Więcej pracy w budownictwie?

2015-04-27 17:03
Budowa Outlet Center Factory Warszawa Ursus. Jeden z dwóch dźwigów na placu budowy galerii (fot. z 24 listopada 2014)
Autor: B. Bobkowski Budowa Outlet Center Factory Warszawa Ursus. Jeden z dwóch dźwigów na placu budowy galerii (fot. z 24 listopada 2014)

Od początku tego roku systematycznie rośnie koniunktura w budownictwie i z poziomu minus 17 w styczniu zbliża się do zera. Taka dynamika koniunktury wskazuje, że firmy budowlane bardziej optymistycznie oceniają sytuację na rynku, swoją sytuację również. Czy to przekłada się na rynek pracy? Wszystko wskazuje, że tak...     

Już od kilku miesięcy w serwisie Pracuj.pl systematycznie rośnie liczba ofert, chociaż nie we wszystkich branżach ożywienie jest jednakowo duże. Serwis podaje, że w I kwartale 2015, opublikował 103 715 ofert pracy, co oznacza wzrost o prawie 14% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014. Najwięcej ofert pracy było w branżach: handel i sprzedaż oraz bankowość/finanse/ubezpieczenia. Ale w budownictwie też nie jest źle. Już kolejny miesiąc nie spada   dynamika w zamieszczaniu ofert – w I kwartale pojawiło się ich więcej o ponad 18% w porównaniu z końcówką roku. Najczęściej są nadal poszukiwani inżynierowie i konkretni specjaliści. 

- Publikowane oferty pracy to dobry barometr nastrojów przedsiębiorców i kondycji branży. Kilkunastoprocentowy wzrost liczby ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za transport i logistykę, produkcję czy budownictwo, dobrze rokuje dla polskiej gospodarki. Wzrost zapotrzebowania na inżynierów specjalizujących się w projektowaniu czy konstrukcjach zwiastuje dalsze inwestycje. Ożywienie na rynku pracy potwierdzają również najnowsze dane Eurostatu, które pokazują najniższy poziom bezrobocia od maja 2012 roku. Co ważne, poziom bezrobocia w Polsce jest niższy niż w całej Unii Europejskiej. Ożywienie gospodarcze zaczyna powodować, że w wybranych obszarach pracodawcy zaczynają mieć problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Na znaczeniu będzie zyskiwać zatem to, jaką opinię ma dana firma jako pracodawca – komentuje ostatnie analizy Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA.

Nie zmienia się, że najłatwiej znaleźć pracę na terenie województwa mazowieckiego – dla tego obszaru było prawie 23,5 tysiąca ofert (czyli prawie jedna czwarta wszystkich w serwisie Pracuj.pl). Kolejne województwa z największym zapotrzebowaniem ze strony pracodawców to: dolnośląskie, małopolskie, wielkopolskie i śląskie. Co ciekawe, najczęściej w I kwartale 2015 poszukiwały pracowników firmy małe i średnie, a także te zaliczane do mikro (do 5 pracowników). Firmy duże i największe mają też inne metody rekrutacji, niż w zamieszanie ofert w serwisach ogłoszeniowych, najczęściej pracodawcy informują o bieżącym zapotrzebowani na kadry na własnych stronach internetowych w zakładkach praca lub kariera.
 


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej