inwestycyjny w tym regionie powoduje również, że powoli zaczyna brakować rąk do pracy, a pensje systematycznie rosną. Jednocześnie zwiększa się zdolność kredytowa wrocławian, którzy coraz bardziej są zainteresowani zakupem nieruchomości.

Po drugie, zwiększający się popyt na nieruchomości to także wynik prognoz rynkowych, według których dalszy wzrost cen mieszkań jest nieunikniony. Dodatkowo, podnoszą je rosnące jak grzyby po deszczu apartamentowce. Metr kwadratowy kosztuje w nich ponad 10 tys. złotych. Obecnie inwestorzy prywatni mają w planach budowę przynajmniej czterech budynków mieszkalnych o wysokim standardzie. Jeden zostanie wybudowany przy ul. Maksa Borna, drugi przy Drobnera. W czerwcu zakończył się też przetarg na zakup działki przy rondzie Powstańców Śląskich. Władze miasta chciały, aby w tym miejscu zbudowano apartamentowiec z dużym zapleczem usługowym i handlowym. Również we Wrocławiu powstanie największy w Polsce "drapacz chmur" Sky Tower, liczący 56 pięter.

Zainteresowanie mieszkaniami o wysokim standardzie we Wrocławiu jest duże i prawdopodobnie nadal będzie rosło. Podobnie zresztą jak w innych dużych i rozwijających się miastach. I choć budynki o podwyższonym standardzie stanowią dla firmy zazwyczaj mały procent przychodów, to jednak coraz więcej deweloperów decyduje się na tego typu inwestycje. Choćby z tego względu, ze podnoszą one znacznie prestiż firmy.

lipiec 2007 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej