Wkrótce na Giełdzie

2007-05-25 18:43

Na Giełdzie Papierów Wartościowych zaobserwować można coraz większy tłok. Emitentów nie zrażają ani spadki kursów, ani ostatnia korekta. Planuje się, że na warszawskim parkiecie już wkrótce pojawi się kilkanaście nowych ofert, z czego jedna dotyczy sektora budowlanego.

W Komisji Papierów Wartościowych i Giełd jest obecnie złożonych czternaście prospektów emisyjnych (podań o zatwierdzenie), czekających na zaakceptowanie. - Czas oczekiwania zależy od spółki i tego, w jakim tempie będzie nanosić poprawki i spełniać wymagania, jakie stawia przed nią rynek publiczny - tłumaczy Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy KP WiG.

Wśród tych czternastu spółek znajdują się również akcje Przedsiębiorstwa Robót Inzynieryjnych POL-AQUA S.A., które złożyło prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Publiczna emisja akcji planowana jest na pierwszą połowę lipca 2006 roku.

Podczas oferty publicznej przygotowywanej wspólnie z Internetowym Domem Maklerskim akcje spółki będą mogli nabyć zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni. - Mamy nadzieję na udany debiut, chociaż w tej chwili trudno nam przewidzieć poziom redukcji zapisów - komentuje Małgorzata Paruszewska, odpowiedzialna w spółce za kontakty z mediami. Z emisji akcji spodziewamy się pozyskać 100-120 mln zł.

Na warszawskiej Giełdzie spośród około 250 firm blisko 16 proc. (40 firm) można zaliczyć do sektora budowlanego, z czego 12 zajmuje się produkcją materiałów budowlanych. W 2005 roku na rynku podstawowym zadebiutowały 2 firmy: Decora i Opoczno, a w 2004 trzy: Novagala, GTC, PBG, PLT, z czego dwie to firmy budowlane. Biorąc pod uwagę 15 lat istnienia giełdy warszawskiej, największa ilość debiutów firm związanych z branżą budowlaną, przypada na schyłek lat 90-tych. W 1998 r. 8 firm rozpoczęło emisję swoich akcji. Rok wcześniej natomiast na warszawskim parkiecie zadebiutowało aż 7 firm.

Spośród około 40 firm sektora budowlanego, jedną zalicza się do tzw. złotych spółek, czyli emitentów których papiery wartościowe stanowią podstawę obliczania indeksu WIG20. W indeksie tym skupione są największe spółki notowane na Giełdzie, charakteryzujące się największymi obrotami na sesjach giełdowych. Firmy takie na światowych giełdach noszą nazwę blue chips. Indeks WIG20 jest instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych, które od ponad czterech lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów giełdowych. W grupie złotych spółek budownictwo reprezentuje spółka GTC, która rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 1994 r.

"POL-AQUA", której emisji akcji możemy się spodziewać już  za miesiąc, istnieje na rynku od 1990 r. W 2005 r. przychody firmy wyniosły 132,14 mln i były o 27% wyższe od osiągniętych w 2004 roku. W tym samym okresie zysk netto spółki wyniósł 16,36 mln w stosunku do 6,13 mln w roku 2004. Od października 1997 r. przedsiębiorstwo jest spółką akcyjną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany